Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Ryby i owoce morza

Ryby to bardzo cenne źródło potrzebnych człowiekowi minerałów i składników odżywczych. To nie tylko zdrowy, ale również bardzo smaczny element naszej diety. Mięso ryb jest bardzo bogatym źródłem kwasów omega-3, witaminy D3, makro i mikro elementów (takich jak: fluor, selen, jod, fosfor, wapń), oraz aminokwasów (lizyna, metionina i cysteina) niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aminokwasy zawarte w rybach (i przetworach rybnych) występują w proporcjach idealnie odpowiadających zapotrzebowaniu człowieka, dlatego białko ryb zaliczamy do pełnowartościowych, a ze względu na wysoką strawność również do łatwo przyswajalnych.

Ryby można podzielić ze względu na pochodzenie na ryby morskie i ryby słodkowodne lub na zawartość tłuszczu. Ryby morskie są bogatsze od słodkowodnych w tłuszcz, a co za tym idzie zawierają więcej cennych kwasów omega-3. Również w tłustych rybach słodkowodnych jest ich ich pod dostatkiem.
Smakosze docenią natomiast wyśmienity smak chudych ryb słodkowodnych, które także są pełne wartości odżywczych.


Ryby i owoce morza w MAKRO


Asortyment ryb i owoców morza


Sprawdź także

Swiezość ryb i owoców morza

Świeżość ryb i owoców morza

Ryby dostarczane są do hurtowni Makro nawet 5 razy w tygodniu, dzięki temu masz pewność, że są zawsze świeże.

Sprawdź jak rozpoznać świeżość ryb i owoców morza »
Jakość pod kontrolą

Jakość pod kontrolą

MAKRO współpracuje wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami, którzy przestrzegają wysokich standardów produkcji i procedur transportu żywności.

Sprawdź jak dbamy o jakość »
Metody obróbki termicznej ryb

Obróbka termiczna

Nie każdą rybę można przyrządzać na wszystkie sposoby, dlatego warto zastanowić się nad doborem odpowiedniej techniki kulinarnej.

Sprawdź metody obróbki termicznej »
Kalendarz sezonowości ryb

Kalendarz sezonowości

Proces zakupowy świeżych ryb i owoców morza w MAKRO to przede wszystkim zakup już w dniu połowu!

Sprawdź kalendarz sezonowości »

Produkty rybołówstwa – zmiana znakowania

Każdy z nas od czasu do czasu kupuje ryby (zarówno świeże, mrożone, jak i wędzone) oraz owoce morza. Czy jednak wszyscy potrafimy czytać ich etykiety i co więcej, czy wiemy, co z nich możemy się dowiedzieć odnośnie produktu?

13-go grudnia 2014 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Nr 1379/2013 w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury, które reguluje wymagania względem tego, co powinno znaleźć się na etykiecie, aby można było zapewnić m.in. identyfikowalność produktu (czyli aby można było prześledzić drogę surowca wstecz, aż do łowiska).
Wspomniane wyżej Rozporządzenie nakłada obowiązek na producenta/importera umieszczenia następujących, minimalnych informacji na etykiecie
  • Oprócz nazwy handlowej, nazwę gatunkową ryby/owocu morza i nazwę łacińską, czyli np. Halibut niebieski (Reinhardtius hippoglossoides);
  • Metody produkcji, z której można dowiedzieć się, czy ryba/owoc morza były złowione w morzu, w wodach śródlądowych (rzeki, jeziora), czy może zostały wyhodowane;
  • Obszaru połowu, jeżeli dotyczy to poławiania na morzu; na etykiecie pojawia się to w formie np. Północno-Zachodni Atlantyk (FAO 21).
  • Świat został podzielony przez międzynarodową organizację FAO (Fisheries and Aquaculture Department) na 20 obszarów połowu. Co więcej, zgodnie z w/w Rozporządzeniem obszary połowu FAO 27 (Północno-Wschodni Atlantyk) oraz FAO 37 (Morze Śródziemne i Morze Czarne) muszą być dodatkowo rozpisane na podobszary (np. Morze Barentsa- 27.1):
  • Kraju pochodzenia, jeżeli dotyczy ryby/owocu morza złowionych w wodach śródlądowych lub wyhodowanych;
  • Kategorii narzędzia połowowego, za pomocą którego ryba/owoc morza zostały złowione. Rozporządzenie określa 7 dopuszczonych do stosowania narzędzi połowowych, takich jak: niewody, włoki, sieci skrzelowe i podobne, sieci okrążające i podrywki, haki i liny, dragi, pułapki;
  • Zwrotu o tym, czy produkt został rozmrożony;
  • W stosownych przypadkach daty minimalnej trwałości/ terminu przydatności do spożycia.

Mapa obszarów połowów - świat

mapa obszarów połowów - świat

Mapa podobszarów: Północno-Wschodni Atlantyk oraz Morze Śródziemne i Morze Czarne

mapa obszarów połowów - północno-wschodni Atlantyk
Niezależnie od Rozporządzenia na etykiecie musi się znaleźć znak weterynaryjny, w charakterystycznej elipsie, świadczącej o dopuszczeniu produktu do spożycia (lub jeżeli produkt pochodzi od dostawcy spoza UE – Numer zatwierdzenia zakładu uprawnionego do eksportu do UE), oznaczenie numeru partii oraz w stosownych przypadkach: warunki przechowywania, składniki wraz z informacją o alergenach (ryba, mięczaki i skorupiaki w rozumieniu prawa są traktowane jako alergen), forma pakowania (atmosfera ochronna) i wartość odżywcza (wymagana dla produktów przetworzonych).

Informacja:

Pełne informacje wymagane Rozporządzeniem Nr 1379/2013 dla ryb/owoców morza żywych, świeżych i wędzonych, obecnych na stoiskach rybnych Makro Cash and Carry, będą dostępne w formie plakatu i tabliczek od 13-go grudnia 2014 roku.

Zawsze świeże ryby i owoce morza

Ryby dostarczane są do hurtowni Makro nawet 5 razy w tygodniu, dzięki temu masz pewność, że są zawsze świeże. Ich świeżość gwarantuje precyzyjny i skrupulatnie nadzorowany łańcuch chłodniczy. Ryby kupujemy od zaufanych producentów i rybaków w dniu połowu. Transport odbywa się w ciężarówkach przystosowanych wyłącznie do przewozu ryb i owoców morza, wykorzystując przy tym specjalistyczne narzędzia takie jak: wkłady termiczne, torby termoizolacyjne, pojemniki termoizolacyjne, wkłady żelowe. Częsta kontrola temperatury w czasie transportu i przechowywania daje pewność, że ryby które trafiają na nasze stoiska są najwyższej jakości.

Sprawdź jak rozpoznawać świeżość ryb


Sprawdź jak rozpoznawać świeżość owoców morza

Zweryfikowani dostawcy

Makro współpracuje wyłącznie z zaufanymi dostawcami, którzy są na bieżąco kontrolowani. Naszymi dostawcami są zarówno firmy polskie jak i zagraniczne (z Norwegii, Włoch, Hiszpanii). Każdy dostawca ryb do Makro, musi spełniać rygorystyczne normy jakościowe i kryteria sanitarno-weterynaryjne. Przyjęcia towaru odbywają się pod ścisłą kontrolą wykwalifikowanych pracowników, którzy czuwają nad jakością i świeżością dostarczanych ryb.
Kupując w Makro masz pewność, że ryby pochodzą ze sprawdzonego źródła.


Platforma rybna w MAKRO

Jakość gwarantowana!

Platforma Rybna jest jedną z platform logistycznych MAKRO, na którą codziennie dostarczane są świeże ryby i owoce morza. Tam przechodzą pierwszą, wnikliwą kontrolę jakości, która jest decydująca, ponieważ na tym etapie dostawa może zostać odrzucona – jeśli nie spełnia wszystkich wymogów jakościowych, bądź przyjęta i rozesłana do poszczególnych hal MAKRO.

Poznaj Platformę Rybną »
Platforma rybna w MAKRO

Poznaj łososia jurajskiego

Jurassic Salmon to pierwsza na świecie proekologiczna ferma zajmująca się chowem i hodowlą łososi atlantyckich w zamkniętych obiegach wody. Zlokalizowana jest w miejscowości Janowo, w województwie Zachodniopomorskim.

Dowiedz się więcej »
Łosoś Jurajski w MAKRO