Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Barszcz Królewski

Polskie Skarby Kulinarne

Źródło oryginalnej receptury:
Compendium Ferculorum, Stanisław Czerniecki (1682 r.)

Barszczu weźmij z żytnich otrąb prostego rzadkiego. Włóż rybę suchą, to jest szczupaka albo certę, łososia suchego, karpia dunajskiego, wyziny wędzonej albo świeżej, jesiotra suchego, cebulę całkiem, którą dawając wyrzucisz, śledzi moczonych tak dunajeckich, jako i morskich, grzybów suchych, krupek tatarczanych drobnych, kminu. Warz to społem, a kosztuj, soli według smaku dodawszy, daj na misę, będzie dobrze.

Nowoczesna interpretacja receptury


Składniki:

1 l bulionu rybnego
0,5 l zakwasu na barszcz biały
200 g ryby wędzonej
Sok z limonki
sok z cytryny
4 gałązki kopru
300 g ryby białej do wędzenia
10 jajek przepiórczych
100 ml śmietanki 36%
pieprz cytrynowy

Sposób przygotowania:

Filetujemy ryby, usuwamy ości, marynujemy solą, pieprzem cytrynowym i skrapiamy sokiem z cytryny. Rybę oraz blaszkę, na której leży ryba, szczelnie zakrywamy folią aluminiową. Robimy małą dziurkę w foli, wkładamy dyszę od pistoletu wędzarniczego, podpalamy brykiet wędzarniczy. Pozwalamy, aby dym wypełnił całą blaszkę z rybą. Odstawiamy na 10 minut, zdejmujemy folię i wkładamy rybę do piekarnika, 160˚C na 15 minut.
Zagotowany bulion rybny łączymy z zakwasem na barszcz, dodajemy śmietankę, doprawiamy do smaku solą, pieprzem i sokiem z limonki. Czyścimy dokładnie z ości ryby wędzone oraz ryby pieczone. Układamy kawałki ryby na talerzu, kładziemy kilka kluseczek francuskich, zalewamy barszczem dekorujemy ugotowanym przepiórczym jajkiem i świeżo siekanym koperkiem.