Jak stworzyć stanowisko pracy, aby zapewnić zdrową i sprawną pracę w biurze

Zdrowa i sprawna praca w biurze

Każdy, kto spędza dużo czasu za biurkiem, powinien zastosować kilka reguł ergonomii, aby stworzyć zdrowe stanowisko pracy. Pomoże to zapobiec bolesnym objawom, takim jak napięte mięśnie karku lub nieostre widzenie. Jednocześnie praca Twoich pracowników stanie się bardziej wydajna.

Oto przewodnik krok po kroku:

  1. Fotel stawiaj na środku stanowiska, a miejsce pracy starannie zorganizuj. Ułatwi to wszelkie procesy i ruchy związane z pracą.

  2. Spróbuj tak zorganizować poziomy i pionowy układ miejsca pracy, aby odpowiadał zasięgowi ręki i wzroku pracownika.

  3. Określ kilka mniejszych obszarów pracy przydzielonych do pewnych zadań, np. archiwizowania i komunikacji.

  4. Stwórz system przechowywania: przedmioty potrzebne do wykonania danego zadania powinny być przechowywane w odległości proporcjonalnej do częstotliwości wykonywania tego zadania. Najbliżej powinien znajdować się najczęściej używany sprzęt. Inne teczki i materiały mogą znajdować się dalej od pracownika lub za nim.

  5. Używaj poręcznych teczek wiszących z indywidualnie oznakowanymi skoroszytami, aby mieć łatwy dostęp do wszystkich dokumentów. Układanie papierów w stos często utrudnia odnalezienie tego właściwego.

  6. Upewnij się, że wykorzystujesz każdy fragment przestrzeni, aby Twoje biuro pomieściło jak najwięcej. Zrób użytek z całej przestrzeni, aż do sufitu.

  7. Przechowuj dokumentację związaną z bieżącymi procesami w pojemnikach lub przegródkach na dokumenty znajdujących się w zawsze widocznym miejscu. Będzie Ci to przypominać, że wciąż jest coś do zrobienia.