Norweski Dorsz Zimowy – Skrei gości na stołach tylko od stycznia do kwietnia. Przyczyna, dla której Skreia – co po norwesku oznacza „wędrowiec” – można złowić tylko od stycznia do kwietnia, kryje się w jego naturze. Skrei dorasta za kołem podbiegunowym. Odławiany jest dopiero, kiedy kończy pięć lat i udaje się w długą drogę na tarło ku norweskim Lofotom. Właśnie wtedy dorsz Skrei jest w kwiecie wieku: zdrowy, energiczny i płodny. Ta długa droga, jaką pokonuje Skrei, sprawia, że jest tak niepowtarzalny. Ponad 600-kilometrowa podróż zapewnia mu dużo ruchu i dobrą formę. To dlatego – w przeciwieństwie do wielu innych ryb – mięso Skreia jest zwarte, sprężyste i bogate w składniki odżywcze. Po drodze przez morze dorsz ten przyjmuje dużo zróżnicowanego i zdrowego pożywienia, co nadaje mu wyśmienity, naturalny smak. W efekcie powstaje niepowtarzalny rarytas, występujący tylko w Norwegii, a potem przyrządzany przez najlepszych kucharzy na świecie. Jego smakiem rozkoszowali się już wikingowie a od XII wieku stanowi towar eksportowy. Coroczne połowy Skreia przetrwały w Norwegii przez wieki i zyskały ogromne znaczenie kulturowe. Dziś każdy Norweg zna historię dorsza z Morza Arktycznego, a wiele rodzin stworzyło własne tradycje związane z jego spożywaniem. Wszystkich zaś łączy radość na każdy kolejny sezon na Skreia.


Skrei - wszystko, co najlepsze!

Skrei - wszystko co najlepsze
 • Wędrowiec
Skrei nie bez powodu nazywany jest „wędrowcem”. Kiedy wyrusza w swoją podróż na tarło z Morza Barentsa w kierunku norweskich Lofotów, pokonuje aż 600 km!

 • Wszechstronny
Skrei ma niezwykle uniwersalne zastosowanie w kuchni. Można go smażyć, piec, gotować (także na parze) oraz suszyć. Każda forma obróbki termicznej podkreśli wspaniały smak i niezwykłą strukturę mięsa Skreia.

 • Zimowy specjał
Sezon na Skreia jest bardzo krótki. Można go łowić tylko od stycznia do kwietnia. Czas kiedy Skrei jest dostępny na rynku, należy wykorzystać jak najintensywniej. To prawdziwy przebój zimy!

 • Najlepszy
Skrei uważany jest za najlepszy rodzaj dorsza na świecie! W krajach, w których jest znany, natychmiast podbija podniebienia smakoszy oraz serca szefów kuchni! Dlatego z taką niecierpliwością wszyscy czekają na nowy sezon Skreia!

 • Certyfikowany
Nazwa Skrei® jest nazwą zastrzeżoną i może być używana tylko przez certyfikowane norweskie zakłady przetwórcze.

 • Cechy charakterystyczne
Skrei osiąga dojrzałość w wieku 5-7 lat. I to właśnie wtedy rusza w swoją podróż ku norweskim Lofotom na tarło. Dojrzały osobnik mierzy od 70 do 150 cm, a jego średnia waga to 8 kg.

 • Biały jak śnieg
Mięso Skreia charakteryzuje się niezwykłym śnieżnobiałym kolorem.

 • Złoto Lofotów
Skrei nazywany jest „Złotem Lofotów”. Jest to jedno z najcenniejszych bogactw, które posiadają w swoich zasobach mieszkańcy tych malowniczych wysp. Połów i przetwórstwo Skreia stanowi ich główne źródło dochodów.

 • Jędrny i sprężysty
W czasie swojej długiej wędrówki Skrei buduje masę mięśniową. Jego mięso staje się niezwykle jędrne i sprężyste, o charakterystycznej strukturze płytkowej.
 • Niskokaloryczny
Mięso Skreia jest bardzo niskokaloryczne – zawiera tylko 81 kcal / 342 kJ w 100 g produktu. Ponadto jest bardzo dobrym źródłem białka, potasu, selenu i kwasów Omega-3.

Porady kulinarne

Skrei przed obróbką termiczną
Przed obróbką termiczną
Na 30 minut przed obróbką termiczną Skreia wyjmujemy z lodówki. Rybę można przyrządzać zarówno ze skórą jak i bez.

Skrei przyprawy
Przyprawy
Aromat Skreia podkreślają m.in.: tymianek, pietruszka, skórka z cytryny. Przyprawy należy dodać dopiero pod koniec smażenia, przy zmniejszonej temperaturze.
W ten sposób zachowamy oryginalny smak tej niezwykłej ryby.

Smażenie
Skreia smażymy na oleju lub maśle zawsze najpierw skórą do dołu. Kiedy ryba zacznie odrywać się od patelni, przekładamy ją delikatnie na drugą stronę i smażymy przez ok. 2 minuty, zdejmując patelnię z palnika. Skreia smażymy na bardzo dobrze rozgrzanym tłuszczu.

Skrei smażenie
Pieczenie
Przed pieczeniem w piekarniku Skreia powinno się krótko obsmażyć na patelni – przez ok. 2 minuty, na oleju lub maśle, zawsze najpierw skórą do dołu. Następnie pieczemy w piekarniku nagrzanym do 140°C przez ok. 15 minut.

Skrei pieczenie
Skrei solanka
Solanka
Przygotowanie Skreia w solance sprawi, że mięso będzie jeszcze bardziej zwarte i sprężyste. Solanka: na 1 litr wody ok. 50 g soli. Wodę można zastąpić mlekiem – ryba będzie jeszcze delikatniejsza. Solankę gotujemy na wolnym ogniu, aż do całkowitego rozpuszczenia się soli. Następnie dodajemy skórkę z cytryny lub/i inne przyprawy.
Do wystudzonej solanki delikatnie wkładamy Skreia na ok. 30 minut. Następnie wyjmujemy go i osuszamy papierowym ręcznikiem. Ryba może być poddana ostatecznej obróbce termicznej następnego dnia – najlepszą metodą będzie tu pieczenie.

Skrei poszetowanie
Poszetowanie
Kawałki Skreia delikatnie, za pomocą łyżki cedzakowej, zanurzamy w gotującej się wodzie z dodatkiem soli morskiej – na 1 litr wody ok. 30 g soli. Garnek zdejmujemy z palnika. Kiedy ryba stanie się śnieżnobiała – jest gotowa. Proces zajmie ok. 3-5 minut, w zależności od wielkości kawałków. W przypadku przygotowania większej ilości ryby – osączone z wody kawałki układamy przykryte folią w piekarniku nagrzanym do 40-50°C.


Pytania i odpowiedzi

 1. Jaka jest różnica między Skreiem a dorszem?

  Obie ryby, Skrei oraz dorsz, należą do gatunku Gadus morhua. Jak sama nazwa wskazuje, norweski dorsz przybrzeżny żyje w stałych miejscach wzdłuż wybrzeża Norwegii, podczas gdy arktyczny dorsz zimowy – Skrei, od ok. 5. do 7. roku życia każdego roku odbywa długą wędrówkę z Morza Arktycznego aż do norweskiego archipelagu Lofoty, aby złożyć ikrę. Ponadto Skrei jest dłuższy i cięższy niż dorsz. Charakteryzują go również też długie wąsy przy podbródku. Kształt głowy Skreia jest bardziej spiczasty. Aktualne badania naukowe pokazują, że obie ryby różnią się od siebie także pod względem genetycznym. W naturze nie dochodzi do krzyżowania obu gatunków.
 2. Dlaczego Skrei wędruje?

  Zanim Skrei osiągnie dojrzałość płciową, czyli od 5. do 7. roku życia, żyje w lodowatym Morzu Barentsa. W celu złożenia ikry Skrei preferuje cieplejsze regiony, jak na przykład wody wokół archipelagu Lofotów i wysp Vesterålen, które dzięki docierającemu tam Golfsztromowi, na optymalnej dla Skreia głębokości od 40 do 100 m osiągają temperatury między 4 a 6°C. Skrei składa średnio od 2,5 do 5 milionów jajeczek w jednym sezonie. I tak Skrei (w języku staronorweskim nazwa ta oznacza Wędrownika) już od wielu setek lat, każdego roku wyrusza zimą w swoją daleką podróż z Morza Barentsa w kierunku północnego wybrzeża Norwegii. Łącznie Skrei przemierza przy tym do 1 000 kilometrów w jedną stronę.
 3. Dlaczego Skrei jest dostępny jedynie od stycznia do kwietnia?

  Dojrzały płciowo Skrei rusza w połowie grudnia w swoją długą podróż z Morza Barentsa w kierunku północnego wybrzeża Norwegii, gdzie dociera po przepłynięciu wielu setek kilometrów, na początku stycznia. I to właśnie wtedy rozpoczyna się w Norwegii sezon połowów Skreia. Po tarle, które ma miejsce głównie w marcu, w kwietniu Skrei wyrusza w podróż powrotną w kierunku Morza Barentsa. Tym samym, 30 kwietnia kończy się również sezon na Skreia.
 4. Czy populacja dorsza norweskiego ma się dobrze?

  Populacja arktycznego dorsza atlantyckiego, do której zalicza się także Skrei, jest dziś największa i najstabilniejsza na świecie. Efekt ten jest wynikiem zrównoważonej polityki rybołówstwa w Norwegii. Pod koniec lat 80. i na początku lat 90. XX w. populacja dorsza norweskiego była zagrożona. Norwegowie – jako jedna z pierwszych nacji – stworzyli wówczas koncepcję zrównoważonego rozwoju, która służy dziś za wzór w skali światowej. W ramach tej koncepcji stosuje się wyważone kwoty połowowe w połączeniu z zakazem odrzutów, zmniejszenie floty, surowe przepisy dotyczące metod połowu, jak również bieżące kontrole, dokonywane przez wiele różnych służb. Koncepcja ta z jednej strony oznacza dla rybaków szereg wyzwań, z drugiej zaś strony spowodowała ponowny wzrost populacji dorsza do takich rozmiarów, że każdy rybak szybko dostrzegł korzystną korelację pomiędzy ostrzejszymi uregulowaniami a bardziej zyskownymi połowami. Już w połowie lat 90. XX w. masa złożonej ikry wzrosła do 200 000 ton. Dziś szacuje się masę złożonej ikry na 1,5 miliona ton rocznie.
 5. Czy populacja Skreia jest stabilna?

  Skrei norweski należy do największej i najstabilniejszej populacji dorsza na świecie. W tegorocznym sezonie kwota połowu dla „północno-wschodniego, arktycznego szczepu dorsza”, do którego zalicza się również Skrei, wynosi 993 000 ton. Kwota ta pokazuje, jak skuteczna jest zrównoważona polityka rybołówstwa w Norwegii. Norwegia i Rosja dzielą między siebie kwotę połowów, przy czym na Norwegię przypada ok. 413 000 ton Skreia.
 6. Jaka jest wartość odżywcza Skreia?

  Skrei jest bardzo chudą, silnie umięśnioną rybą, co jest efektem jego długiej podróży. Jego mięso charakteryzuje się wysoką zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 – posiłek złożony ze Skreia pokrywa dzienne zapotrzebowanie człowieka na tą cenną substancję. Na 100 g ryby przypada tylko 0,6 g tłuszczu. Skrei jest bogaty w białko (16,9 g na 100 g mięsa ryby). Jest ponadto doskonałym źródłem selenu, sodu, potasu i jodu.
 7. Czy Skrei zawiera jakiekolwiek szkodliwe substancje?

  Norweski niezależny państwowy Instytut Badań nad Żywnością i Rybami (NIFES) od roku 2009 przebadał około 2 200 dorszy z 80 różnych obszarów połowowych pod kątem zawartości szkodliwych substancji. Wyniki jasno i wyraźnie pokazują, że dorsz norweski jest zdrowym i bezpiecznym produktem  spożywczym o śladowej zawartości substancji szkodliwych. Wszystkie wartości plasują się znacznie poniżej ustawowych wartości granicznych UE.
 8. Co oznacza symbol Skreia?

  Wyłącznie arktyczny dorsz zimowy pierwszej klasy, złowiony a następnie przerobiony i opakowany zgodnie z ustalonymi, surowymi regułami urzędowej normy jakości (NS 9406: 2013), otrzymuje wyjątkowy certyfikat jakości i może nosić nazwę Skrei®. I tak Skrei przykładowo może być łowiony tylko przy pomocy linki haczykowej lub na wędkę, a po złowieniu musi wykrwawić się całkowicie w bieżącej wodzie morskiej. Od momentu złowienia do gotowego zapakowania nie może upłynąć więcej niż 12 godzin. Temperatura chłodzenia musi wynosić stale pomiędzy 0 a 4°C. Skreia można kłaść jedynie na lodzie, nie wolno go przykrywać. Skrzynia na ryby może ważyć maksymalnie 15 kilogramów. Certyfikat jakości mogą przyznawać wyłącznie norweskie zakłady produkcyjne, które uzyskały certyfikat zakładu produkcyjnego Skreia od niezależnych podmiotów trzecich. Obecnie w Norwegii istnieje 49 certyfikowanych zakładów produkcyjnych Skreia. Od 2005 r. Skrei jest marką chronioną.
 9. Jakie czynniki wpływają na dostępność Skreia?

  Dostępność zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. W okresie zimowym zła pogoda może uniemożliwić rybakom wypływanie na połowy. Istotne są także warunki klimatyczne. Czas i miejsce przybycia Skreia na łowiska zależy od temperatury wody i zasolenia morza.
 10. Jak długo trwa transport świeżo złowionego Skreia z Norwegii do Polski?

  Ponieważ ryby są odławiane z morza żywe, odkrwawiane, a następnie należycie przetwarzane i przechowywane w stałej niskiej temperaturze ok. 0°C, zachowują one odpowiednią jakość nawet 12 dni od daty złowienia. Jeżeli na jakimkolwiek etapie ryba znajdzie się poza chłodnią, ma to natychmiastowy ujemny wpływ na jej jakość. Ważne jest, aby ryba Skrei była przechowywana w stałej niskiej temperaturze.
Wędrówka dorsza
Połowy dorsza
Dostępność Skreia
dorsz-skrei-16

Inspiracje

Skrei z ostrym sosem pomidorowym

Składniki na 4 osoby: 
 800 g fileta ze skreia bez skóry
 1 cebula
 400 g pomidorów z puszki, krojonych bez skórki
 3 ząbki czosnku
 1 papryczka chili
 2 łyżki koncentratu pomidorowego
 100 ml białego wytrawnego wina
 4 płaskie łyżki masła
 100 ml oliwy
 cukier
 sól
 pieprz
 świeży tymianek

 
Skrei

Przygotowanie:

Skreia dzielimy na 4 równe kawałki. Oprószamy solą, układamy w żaroodpornym naczyniu i odstawiamy na 20 minut. Cebulę kroimy w drobną kostkę, chili i czosnek siekamy. Rozgrzewamy oliwę na patelni wrzucamy cebulę i czosnek, smażymy do momentu aż się zezłocą. Dodajemy chili, koncentrat i posiekane pomidory. Chwilę przesmażamy, dodajemy białe wino, doprawiamy solą, pieprzem i cukrem. Na małym ogniu dusimy przez 15–20 minut czyli tyle ile potrzeba, aby nasz Skrei upiekł się w piekarniku. Wkładamy naczynie z rybą do piekarnika nagrzanego do 200°C. Na każdym kawałku umieszczamy porcję masła i po 20 minutach wyjmujemy gotowe. Na talerzu umieszczamy kilka łyżek sosu, delikatnie przenosimy rybę, posypujemy listkami świeżego tymianku. Świetnie smakuje z dodatkiem kaszy kuskus wymieszanej na gorąco z masłem.Skrei z purée z groszku, sosem migdałowym i olejem miętowym

Skrei z purée z groszku, sosem migdałowym i olejem miętowym

Składniki na 4 osoby: 
 600 g fileta ze Skreia
 200 ml śmietany 36%
 400 g groszku zielonego mrożonego
 2 łyżki masła
 pęczek mięty
 100 ml oleju
 200 g płatków migdałowych
 500 ml mleka
 sól
 cytryna
 1 ząbek czosnku

 

Przygotowanie:

Piekarnik rozgrzewamy do 160°C. Porcje Skreia zanurzamy w śmietanie, a następnie obsmażamy z obydwu stron na rozgrzanej patelni, na oleju. Skreia przekładamy do piekarnika, solimy i dopiekamy w piekarniku przez 8–10 minut. Groszek wrzucamy na 2 minuty do osolonego wrzątku, odcedzamy, następnie miksujemy z solą i masłem na gładkie purée podlewając odrobiną wody z gotowania Olej rozgrzewamy do temperatury 70°C. Dodajemy posiekaną miętę. Całość dokładnie mieszamy. Następnie olej przefiltrowujemy do naczynia (można użyć papierowego filtra do kawy lub gęstego sita). Płatki migdałowe kruszymy, prażymy na patelni. Zalewamy mlekiem, dodajemy zgnieciony czosnek i otartą skórkę z ½ cytryny. Gotujemy przez 8 minut Następnie blendujemy na gładki sos, dodajemy sok z cytryny i doprawiamy. Skreia układamy na purée z groszku, dodajemy sos oraz skrapiamy olejem miętowym.

Co oznacza znak NORGE?

Znak NORGE nie jest znakiem producenta ani marką. NORGE to po norwesku… po prostu Norwegia. Zatem znak NORGE oznacza kraj pochodzenia – czyste, zimne, głębokie wody Norwegii. Można go znaleźć na gotowych produktach oraz stoiskach ze świeżymi rybami w sklepach na całym świecie. To wizytówka wielu lat doświadczeń w rybołówstwie oraz gwarancja najwyższej jakości i niezwykłego smaku ryb i owoców morza z Norwegii.

Norge

Platforma rybna w MAKRO

Platforma rybna jest jedną z platform logistycznych MAKRO, na którą codziennie dostarczane są świeże ryby i owoce morza. Tam przechodzą pierwszą, wnikliwą kontrolę jakości, która jest decydująca, ponieważ na tym etapie dostawa może zostać odrzucona – jeśli nie spełnia wszystkich wymogów jakościowych, bądź przyjęta i rozesłana do poszczególnych hal MAKRO.

Poznaj Platformę Rybną
platforma rybna