Bażant łowny prowadzi poligamiczny tryb życia, w którym na jednego koguta średnio przypada 5 kur. Ptaki te występują na rozległych przestrzeniach, które są przerywane małymi zagajnikami. Zazwyczaj zamieszkują tereny nieprzekraczające 600 m n.p.m. Do zastosowania kulinarnego wybiera się w większości koguty.


Więcej na bażanta

 • Charakterystyka bażanta

  Dieta bażanta jest roślinna. Składa się zazwyczaj ze zbóż i nasion. Ptaki te sięgają także po jagody i źdźbła młodej trawy. Młode osobniki mają w zwyczaju sięganie także po owady i robaki. Bażanty odławia się wyłącznie w sezonie, który przypada na okres od października do lutego.

 • Zastosowanie kulinarne mięsa

  Dorosłe osobniki osiągają rozmiar od 80 do 90 cm – licząc od czubka dzioba do końcówki ogona. Kura jest mniejsza, osiąga do 60 cm. Waga dorosłego bażanta waha się od 0,5 przy młodych osobnikach i kurach, do 1,5 kg w przypadku kogutów.

  Tuszka z bażanta zazwyczaj wystarcza na porcję dla dwóch osób. Najbardziej cenione części to udka oraz piersi, które przeważnie są pieczone – rzadziej smażone lub duszone. W przypadku mięsa pochodzącego z młodszych ptaków, można je także gotować w wywarze lub wędzić.


Wybrana oferta

 • Tuszka z bażanta

  tuszka bażanta w hurtowni MAKRO

  Tuszka może być pieczona w całości – zarówno w piekarniku, jak i na wolnym ogniu.