Zielona resturacja, czyli jak sprawić, aby Twój biznes był bardziej proekologiczny

Pragniemy wspierać klientów w odnoszeniu sukcesów. Projekt Zrównoważona Restauracja skierowany jest do klientów HoReCa, którzy pragną prowadzić firmę wywierając przy tym  pozytywny wpływ na społeczeństwo jak i środowisko.

Zrównoważona restauracja MAKRO

Dlaczego zrównoważona restauracja?  

Szybkość zmieniającego się świata, a co za tym idzie postępujące zmiany klimatycznych a także rosnąca świadomość konsumentów sprawiły, że na pierwszy plan wysuwa się mądre i świadome prowadzenie biznesu. Jeśli rozsądnie korzystamy z zasobów jakie posiadamy, możemy w naprawdę pozytywnie wpłynąć na środowisko i społeczność. Poniżej znajdziesz porady jak sprawić aby Twój biznes stał się bardziej proekologiczny. Wśród poruszonych poniżej tematów znajdą się takie jak: stworzenie odpowiedzialnego menu i zaopatrzenie, kwestie związane z minimalizacją zużycia energii oraz wody, zagospodarowania odpadami oraz zapobiegania marnotrawstwu żywności. Istnieje wiele sposobów na bycie bardziej „eko”.

Dlaczego zrównoważona restauracja?  

Korzyści z bycia eko w gastronomii 

  1. Oszczędność pieniędzy poprzez obniżenie kosztów np. żywności i odpadów ogólnych, energii, gospodarki wodnej.
  2. Zdobywanie klientów świadomych swojego zdrowia, planety i siły społeczności.
  3. Zwiększenie zdolności do przestrzegania nowych przepisów i regulacji.
  4. Zwiększenie wydajności i produktywności poprzez poprawę praktyk gastronomicznych.
  5. Zabezpieczenie przyszłości biznesu poprzez dostosowanie się do trendów i zmian rynkowych.
  6. Pozyskiwanie nowych pracowników i inwestorów.
  7. Zwiększenie retencji pracowników z pozytywnym wpływem na ich morale i produktywność.
  8. Wywieranie pozytywnego wpływu na środowisko i wspieranie lokalnych społeczności.
 

Jak sprawić aby Twój biznes był bardziej proekologiczny?  

1. WPROWADŹ ZRÓWNOWAŻONE MENU

Wprowadzając „zrównoważone” menu możesz pokazać swoim klientom Twoje zaangażowanie w sprawy środowiska. Zrównoważone menu nie tylko przyciągnie do Twojej restauracji klientów, ale również pozwoli na nawiązanie kontaktów z lokalną społecznością. Zrównoważone menu pozwoli Ci wyróżnić się na tle konkurencji.

Najważniejsze to  wysoka jakość produktów, dobra organizacja zaopatrzenia a także wykorzystanie produktów sezonowych.

KNOW HOW

  • skróć swoje menu. Pozostaw na dania, które się sprzedają i które lubią Twoi klienci
  • rozważ czy nie wprowadzić sezonowego menu, uzależnionego od świeżych produktów, które dostępnesą daną porą roku
  • skup się na kuchni lokalnej/ regionalnej, gdzie dostęp surowców będzie znacznie ułatwiony
  • korzystaj z produktów pochodzących z certyfikowanych źródeł. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o Politykach Zrównoważonego Rozwoju w zakresie produktów kliknij tutaj. (link do strony z politykami)
  • dołącz do menu dania wegetariańskie oraz wegańskie. Rosnące zainteresowanie konsumentów produktami pochodzenia roślinnego, także chęć ograniczenia spożycia mięsa otwiera nowe możliwości wprowadzania pozycji do menu

A co z samą formą menu?

  • Jeżeli wykorzystujesz papierową formę menu miej pewność, że wykorzystujesz papier otrzymany z recyklingu lub z certyfikatem np. FSC
  • jeżeli stawiasz na papierowe menu na odwrocie możesz wydrukować ciekawe gry czy krzyżówki, labirynty dla dzieci. Młodsi goście na pewno będą zadowoleni
  • mniejsze menu możesz zapisać na tablicy co ograniczy nie tylko koszt drukowania menu na papierze ale przyczyni się również do ochrony środowiska
  • zastanów się czy nie zrezygnować całkowicie z papierowego menu. Coraz chętniej wybieraną metodą przedstawiania tego co możesz zaproponować klientom jest wykorzystanie tabletów lub aplikacji QR kod (np. umieszczonej na stole).

2. ZAPOBIEGAJ MARNOWANIU SIĘ ŻYWNOŚCI

Marnowanie się żywności to zbędny koszt dla Twojej restauracji. Pozbywanie się produktów, które nie zostały wykorzystane bądź zjedzone to wyrzucone pieniądze. Wyobraź sobie, że teren porównywalny do powierzchni Chin przeznaczony jest na produkcję żywności, która nigdy nie trafi na stoły. Produkcja żywności, która ulegnie marnotrawstwu ciągnie również za sobą inne kwestie związane np. z marnowanie wody, czy produkcją gazów cieplarnianych.

Sposobów na ograniczenie marnowania się żywności jest wiele. Zacznijmy  od tych najprostszych jak:

  • sprawdzenie czy zachowywany jest łańcuch chłodniczy
  • odpowiednie oznakowanie produktów, które zamawiasz
  • odpowiednie ich przechowywanie
  • zaufani dostawcy (tu link do zamawiarki HoReCa)

Nie marnuję pakuję

Świetnym rozwiązaniem może okazać się również zaproponowanie gościom/ klientom czy nie chcą zabrać niedokończonych dań ze sobą na wynos – Nie marnuję pakuję.

Ponadto odpadki powstające w gastronomii warto sklasyfikować jako te, które są niejadalne m.in. pozostałości po obranych warzywach czy olej po smażeniu oraz jako te, które pozostają jako nadwyżka żywności – produkty, które powinny zostać skonsumowane a nie zostały wykorzystane.

Dobrym sposobem na sprzedaż nadwyżki żywności, jeżeli jest ona pełnowartościowa jest wprowadzenie zniżek lub okazyjnych cen  na takie dania.

Przekaż nadwyżki

Nadwyżki możesz również przekazać instytucjom pożytku publicznego, instytucjom charytatywnym, które żywności będą w stanie zagospodarować w odpowiedni sposób a następnie przekazać najbardziej potrzebującym.

Bardzo ważne, aby nadwyżki żywności zachowały jakość oraz bezpieczeństwo żywności, dlatego ujmij te procesy w swoim HACCP.

Dish

DISH jest nowoczesną platformą dla gastronomii, która daje restauratorom dostęp do kompleksowych narzędzi takich jak: strona internetowa, rezerwacja stolików online oraz narzędzie do zarządzania wizytówką Google –WebListing. wszystkie narzędzia dostępne są w jednym miejscu w aplikacji mobilnej DISH na Android oraz IOS. Aplikacja DISH ułatwi zdigitalizować Twoją restaurację. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o aplikacji DISH sprawdź poniższe strony: 

https://makro.pl/uslugi/rozwiazania-cyfrowe

https://www.dish.co/PL/pl/


Pod poniższym linkiem znajdziesz kilka pomysłów od grupy METRO jak radzić sobie z marnotrawstwem żywności.

Rescuing Food: 12 Culinary Ideas - MPULSE

3. Segregacja odpadów

Niewłaściwe zarządzanie odpadami nie tylko kosztuje Twój biznes, ale i  szkodzi środowisku a także naszemu zdrowiu. Wysypiska na całym świecie wyczerpują się. Rozkładające się odpady generują metan, który jest silnym gazem cieplarnianym, który powoduje globalne ocieplenie i zmiany klimatyczne. Jako restaurator możesz wywierać wpływ poprzez zapobieganie powstawaniu odpadów, ich sortowanie i usuwanie. Dzięki temu zapobiegniesz kosztom i przyczynisz się do poprawy Twojej reputacji wśród klientów i Twojej społeczności.

Kiedy odpady są sortowane, łatwiej jest je zidentyfikować i można zacząć zajmować się obszarami, w których można je zwiększyć. 

KNOW HOW

  • pojemniki na odpady powinny zostać umieszczone we wszystkich miejscach, w których powstają odpady
  • pojemniki na odpady powinny zostać wyraźnie oznakowane
  • upewnij się, że pojemniki mają pokrywki, które można łatwo otworzyć, na przykład za pomocą wiosła, aby uniknąć kontaktu z dłońmi
  • pojemniki powinny być łatwo zmywalne
  • pomieszczenia, w których są trzymane, muszą być łatwo dostępne w celu konserwacji (mycie, czyszczenie, dezynfekcja) i ustawione w sposób uniemożliwiający dostęp szkodnikom lub gryzoniom, najlepiej poza obszarem przyjmowania żywności

 

4. ZREZYGNUJ Z PLASTIKU

Produkty i opakowania z tworzyw sztucznych odgrywają ważną rolę w utrzymaniu higieny w gastronomii, ponieważ chronią żywność, zapewniają jej bezpieczeństwo oraz wydłużają okres przydatności do spożycia. Artykuły jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych były do tej pory niemal niezbędne w sektorze gastronomii. Jednak zarówno produkcja, jak i utylizacja plastiku i produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych ma negatywny wpływ na środowisko. Rezygnacja z niepotrzebnego plastiku niesie  wiele zalet również  dla Twojego biznesu -  działa na rzecz ochrony środowiska oraz pozytywnie wpłynie na wizerunek, co z kolei zapewnia Ci nowych klientów. 

Plastik, który jest używany tylko raz (jednorazowy), zazwyczaj pojawia się w Twojej firmie jako:

  • pojemniki na wynos
  • folia do użytku w kuchni
  • żywność i napoje w plastikowych opakowaniach

W lokalach gastronomicznych wykorzystuje się znaczne ilości opakowań, sztućców, tacek czy kubków wykonanych z tworzyw sztucznych. Zastąp wyroby z plastiku jednorazowego użytku produktami, które są w pełni biodegradowalne lub mogą zostać poddane recyklingowi. Stosowanie kompostowalnych opakowań w znaczący sposób zmniejszy ilość szkodliwych śmieci produkowanych przez placówki gastronomiczne.
Zastanawiać się możesz czy wykorzystanie papierowych talerzy czy kubków nie będzie skutkować nadmierną ekspozycją lasów? Ostatnie lata to przede wszystkim rozwój technologii, które w efektywny sposób wykorzystują makulaturę, w związku z tym możemy wykorzystywać już raz użyty surowiec bez konieczności wycinania kolejnych drzew.
 

Tu znajdziesz asortyment produktów dla gastronomii, które mogą zastąpić asortyment wykonany z plastiku jednorazowego użytku.  [link]

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Polityki Zrównoważonego Rozwoju MAKRO w zakresie rezygnacji z produktów z plastiku jednorazowego użytku kliknij tutaj. [link]


KNOW HOW

  • używaj produktów z papieru nadających się do recyklingu lub biodegradowalnych
  • rozważ użycie pojemników na wynos wykonanych z tworzyw, które podlegają recyklingowi lub są biodegradowalne
  • proponuj słomki do napojów tylko na życzenie klienta
  • w lokalach korzystaj tylko z kubków, sztućców i talerzy wielkokrotnego użytku, a jeśli jest to niemożliwe korzystaj z tych papierowych
  • w kuchni zapewnij personelowi pojemniki wielokrotnego użytku, które zastąpią folię spożywczą lub foliowe torebki 

#Z WŁASNYM KUBKIEM

Jest to rozwiązanie, które mogą wykorzystać kawiarnie serwujące napoje na wynos, lokale serwujące zupę czy bary szybkiej obsługi. Zachęcaj aby Twoi klienci przychodzili do lokalu z własnym kubkiem lub słoikiem.  

#ZEROPLATE

Jest to propozycja podawania dań bez konieczności używania talerza. Jest to jeden z ciekawszych trendów ostatnich lat. Jest to pomysł niekonwencjonalny, ale zarazem ekologiczny. Wśród pomysłów zaproponowanych przez Szefów Kuchni MAKRO możesz naleźć np. koszyki z tortilli, talerz z papieru ryżowego a może z liści bananowca. Po więcej inspiracji na wykorzystanie #zeroplate zajrzyj na nasz kanał na YouTube  https://www.youtube.com/@MAKROPolska, a także Instagram  https://www.instagram.com/makro_polska/

5. oszczędzaj wodę

Woda jest jednym z najcenniejszych i najbardziej zagrożonych zasobów naturalnych. Według UNESCO około 80% światowej populacji mieszka na obszarach o wysokim zagrożeniu bezpieczeństwa wodnego. Przewiduje się, że globalne zapotrzebowanie znacznie wzrośnie w nadchodzących dziesięcioleciach, a prognozy UNESCO mówią, że do 2030 r. świat stanie w obliczu 40% globalnego deficytu wody. 

KNOW HOW

  • przeprowadź analizę zużycia wody — pamiętaj, by nigdy oszczędność wody nie dotyczyła kwestii higieny dłoni, czystości powierzchni, a zatem bezpieczeństwa żywności!
  • sprawdź czy możesz oszczędzać wodę np. w toalecie, przy dyszach zmywarki, klimatyzacji
  • napraw cieknące krany 
 

Zainstaluj sprzęt, dzięki któremu zaoszczędzisz wodę.

Zastanów się nad zainstalowanie instalacji o niskim przepływie wody oraz o perlatorach. Instalacje o niskim przepływie powodują redukcję zużycia wody o co najmniej 20% w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami.

Możesz zaproponować klientom wodę z kranu. Coraz częściej wykorzystywanym trendem w lokalach gastronomicznych jest proponowanie kranówki klientom. Woda ta jak najbardziej nadaje się do picia, stosując to rozwiązanie możesz ograniczyć ilość odpadów jakie generuje Twoja firma – butelki plastikowe.
 
https://pijewodezkranu.org/

 

6. oSZCZEDZAJ ENERGIĘ 

Energia jest głównym wydatkiem dla właścicieli restauracji. Ze względu na jej  rosnące koszty i niedobór zasobów kopalnych, a także coraz większą uwagę klientów na kwestie środowiskowe, nadszedł czas, aby stać się bardziej zrównoważonym i jednocześnie oszczędnym.

Klimat jest niezbędny dla naturalnego cyklu i życia ludzkiego. Ale szybko się to zmienia. Wynika to nie tylko ze zjawisk naturalnych, ale przede wszystkim z powodu gazów cieplarnianych, które produkowane są przez działalność  człowieka. CO2 jest uwalniany w szczególności przez spalanie źródeł kopalnych przy wytwarzaniu energii elektrycznej, w przemyśle i transporcie. Gaz cieplarniany gromadzi się w atmosferze, przyczyniając się do wzrostu średniej temperatury na świecie - z daleko idącymi konsekwencjami dla ludzi i środowiska.

Modernizacja instalacji

Przestarzałe i tylko w części sprawne instalacje elektryczne, klimatyzacyjne, czy wentylacja mogą powodować, że zużycie energii w budynku jest znacznie większe, niż możesz się spodziewać. Ta sama zasada dotyczy nieszczelnych okien i drzwi, czy nieprawidłowo zaizolowanych ścian i podłóg, które umożliwiają uciekanie ciepła. Zastanów się nad modernizacją instalacji w swoim lokalu, może to znacznie ograniczyć nie tylko zużywaną energię ale i znacznie zmniejszyć jej koszty. 

Zainwestuj w instalację sprzętu energooszczędnego

Na rynku dostępne są urządzenia i wyposażenie z założenia bardziej ekologiczne i energooszczędne. Warto przy zakupie rozważyć wybór wysokiej klasy energetycznej. Energooszczędne sprzęty w realny sposób zmniejszą wydatki na prąd, i to w krótkim czasie. 

Energooszczędne oświetlenie

Zmień oświetlenie na energooszczędne, takie jak świetlówki kompaktowe i diody LED. Nie tylko zużywają mniej energii, ale mają także dłuższą żywotność niż żarówki, co oznacza mniej odpadów na wysypiskach. 

Postaw na odnawialne źródła energii.

Jeżeli masz taką możliwość rozważ podpisanie umowy ze sprzedawcą energii gwarantującą pochodzenie energii w 100% z OZE.


  • Zastanów się nad zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych.

Jest to najprostszy sposób na korzystanie z zielonej energii. Wybór paneli słonecznych na rynku jest atrakcyjny ze względu na fakt, że – w porównaniu do kosztów prądu – ich ceny w kolejnych latach spadają, a wydajność wzrasta. Ponadto nadwyżki energii można gromadzić i sprzedawać zewnętrznym dostawcom. Wykorzystanie energii słonecznej zaspokaja jednocześnie 2 rodzaje zapotrzebowania – na ciepło i elektryczność.

EcoDesign

W ramach trendu zero-waste i upcyklingu coraz częściej na salach restauracyjnych można zauważyć używane sprzęty i meble. Projektanci wykorzystują meble i urządzenia z odzysku, prezentując w ten sposób świeże spojrzenie na przestrzeń gastronomiczną. Dobrze zaprojektowana restauracja zapewnia odpowiednie wykorzystanie przestrzeni, sprzętu oraz odpowiedzialne używanie zasobów naturalnych.


W momencie modernizacji lokalu zużyte sprzęty należy oddać wyspecjalizowanej firmie zajmującej się odzyskiwaniem surowców z elektrośmieci. To nie tylko obowiązek prawny, ale także kwestia przyszłości planety.

7. bezpieczeństwo żywności

Bezpieczeństwo żywności jest fundamentem restauracji

Ludzie każdego dnia zapadają na choroby wywołane przez zanieczyszczoną bądź niehigieniczną żywność.  WHO szacuje, że prawie 1 na 10 osób choruje, jedząc żywność przetworzoną lub przygotowaną przez innych. Choroby te wywoływana są przez niebezpieczne mikroorganizmy i/lub toksyczne chemikalia. Większości chorób przenoszonych przez żywność można zapobiegać poprzez odpowiednie obchodzenie się z żywnością. Choroby przenoszone przez żywność stanowią problem zarówno w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych. 




Klienci są coraz bardziej świadomi, jak istotne jest bezpieczeństwa żywności.


Solidne ramy dla bezpiecznej żywności:

  • System zarządzania bezpieczeństwem żywności
  • HACCP
  • kultura bezpieczeństwa żywności

Zapewnienie bezpieczeństwa żywności nie musi być skomplikowane, chociaż istnieją różne poziomy, na których może działać Twoja firma. Podstawą jest posiadanie HACCP, który jest wymogiem prawnym. Skuteczność systemów bezpieczeństwa żywności wymaga posiadania kultury bezpieczeństwa żywności. Oznacza to wspólne wartości i zaangażowanie kierownictwa oraz pracowników w zapewnienie bezpiecznej żywności.

 

Główne zagrożenia żywności:

  • mikroorganizmy, na przykład bakterie, które mogą wywoływać choroby lub zatrucie 
  • ciała obce, na przykład odłamki szkła z potłuczonego szkła
  • pozostałości środków chemicznych, na przykład środki czyszczące, które mogą pochodzić z niepłukanych naczyń
  • alergeny np. orzechy, które nie zostały zadeklarowane

8. PRODUKTY Z CERTYFIKATAMI

Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, którymi możesz zaopatrzyć swoje przedsiębiorstwo. Pytanie jednak czy wybierać będziesz produkty, które pochodzą ze zrównoważonych źródeł lub takie, które nie przyczyniają się do polepszenia sytuacji globalnej. 
W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest wybierać produkty przyjazne dla środowiska oraz dla firmy, dla których zrównoważony rozwój jest priorytetem. 
Staraj się wybierać produkty, które posiadają certyfikaty wskazujące na ich pochodzenie, sposób produkcji, a także ich skład.

Kilka słów o Politykach Zrównoważonego Rozwoju jakimi kieruje się MAKRO w kontekście produktów: