Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Obróbka termiczna ryb

Duszenie, gotowanie, grillowanie oraz smażenie – każdy z wymienionych sposobów przygotowania potraw inaczej wpływa na produkt. Nie każdą rybę można przyrządzać na wszystkie sposoby, dlatego warto zastanowić się nad doborem odpowiedniej techniki kulinarnej. Poniżej prezentujemy różne metody obróbki termicznej oraz wskazówki, do których ryb je stosować.

Metody obróbki termicznej

Obróbka termiczna ryb - gotowanie

Gotowanie

Gotowanie w dużej ilości płynu, np. w wywarze rybnym, bulionie albo osolonej wodzie. Temperatura płynu nie powinna przekroczyć punktu wrzenia. Należy gotować całe ryby wraz ze skórą, przy zachowaniu zasady: małe ryby włożyć do gorącego płynu, duże – do zimnego.

obróbka termiczna ryb - gotowanie na parze

Gotowanie na parze

Gotowanie na parze jest stosowane przede wszystkim w kuchni chińskiej. Ten sposób obróbki termicznej polecany jest do ryb o wadze poniżej 1 kg oraz do filetów, gdyż doskonale zachowują smak i aromat.

Obróbka termiczna ryb- duszenie

Duszenie

Duszenie pod przykryciem w umiarkowanej temperaturze z niewielkim dodatkiem tłuszczu i płynu zalicza się do delikatnych metod obróbki termicznej. Dzięki oddziaływaniu ciepła z dwóch stron – od dołu wywar, od góry para wodna – ryba zachowuje smak i aromat. Do duszenia najlepsze są mniejsze ryby i filety.

Obróbka termiczna ryb - smażenie

Smażenie

Smażenie sprawia, że pod wpływem wysokiej temperatury pory w mięsie rybim zamykają się pod chrupiącą skórką. Dzięki temu ryba jest niezwykle soczysta. Do smażenia nadają się całe ryby o wadze poniżej 400 g oraz filety.

Obróbka termiczna ryb - grillowanie

Frytowanie

Frytowanie polega na zanurzaniu kawałków ryby w głębokim tłuszczu i smażeniu ich w wysokiej temperaturze. Ryby należy frytować wyłącznie w panierce. Dzięki niej mięso nie traci soczystości, a ona sama tworzy chrupiącą, smakowitą skórkę. Większe kawałki ryby smaży się w temperaturze 160ºC, a mniejsze ryby, np. sardele, w temperaturze 180ºC.

Obróbka termiczna ryb - frytowanie

Grillowanie

Grillowanie sprawia, że na powierzchni ryby powstaje warstwa ochronna ściętego białka. Dzięki temu mięso nie traci składników odżywczych, soczystości, smaku i aromatu. To doskonały sposób przyrządzania filetów oraz całych ryb.

Obróbka termiczna ryb - wędzenie

Wędzenie

Wędzenie jest delikatną metodą obróbki termicznej. Stosuje się je w przypadku małych ryb lub poszczególnych elementów ryb większych. Ryba wędzona na gorąco w temperaturze 60°C pozostaje delikatna i soczysta.

Obróbka termiczna ryb - pieczenie

Pieczenie

Pieczenie to sposób przyrządzania całych ryb, filetów lub kotletów rybnych. Rybę należy zabezpieczyć przed bezpośrednim promieniowaniem cieplnym, przykrywając folią aluminiową. Chroni ją to przed utratą smaku i soczystości.


Platforma Rybna w MAKRO

Platforma Rybna jest jedną z platform logistycznych MAKRO, na którą codziennie dostarczane są świeże ryby i owoce morza. Tam przechodzą pierwszą, wnikliwą kontrolę jakości, która jest decydująca, ponieważ na tym etapie dostawa może zostać odrzucona – jeśli nie spełnia wszystkich wymogów jakościowych, bądź przyjęta i rozesłana do poszczególnych hal MAKRO.

Poznaj Platformę Rybną

Platforma rybna

Jakość ryb

Jakość pod kontrolą

MAKRO współpracuje wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami, którzy przestrzegają wysokich standardów produkcji i procedur transportu ryb.

Sprawdź jak dbamy o jakość »

Kalendarz sezonowości ryb i owoców morza

Kalendarz sezonowości

Proces zakupowy ryb i owoców morza, to przede wszystkim zakup już w dniu połowu.

Zobacz kalendarz sezonowości »

Świeżość ryb i owoców morza

Świeżość ryb i owoców morza

Ryby dostarczane są do hurtowni MAKRO nawet 5 razy w tygodniu, dzięki temu masz pewność, że są zawsze świeże.

Sprawdź jak rozpoznać świeżość ryb i owoców morza »