Za przyprawę uważa się te składniki potraw, które są stosowane w niewielkich ilościach dla poprawienia walorów smakowych i zapachowych. Niektóre przyprawy używane są także dla zmiany lub uwydatnienia koloru, np. szafran, kurkuma. O ich cenie decyduje przede wszystkim dostępność surowców oraz sposób uprawy. Najdroższą przyprawą świata jest szafran – słupki kwiatowe krokusów konkretnego gatunku, które wymagają zbioru ręcznego. Do innych cennych przypraw zaliczane są wanilia, kardamon i goździki.
Przyprawy – różne rodzaje
Przyprawy to jednak nie tylko produkty pochodzenia roślinnego, dostępne w formie zmielonej lub niewielkich kawałków (jak w przypadku kory cynamonowej). Do tej grupy zalicza się również sosy dodawane do potraw dla podkreślenia ich smaku, np. sos sojowy, keczup, majonez czy musztarda. Popularne przyprawy to także gotowe mieszanki ziołowe, charakterystyczne dla danej kuchni lub konkretnej potrawy, np. mieszanka do piernika lub przyprawa do kebaba.
Buliony
Skoncentrowany bulion warzywny lub mięsny jest bazą wielu różnorodnych dań, np. zup, pieczonych mięs, sosów, zapiekanek i gotowanych owoców morza.