Energetyki i izotoniki

Napoje izotoniczne

Do czego służą energetyki?

Energetyki, czyli napoje energetyzujące, zawierają kofeinę, guaranę lub taurynę – związki chemiczne działające pobudzająco. W składzie często znajdują się także witaminy z grupy B, wyciągi z ziół (np. żeń-szeń), a także cukier lub substancje słodzące. Zadaniem energetyków jest poprawienie koncentracji, przeciwdziałanie zmęczeniu oraz skrócenie czasu reagowania na bodźce zewnętrzne. Napoje te przyśpieszają metabolizm i ogólną wydolność organizmu. Energetyki są skierowane do osób dorosłych, które poprzez dodatkową dawkę energii chcą zminimalizować uczucie zmęczenia i poprawić efektywność pracy.

Izotoniki – jak działają?

Napoje izotoniczne mają za zadanie uzupełnić poziom wody oraz elektrolitów wydalanych z organizmu wraz z potem np. podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. W przeciwieństwie do energetyków, izotoniki mają niewiele cukru, za to wyróżniają się wysoką zawartością odpowiednio zbilansowanych elektrolitów (zwłaszcza sodu, potasu i magnezu) oraz niekiedy witamin. Izotoniki mają w założeniu utrzymać prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego podczas i po ciężkim wysiłku, dlatego są kierowane przede wszystkim do osób uprawiających sport.
Napoje energetyczne

Energetyki

Stanowią alternatywę dla tradycyjnej kawy, ponieważ za sprawą kofeiny i guarany działają pobudzająco na pracę układu nerwowego, zwiększają koncentrację i szybkość myślenia.
Dowiedz się więcej
Napój izotoniczny

Izotoniki

Izotonik to napój, który po wypiciu ma spełniać określone działanie – wyrównywać poziom elektrolitów i płynów usuwanych z organizmu podczas m.in. wzmożonego wysiłku fizycznego.
Dowiedz się więcej
MARKI WŁASNE
ODKRYJ NASZE MARKI WŁASNE
Dowiedz się, jak nasze marki własne mogą ułatwić Ci pracę
Odkryj marki MAKRO