Konserwy warzywne i owocowe

Konserwy warzywne i owocowe

O tym, że prowadząc działalność gastronomiczną warto mieć konserwowane warzywa i owoce nie trzeba nikogo przekonywać. Nawet w kuchni staropolskiej były one bardzo popularne, ponieważ cechują się nie tylko całoroczną dostępnością, ale także charakterystycznym, wyjątkowym smakiem, który idealnie komponuje się z wieloma daniami. Różnorodność naszych produktów dostarczy Tobie moc kulinarnych możliwości.


Do asortymentu konserw MAKRO są zaliczane:

  • kompoty,
  • owoce pasteryzowane,
  • marynaty owocowe,
  • marynaty warzywne,
  • konserwy warzywne,
  • konserwy warzywno-mięsne,
  • konserwy grzybowe.

Konserwy warzywne i owocowe
blanszowanie

W jakim celu stosuje się blanszowanie?

Blanszowanie to krótkotrwałe ogrzanie produktów w wodzie lub parze wodnej. Celem blanszowania owoców i warzyw jest inaktywacja (unieczynnienie) enzymów tkankowych, które powodują szybkie ciemnienie i straty witamin. Ponadto proces w dużej mierze niszczy mikroorganizmy, a także sprzyja usuwaniu powietrza z przestrzeni międzykomórkowych, co niesie kolejne korzyści tj. ograniczenie strat wartości odżywczej, zachowanie właściwości sensorycznych oraz rozluźnienie struktury surowców.

Zalety produktów apretowanych

Zalety produktów apretowanych

Apertyzacja to proces termicznego utrwalania hermetycznie zamkniętego produktu. Zaletą stosowania w gastronomii produktów apertyzowanych jest nie tylko znikoma pracochłonność, ale także bezpieczeństwo mikrobiologiczne. Prawidłowo przechowywana konserwa nie stwarza zagrożenia zdrowotnego, ponieważ w wyniku procesów sterylizacji lub pasteryzacji ulega zniszczeniu mikroflora. Ponadto jak dowodzą badania w apertyzowanych warzywach tj. marchew, kapusta, szpinak następuje spadek (o 30-60%) zawartości szkodliwych azotanów.
Produkty konserwowe mają zmienioną barwę, smak i konsystencję, co nie oznacza, że są to wyłącznie negatywne zmiany. Powstające produkty o innych właściwościach sensorycznych niż świeże poszerzają smakowe horyzonty i dają wiele kulinarnych możliwości. Niezależnie od sezonu konserwy cechują się powtarzalną jakością i dostępnością.

Barwa warzyw konserwowych

Skąd inna barwa warzyw konserwowych?

W wyniku procesów utrwalania (sterylizacji, pasteryzacji) zielone warzywa np. groszek przybierają oliwkową barwę, która jest spowodowana przejściem zielonego chlorofilu w feofitynę. Natomiast w przypadku konserw kwaśnych chlorofil przechodzi w ciemnozielony feoforbid, co możesz zaobserwować w korniszonach lub szczawiu.
Przetwory z kapusty czerwonej w zależności od kwasowości zalewy mogą mieć następującą barwę: czerwoną w środowisku kwaśnym, przez fioletową w pH obojętnym, do niebieskiej, a nawet zielonej w środowisku alkalicznym.

Alergeny w menu

Od 13 grudnia 2014 r. w Twojej karcie menu masz prawny obowiązek uwzględnić informacje o alergenach występujących w serwowanych potrawach. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności wprowadza restrykcyjne regulacje w tym zakresie.

Dowiedz się więcej
Alergeny w menu

Zobacz wyjatkowe produkty marki Horeca Select