Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Tydzień Kuchni Polskiej

Sto receptur na sto lat niepodległości

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, MAKRO Polska wydała bezpłatną książkę „Sto receptur na sto lat niepodległości (1918-2018)”, zawierającą historyczne receptury wraz z komentarzem profesora Jarosława Dumanowskiego oraz nowoczesne interpretacje tych przepisów autorstwa szefów kuchni z całej Polski. Książka wydana jest w ramach edycji specjalnej programu Polskie Skarby Kulinarne – Kulinarne Zjednoczenie Polski.

 

 

Sto restauracji świętowało stulecie odzyskania niepodległości w ramach Tygodnia Kuchni Polskiej

 

Tydzień Kuchni Polskiej to wyjątkowa i jedyna tego typu akcja w Polsce. Wyselekcjonowane restauracje w całym kraju wprowadziły specjalne menu inspirowane książką „Sto receptur na sto lat niepodległości (1918-2018)”. Na gości czekały dania pochodzące z różnych kuchni i regionów XIX i XX wieku, którym towarzyszyła opowieść historyczna profesora Jarosława Dumanowskiego z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Akcja Tydzień Kuchni Polskiej odbywała się w dniach 5-11 listopada w wybranych lokalach w całym kraju, m.in. w Warszawie, Krakowie, Zakopanem, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście, Szczecinie czy Katowicach. Wyselekcjonowane restauracje wprowadziły specjalne menu, inspirowane książką „Sto receptur na sto lat niepodległości (1918-2018)”, wydaną przez MAKRO Polska. Menu składało się z nowoczesnych interpretacji dań historycznych pochodzących z różnych terenów i kuchni XIX i XX-wiecznej Polski, w tym: z terenów pod wpływami rosyjskimi, pruskimi i austriackimi, kuchni żydowskiej oraz kuchni wojskowej. Oryginalne receptury wyselekcjonował i opatrzył komentarzem profesor Jarosław Dumanowski, kierujący Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W efekcie na gości czekała historyczna podróż po smakach polskiej sztuki kulinarnej.

Polskie Skarby Kulinarne

Kuchnia polska kształtowała się przez wieki, czerpiąc z różnych kultur. Jednak nasze dziedzictwo kulinarne wciąż nie jest dostatecznie doceniane.
Program Polskie Skarby Kulinarne ma na celu to zmienić i odkryć na nowo skarbiec kuchni polskiej.

Zachęcamy współczesnych szefów kuchni i restauratorów do inspirowania się technikami i recepturami dawnych kuchmistrzów. Zagłębiamy się w karty historii, by odnaleźć autentyczną definicję polskiej kuchni tradycyjnej oraz przetłumaczyć ją na język współczesnej gastronomii. W tym celu wspólnie z ekspertami – zarówno praktykami, jak i teoretykami – prowadzimy interdyscyplinarny dialog i tworzymy forum wymiany doświadczeń.

Misją programu jest zwiększenie świadomości Polaków na temat bogactwa tradycji naszego kraju oraz rozbudzenie wśród nich patriotyzmu kulinarnego. Realizujemy ją poprzez szereg warsztatów, spotkań i materiałów edukacyjnych skierowanych do szefów kuchni, restauratorów i uczniów szkół gastronomicznych. Wybitni szefowie kuchni i historycy tworzą grono ekspertów, którego liderem jest Maciej Nowicki, szef kuchni w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Mecenasem programu Polskie Skarby Kulinarne jest sieć hurtowni MAKRO Polska.

Polskie Skarby Kulinarne

"Niektóre smaki są tak stare, że aż nowe!

Maciej Nowicki 

Szef Kuchni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowe


Miłośnicy kuchni szukają w gastronomii czegoś więcej niż samego jedzenia. Kuchnia to nie tylko produkty oraz techniki i powstałe z ich połączenia potrawy, to także tworzona przez jedzenie opowieść: o przyrodzie, smaku, historii i o nas samych…

Co dzisiaj jest tak naprawdę kuchnią polską? Co nas wyróżnia od innych, co sprawia, że jedzenie, kuchnia, i smak stają się nasze? Podczas spotkania rady programowej naszego projektu na wyścigi wymienialiśmy dziesiątki potraw, które powszechnie za takie się uznaje oraz zastanawialiśmy się czy są one tylko i wyłącznie polskie.
Same potrawy są zresztą często bardziej regionalne niż narodowe, a dania
np. z Górnego Śląska są bliższe kuchni niemieckiej lub czeskiej niż np. podlaskiej, która
przypomina nam z kolei kuchnię białoruską i litewską…
Nie wskazując na jakieś konkretne dania, z których większość ma powikłaną i często międzynarodową historię, możemy jednak podać najważniejsze, wyróżniające cechy kuchni polskiej.
A więc jej związek z przyrodą, w szczególności lasem, dziczyzną i runem leśnym. Wyróżnia nas zamiłowanie do kiszonek i kwaśnego smaku, nie jest to przy tym echo chwilowej globalnej mody.
Nasi przodkowie przez wieki kisili co tylko się dało, a my nie możemy sobie wyobrazić kuchni polskiej bez kiszonej kapusty, kiszonych ogórków, żuru czy zakwasu żytniego…
Cenimy też posmak wędzenia i aromat dymu, którego szukamy nie tylko w kiełbasie, szynce czy półgęsku, ale także w rybach, serze czy suszonych śliwkach i smażonych na otwartym ogniu powidłach.
Choć kuchni polskiej nie potrafimy zdefiniować w kilku zdaniach, to jednak na ogół dość dobrze odczuwamy, czym ona jest.
Rozpoznajemy ją na poziomie emocji, tęsknot i własnej, rodzinnej pamięci smaku.
Ciągle jednak dyskutujemy nad tym czym jest PRAWDZIWA kuchnia polska, czy jakaś potrawa jest NAPRAWDĘ polska.
Może ta dyskusja, zainteresowanie i przywiązanie do czegoś własnego i autentycznego w kuchni są ważniejsze niż sama definicja?

Polskie Skarby Kulinarne
Polskie Skarby Kulinarne
Polskie Skarby Kulinarne
Polskie Skarby Kulinarne

Chcielibyśmy przedstawić szefom kuchni i restauratorom propozycję nowego kanonu kuchni polskiej.Wiele jej wartości i specyficznych cech to elementy naszego dziedzictwa. Pamiętając o wartościach związanych z ekologią, zdrowiem, lokalnością i sezonowością chcielibyśmy zaproponować kanon odwołujący się do tych cech oraz do zapomnianej tradycji i historii.

Nasz „kanon” jest propozycją raczej opowieści o kuchni niż jedynym uniwersalnym wzorcem. Chcemy by ten przykład rozszerzył naszą wyobraźnię, pomógł dopasować ofertę gastronomiczną do różnych historycznych miejsc, regionów i ich specyfiki.

Polskie Skarby Kulinarne

Poznaj historyczne przepisy kuchni polskiej

Polskie Skarby Kulinarne
Polskie Skarby Kulinarne
Polskie Skarby Kulinarne