Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Rosół polski

Polskie Skarby Kulinarne

Źródło oryginalnej receptury:
Stanisław Czerniecki, Compendium Ferculorum (1682 r.)

Sposób polskiego rosołu gotowania taki. Weźmij materyją mięśną wołową albo cielęcą, jarząbka albo kuropatwę, gołębie i cokolwiek mięsnego jest, co może być do rosołu gotowano i zwierzyny wszystkie. Wymocz, wysoluj pięknie i ułóż w garnku, ociągniej. Ten zaś rosół, w którymeś ociągał, kiedy się podstoi, przecedź przez sito i wlej w tę materyją mięśną, włóż, pietruszki, masła, przysól, odszymuj. A gdy dowre, daj gorąco na stół.
Trzeba też wiedzieć, że na każdy rosół włożyć co potrzeba, żeby wodą albo wiatrem nie śmierdział, to jest pietruszki albo kopru, cebule albo czosnku, kwiatu muszkatowego albo rozmarynu, albo całkiem pieprzu, według smaku albo upodobania, limonia też i rozmaryn żadnego nie oszpeci rosołu.
Comber albo sztuka krzyżowa jelenia, albo daniela, bawola albo wołowa, sarnia albo skopowa etc.
Combru wycięcia sposób jest taki. Zad zwierza cały nie rozcięty albo wołu włóż na kloc, a z obydwu stron okraj nożem po śliwkę i kości poprzecinaj, żeby sam krzyż z obydwu stron zarówno ucięty został, którą do rosołu tak gotuj.
Weźmij comber, wymocz pięknie przez godzin pięć najmniej, wstaw w naczyniu glinianym, którego jeżeli nie masz, obwiń w płótno, a wstaw w kotle, zasól dobrze, a gdy odewre, odbierz pięknie i włóż pietruszki. A gdy uwre, daj na misę, potrząsnąwszy rozmaitemi kwiatkami, możesz to i na zimno dawać. Możesz też i chrzan zrobić, uwierciawszy z migdałami albo gęstą śmietaną i octem winnym, a przywarzywszy, polej, a daj na stół.
Tenże comber możesz już uwarzony przypiec w piecu upalonym, potrząsnąwszy chlebem białym tartem, zmieszanym z pieprzem i goździkami.


Nowoczesna interpretacja receptury
Macieja Nowickiego, szefa kuchni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie


Składniki:

1 ogon wołowy
1 kg kości cielęcych
1 perliczka
1 gołąb
1 kg pasternaku
3 cebule
5 wędzonych śliwek
2 cytryny
Parę gałązek rozmarynu
Sól/pieprz

Sposób przygotowania:

Ogony nacinamy nożem do kości w odstępach około 2 cm. Drób rozbieramy na części kulinarne po czym razem z kośćmi cielęcymi pieczemy w piekarniku około 1 godziny w temperaturze 180 stopni. Podobnie warzywa, które pieczemy całe w tej samej temperaturze około 30 minut. Następnie całość produktów razem ze śliwkami przekładamy do garnka, zalewamy wodą, tak aby przykryć składniki i gotujemy na bardzo wolnym ogniu około 5-6 godzin, pamiętając o dodaniu soli i pieprzu. Następnie przelewamy przez sito, dodajemy rozmaryn i sok z cytryn. Podajemy z natką pietruszki lub posiekaną bazylią.