PIERWSZE KROKI PRZED OTWARCIEM LOKALU

First steps to open a restaurant

Skoro dobre przygotowanie to połowa sukcesu, to niezależnie od wyznaczonego celu w efektywny sposób można go osiągnąć za pomocą precyzyjnego planowania. O tej niezawodnej zasadzie należy pamiętać przy otwieraniu restauracji. To właśnie precyzyjny i dobrze przemyślany plan jest fundamentem, na którym można budować restauracyjny biznes. Rozpocznij swoją drogę do sukcesu z naszym kompleksowym poradnikiem - jak zostać restauratorem.

CZEGO DOWIESZ SIĘ Z TEGO ARTYKUŁU

Publikacja przedstawia pierwsze kroki w procesie otwierania restauracji:

  1. Ukształtowanie koncepcji restauracji
  2. Tworzenie biznesplanu dla restauracji
  3. Wybór odpowiedniej lokalizacji lokalu
  4. Wypełnianie dokumentów prawnych restauracji
  5. Podsumowanie – Jak otworzyć restaurację
  6. FAQ – Pierwsze kroki w otwarciu lokalu
Przedstaw ideę swojego lokalu

1. UKSZTAŁTOWANIE KONCEPCJI RESTAURACJI

Deciding on restaurant concept

1.1 Wybór profilu restauracji

Zanim rozpoczniemy prace nad biznesplanem, musimy mieć w głowie konkretną ideę restauracji. Zacznij od wyboru menu, które określi profil Twojej restauracji.

Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów:

  • Pizzeria: Koncept pizzerii to bardzo szerokie pojęcie, ponieważ pizzerią może być lokal, w którym serwuje się tylko pizzę, zazwyczaj na wynos, a może to być stylowa restauracja we włoskim stylu z kompleksową obsługa i znacznie bogatszą ofertą serwowanych potraw. W takim miejscu oprócz pizzy serwuje się również inne dania kuchni włoskiej – chociażby popularne spaghetti lub lasagne, lekkie sałatki oraz klasyczne włoskie desery w parze z aromatyczną kawą.
  • Bar Kanapkowy: Kanapki to posiłek popularny i uniwersalny. Pozornie proste danie, które daje nieskończone możliwości kompozycji powoduje, że jest wdzięcznym tematem do budowania oferty gastronomicznej. Łatwość serwowania i łatwość jedzenia również mają tu znaczenie.
  • Kuchnia lokalna: Każdy kraj ma swoje kulinarne tradycje stanowiące jego rozpoznawalny znak na mapie gastronomicznej świata. Swoim dziedzictwem kulinarnym mogą również pochwalić się poszczególne regiony czy nawet miasta. Turyści przyjeżdżający z całego świata chętnie próbują rodzimych potraw, dlatego też otwarcie lokalu specjalizującego się w tradycyjnej kuchni w miejscach popularnych turystycznie, może być strzałem w dziesiątkę.
  • Owoce morza: Ten koncept restauracyjny jest również dobrym modelem biznesowym biorąc pod uwagę fakt, iż lokali serwujących owoce morza jest niewiele. Co więcej, w wielu z tych restauracji wybór owoców morza jest znikomy. Kluczem do sukcesu w tej formule jest szef kuchni, który wie jak obchodzić się z owocami morza. Pod warunkiem, że do dyspozycji ma produkty najwyższej jakości.
  • Steakhouse: Podobnie jak w przypadku owoców morza, nie każdy potrafi przyrządzić dobrego steka. I tak, jak w każdej restauracji – jakość produktów ma kluczowe znaczenie. Jeżeli postawisz na ten koncept, będziesz potrzebować nie tylko dobrego kucharza, ale także dobrze przemyślanego menu. Tego typu kuchnia skierowana jest głównie do średniej i wyższej klasy klientów.
  • KawiarniaKawa jest jednym z najpopularniejszych napojów świata. Co w takim razie może pójść nie tak podczas otwarcia kawiarni? W tym przypadku największym problemem jest ogromna konkurencja. Dlatego też twój lokal powinien wyróżniać. Czym? Może to być np. wyjątkowa aranżacja wnętrza lub doskonała kawa rzemieślnicza, albo jedno i drugie.
  • Piekarnia: Mało kto potrafi się oprzeć świeżemu, jeszcze ciepłemu bochenkowi chleba, lub pięknie pachnącej, chrupiącej bułeczce. Zwłaszcza w porze śniadaniowej pieczywo jest fundamentem tego posiłku. Piekarnia zazwyczaj idzie w parze z kawiarnią, a takich połączeń na gastronomicznej mapie bliższej i dalszej okolicy zazwyczaj jest sporo. Warto otwierać kolejną? Owszem, jeśli jesteś w stanie zaoferować produkt najlepszej jakości, klientów nie zabraknie.

Powyżej przedstawiliśmy tylko kilka pomysłów na lokal. Koncepcji może być nieskończenie wiele, jak kulinarnych inspiracji z całego świata – możesz postawić na małą rodzinną restaurację z domową kuchnią, jak u mamy, lub na lokal z kuchnią kontynentalną czy kuchnią etniczną serwującą dania z różnych zakątków świata.

Niezależnie od tego jaki kierunek obierzesz musisz pamiętać, że branża gastronomiczna to niezwykle konkurencyjny biznes. Większość nowych lokali jest w stanie przetrwać na rynku rok zanim ogłosi bankructwo. Nie chcemy aby to przydarzyło się tobie, dlatego wciąż podkreślamy: aby utrzymać się na rynku – bądź oryginalny. Daj klientom coś, czego jeszcze nikt im nie zaproponował. Wykreuj coś oryginalnego, wówczas twój lokal zyska uwagę, a dzięki skutecznej promocji znajdziesz się na dobrej drodze do czołówki w branży.

interior design concept for restaurant

1.2 Wybór koncepcji aranżacji wnętrza

Po tym jak dokonaliśmy wyboru rodzaju serwowanej kuchni pora zacząć myśleć o projekcie i dekoracji wnętrza. Aranżacja powinna być nie tylko estetyczna, ale także oddawać charakter serwowanych w twojej restauracji dań.

Wykreuj atmosferę, w której twoi goście będą się czuć swobodnie i będą chcieli zostać u ciebie dłużej, a także – co równie ważne – wracać. Istotnymi elementami są: przyjazna komunikacja (schody, ścieżki komunikacyjne, wszelkiego rodzaju przejścia czy podejścia), wygodne stoły, oświetlenie, ale i naczynia, czy zastawa stołowa, wcale nie małe znaczenie mają też toalety. Całość winna być harmonijna i komfortowa.

Restaurant sustainability

1.3 Dostosowanie innych koncepcji i standardów

Poza profilem kulinarnym istnieje jeszcze kilka aspektów, nad którymi trzeba się pochylić planując otwarcie restauracji. To co dziś najważniejszego dzieje się na świecie może mieć wpływ na twój biznes. Obecnie istotną kwestią są zmiany klimatyczne na świecie, restauratorzy w myśl ochrony planety podążają za trendami związanymi ze zrównoważonym rozwojem i dokonują wyborów przyjaznych środowisku.

Warto zatem przemyśleć wybór dostawców, a także – pod kątem ekologii przeanalizować raz jeszcze swoją koncepcję wystroju wnętrz, a nawet wybór naczyń czy sztućców (minimalizuj plastik w swoim lokalu). Dokonuj świadomych zakupów produktów, z którymi chcesz pracować. Tak samo istotne jest ich pochodzenie jak termin przydatności.

Kolejnym aspektem wartym uwagi jest inkluzywność. Dobierając pozycje do twojego menu zawsze miej na uwadze wegetarian, wegan oraz ludzi z alergiami i nietolerancją pokarmową. Ten czynnik jest również kluczem do sukcesu.

Pisanie biznesplanu

2. TWORZENIE BIZNESPLANU DLA RESTRAURACJI

Dobry biznesplan jest przepisem na sukces dla początkujących w branży gastronomicznej.

Creating a restaurant business plan

2.1 Burza mózgów

Zanim wyznaczysz pierwsze kamienie milowe, odpowiedz sobie na kilka pytań związanych dogłębnie z twoim konceptem.

  • Jaki to będzie rodzaj restauracji? Do której grupy docelowej chcę dotrzeć? Kto jest moją konkurencją?
  • W jakim otoczeniu znajduje się lokal?
  • Jaka są moje wartości?
  • W jaki sposób chce reklamować swój interes? Jaki zasobów będę potrzebować?
  • W jaki sposób restauracja będzie się utrzymywać? Kiedy lokal zacznie przynosić zyski?
  • Kiedy mogę pójść na kompromis, a kiedy nie?
  • Jak wyobrażam sobie moją obsługę oraz zespół menadżerski?
  • Jaki jest mój najważniejszy cel?
Restaurant business plan

2.2 Ostatnie szlify w biznesplanie restauracji.

Po przeprowadzeniu wnikliwej analizy oraz sporządzeniu notatek do pytań powyżej, możemy przejść do kolejnego etapu – sporządzenie biznesplanu. Plan powinien zawierać następujące punkty:

  1. Koncepcja: Ten element powinien być pierwszą częścią twojego planu. Należy umieścić w nim swój pomysł na biznes oraz określić realny cel do osiągnięcia. Co więcej, punkt ten powinien zawierać odpowiedzi na wszystkie pytania powyżej oraz przedstawiać kompleksową wizję twojej firmy.
  2. Przegląd firmy: Ten rozdział powinien przedstawić podstawowe informacje na temat struktury własnościowej, lokalizacji oraz stylu lokalu. Dodatkowo powinien on zawierać również cele do realizacji dla gości.
  3. Menu: W tym punkcie należy skupić się na koncepcie kuchni i daniach, jakie zamierzamy serować. Warto przemyśleć każdy szczegół jak przystawki, dania główne, desery, dodatki oraz napoje. Należy pamiętać o jak największej liczbie opcji do wyboru dla wegetarian, wegan oraz ludzi z alergiami oraz nietolerancją pokarmową.
  4. Zarządzanie firmą: Rozdział poświęcony szczegółowym informacjom dotyczącym struktury własnościowej oraz pracowników. Należy jasno określić jakiego typu pracowników potrzebujemy i jaki będzie ich zakres obowiązków. W zależności od struktury możemy np. potrzebować nie tylko świetnego kucharza czy kelnerów, ale i prezesa spółki, kasjera, doradcy podatkowego, czy elektryka, który podłączy wszystkie urządzania. A to dopiero może być początek twojej listy.
  5. Analiza rynku: Ten element jest kluczowy dla następnego punktu definiującego idealną lokalizację restauracji. W wyborze odpowiedniego miejsca na prowadzenie działalności należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Lokal powinien być nie tylko przestronny i wygodny, ale również łatwo dostępny dla klientów. W tym celu powinno się rozważyć co najmniej kilka lokalizacji. Po sporządzeniu listy potencjalnych obiektów konieczna jest wnikliwa analiza demograficzna rejonu oraz bezpośredniego otoczenia. Ten zabieg ułatwi dokonanie właściwego wyboru.
  6. Promocja: Aby restauracja odniosła sukces potencjalni klienci musza się o niej dowiedzieć. Dlatego też ten punkt powinien jasno określać strategię docierania do pożądanego odbiorcy. Klasycznymi narzędziami promocji są rzecz jasna ulotki oraz banery reklamowe. Jednakże istotnym krokiem jest założenie stron firmowych w mediach społecznościowych. Aktualnie jest to najszybszy, najłatwiejszy, najtańszy oraz najefektywniejszy sposób na przyciągnięcie uwagi klienta. Niemniej jednak tradycyjne metody promocji takie jak wspomniane wcześniej ulotki czy banery są również dobrym pomysłem na pozyskanie pierwszych konsumentów.
  7. Finanse: Rozdział ten jest najtrudniejszym elementem całej układanki, ale również najważniejszym. Segment powinien zawierać kompletną listę kwot do rozliczenia. Podsumuj wszelkie koszty związane z otwarciem restauracji zaczynając od czynszu przez rozruch aż po kampanie marketingowe. Nie zapomnij uwzględnić kosztów obsługi, kwestii formalnych, wydruku menu oraz innych. Postaraj się utworzyć tę listę precyzyjnie oraz bez pominięcia nawet najmniejszego szczegółu. Pozwoli to na oszacowanie nadchodzących wydatków i porównanie ich z prognozowanym przychodem. Skrupulatne zebranie i przedstawienie tych danych może mieć wpływ na potencjalne zainteresowanie inwestorów. Zdecydowanie zmniejszy to presję finansową projektu.
  8. Kamienie milowe: W tym miejscu należy zapisać ponownie wszelkie zamiary, cele, terminy oraz ramy czasowe, w których chcemy zrealizować ustanowione kamienie milowe. Warto pamiętać aby daty zostały nakreślone realistycznie. Każdy zapisany cel najlepiej jest szczegółowo rozpisać na poszczególne kroki. Potraktujmy ten zbiór jako osobistą listę spraw do załatwienia na drodze do stania się restauratorem z pod znaku sukcesu.
  9. Podsumowanie
Idealne miejsce

3. WYBÓR ODPOWIEDNIEJ LOKALIZACJI LOKALU

3.1 Dokonanie właściwego wyboru

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na dobry wybór lokalizacji restauracji. Pojemność lokalu to tylko jeden z atrybutów. Demografia odgrywa o wiele większą rolę w tym procesie. Inne składowe, które powinno się brać pod uwagę to:

  • Dostępność: Czy klientom będzie łatwo dotrzeć do restauracji? W jakiej odległości lokal znajduje się względem potencjalnych konkurentów?
  • Kwota czynszu: Po dokonaniu analizy popytu i podaży mamy możliwość oszacowania kwoty zarezerwowanej na rzecz czynszu.
  • Ograniczenia: Istnieje co najmniej kilka aspektów, które mogą ograniczyć twoje przychody. Są to np. dostępność przestrzeni parkingowej, intensywny ruch uliczny czy nawet ograniczenia czasowe. Należy mieć te czynniki na uwadze i wybierać z rozwagą.
  • Historia lokalu: Warto sprawdzić przeszłość potencjalnego miejsca. Kim byli poprzedni najemcy? Dlaczego się wyprowadzili?
  • Warunki najmu: Zapoznaj się z nimi dogłębnie.
  • Perspektywa rozwoju: Oprócz skupiania się na samym lokalu należy również zapoznać się z bezpośrednią okolicą. Czy w bliskiej odległości nie są zaplanowane budowy dróg lub budynków? W jaki sposób planowane inwestycje mogą wpłynąć twoją działalność?

 

3.2 Tworzenie aranżacji lokalu

Po starannym przestudiowaniu punktów powyżej oraz wyborze optymalnego miejsca, przyszła pora na przyjemności. Układ i projekt lokalu odgrywają ogromną rolę w powodzeniu restauracji. W tym momencie należy dokładnie przyjrzeć się wnętrzom i spróbować zwizualizować sobie idealną ich aranżację. Nie zapominajmy przy tym o wiodącym stylu kuchni jaki będziemy serwować. Pamiętajmy również o małych detalach jak karty menu czy dekoracje stołów. Miejmy cały czas na uwadze fakt, iż od 45 do 65% powierzchni zajmuje jadalnia. Następnie około 35% przestrzeni należy przeznaczyć na kuchnię. Pozostałe miejsca są zazwyczaj przeznaczane na przechowalnie oraz biura. Biorąc te wszystkie aspekty pod uwagę podziel pomieszczenia.
Wymogi prawne związane z restauracją

4. WYPEŁNIANIE DOKUMENTÓW PRAWNYCH RESTRAURACJI

Legal papers and requirements for restaurant

4.1 Spełnienie podstawowych wymogów

W celu otwarcia restauracji należy spełnić pewne warunki wstępne. Oczywiście różnią się one w zależności od kraju. W uproszczeniu należy przede wszystkim:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • posiadać prawa obywatelskie i stosowne dokumenty,
  • posiadać zaświadczenie o niekaralności.

Teraz nadszedł czas na najtrudniejszą, wyczerpującą i czasochłonną stronę działalności w branży gastronomicznej – papierkowa robota.

Istnieją różnego rodzaju licencje i pozwolenia, które są kluczowe przy otwarciu restauracji. Jeżeli nie uzyskasz ich natychmiast i w odpowiedni sposób, to stracisz sporo czasu a twoje wnioski o przyznanie potrzebnych pozwoleń czy koncesji będą ciągle odrzucane. Dlatego też staranność i poświęcenie odpowiedniej ilości czasu przyniosą pożądane efekty. Wszystko co nastąpi od tego momentu będzie o wiele prostsze. Należy sprawdzić jakie licencje i zezwolenia trzeba uzyskać w danym regionie i niezwłocznie rozpocząć proces ich pozyskania.

METRO Business Trainings

4.2 Przystąp do szkoleń

Niektóre kraje wymagają od restauratorów posiadania wiedzy „know-how” dotyczącej branży oraz wykonania serii kursów i seminariów na tematy takie jak:

  • podstawy prawne,
  • zarządzanie firmą cateringową,
  • zarządzanie pracownikami,
  • cyfryzacja w gastronomii,
  • marketing oraz PR.


Nawet jeżeli nie są one wymagane w twoim regionie mogą okazać się dla ciebie przydatne i pomogą w zaoszczędzeniu czasu i pieniędzy. Warto więc rozważyć odbycie przynajmniej części z nich.

Podsumowując

5. PODSUMOWANIE – JAK OTWORZYĆ RESTAURACJĘ

Podsumowując, aby otworzyć restaurację należy przemyśleć następujące aspekty:

  • pomysł na biznes oraz podstawowy koncept
  • analiza lokalizacji
  • biznesplan i finansowanie
  • zezwolenia i wymagania
  • marketing oraz wyposażenie
  • ubezpieczenie i księgowość
Najczęściej zadawane pytania

6. faq -  jak otworzyć restaurację

Pozostańmy w kontakcie
Wszystko pod ręką
Pobierz Aplikację MAKRO
Pobierz
Zawsze na bieżąco
Chcesz otrzymywać nasz newsletter?
Jeśli nie chcesz, żeby coś cię ominęło - zapisz się do newslettera!
Zapisz się