Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Mikroklimat w biurze

Odpowiednie warunki pracy są bardzo ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia, poprawiają efektywność i sprawiają, że biuro może stać się równie komfortowe jak dom. Oświetlenie pomieszczenia i nawilżenie powietrza pełnią tu ogromną rolę.

Właściwe oświetlenie

mikroklimat-baner-1
Podstawową zasadą, o której należy pamiętać aranżując miejsce pracy, jest wykorzystanie w sposób jak najbardziej wydajny światła dziennego oraz zapewnienie właściwego natężenia światła sztucznego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami powinno ono wynosić 200–300 luxów w całym pomieszczeniu, oraz 500 przy stałej pracy przy komputerze.

Jak przygotować i oświetlić miejsce pracy aby było komfortowe?

Oto kilka wskazówek:

Trzeba pamiętać, że przestrzeń biurowa pełni jednocześnie wiele funkcji.
Jest nie tylko miejscem pracy przy komputerze, ale także sporządzania i przeglądania dokumentacji, spotkań z klientem czy zebrań. Aby oświetlenie było dostosowane do różnych funkcji pomieszczenia powinno składać się z oświetlenia głównego oraz różnego rodzaju miejscowych źródeł światła.

 • Blat biurka powinien być jasny, ale matowy aby wyeliminować zjawisko olśnienia.
 • Z pola widzenia pracującego należy usunąć wszelkie źródła emitujące światło silniejsze od monitora oraz wszelkie przedmioty odbijające światło.

 • Światło główne ma za zadanie równomiernie oświetlać pomieszczenie.
 • Warto też zadbać o jego energooszczędność. Jeśli decydujemy się na świetlówki liniowe należy pamiętać o aktualnych normach europejskich, zalecających by w miejscach, w których pracownicy przebywają przez dłuższy czas stosowano świetlówki o wskaźniku oddawania barw (Ra) przekraczającym 80. W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzają się oświetleniowe systemy linkowe i prętowe, które umożliwiają regulację ilości punktów świetlnych i kierunek padania światła.

  • Miejscowe punkty świetlne służą przede wszystkim do oświetlania stanowisk pracy.
  W tej roli najlepiej sprawdzają się lampki na biurko, które można ustawiać w taki sposób, aby światło odbite od monitora lub powierzchni biurka nie raziło w oczy. W przypadku osób praworęcznych lampka powinna być umieszczona po lewej stronie. Popularne obecnie niewielkie lampki halogenowe wytwarzają światło o przyjemnej dla wzroku barwie i świecą nawet pięć razy dłużej niż zwykłe żarówki.

  Zobacz naszą ofertę lampek biurkowych

  mikroklimat-baner-2-940-200
  Jeśli w biurze przyjmujemy klientów i gości, to z pewnością warto pomyśleć również o typowo dekoracyjnym oświetleniu, które uatrakcyjni wystój wnętrza i stworzy miłą atmosferę. Takim dodatkowym źródłem światła może być oświetlenie boczne w postaci lampki o ciekawym kształcie, oświetlenie wnęk, podświetlenie elementów dekoracyjnych, takich jak obrazy na ścianach czy podświetlenie roślin.

  Światłem można „kreować” nastrój, a w jasnych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach chętniej przebywamy. Kiedy jednak dzień pracy dobiega końca pamiętajmy o tym by nie marnować energii i wyłączajmy za sobą wszystkie światła.

  Nawilżenie powietrza

  W sezonie grzewczym i w klimatyzowanych pomieszczeniach wilgotność powietrza w pomieszczeniach spada nawet do 10%. Tymczasem optymalna dla nas wilgotność to 45-55%. Dlatego konieczne jest nawilżanie pomieszczeń.

  Nawilżacz powietrza pomaga utrzymać stężenie wilgoci w pomieszczeniu na optymalnym dla człowieka poziomie. Warto też pamiętać o tym, że przy zbyt niskiej wilgotności powietrza wszystko się elektryzuje, a to grozi między innymi uszkodzeniem naszego sprzętu elektronicznego, dlatego lepiej zakupić profesjonalny nawilżacz powietrza.

  Kupując urządzenia poprawiające wilgotność powietrza zwróć uwagę na:

  klima-baner-3-300-160
  1. kubaturę (metraż x wysokość) pomieszczenia, w którym nawilżacz będzie działał. Producenci zazwyczaj podają w instrukcjach informację, do jak dużego pomieszczenia urządzenie jest przeznaczone
  2. funkcje – niektóre modele same się wyłączają, zwłaszcza gdy nie ma w nich wody
  3. częstotliwość czyszczenia
  4. poziom zużycia prądu

  W sklepach można znaleźć dwa rodzaje nawilżaczy: ewaporacyjne (parujące) i ultradźwiękowe.

  Nawilżacze parujące

  Wykorzystujące naturalną zasadę parowania. Oprócz zbiornika na wodę mają wkład, będący filtrem z higroskopijnego materiału i turbinę tłoczącą powietrze. Zasysane powietrze oczyszcza się, nawilża i wraca. Para jest tu niewidoczna. Nie nawilżają nadmiernie, za to oczyszczają powietrze, nie są zbyt wydajne. Ich praca jest słyszalna, chyba że mają tzw. tryb nocny.

  Nawilżacze ultradźwiękowe

  Posiadają zamontowane wewnątrz specjalne urządzenie wytwarza ultradźwięki, które oddziałują na wodę, rozbijając jej cząsteczki. Powstaje chłodna mgiełka, która wydostając się - nawilża. Nawilżacze tego typu są bardzo wydajne, cicho pracują, zużywają mało energii.
  ALASKA oczyszczacz powietrza
  ALASKA oczyszczacz powietrza
  SENSU AIR nawilżacz powietrza
  SENSU AIR nawilżacz powietrza
  TECH-MED nawilżacz powietrza
  TECH-MED nawilżacz powietrza