Barszcz biały w formie dania głównego – przepis M. Przybysza
Będziesz potrzebował
IlośćSkładnik
1kg
Żeberka wieprzowe (Wędzone żeberka)Solanka 6% sól, 6% cukier (Wędzone żeberka)
Chipsy wędzarnicze + pistolet wędzarniczy (Wędzone żeberka)
20g
Drobno posiekany szczypiorek (Wędzone żeberka)1kg
Polędwiczki wieprzowe (Polędwiczki wieprzowe)200ml
Śmietana 36% (Polędwiczki wieprzowe)Solanka 10% sól (Polędwiczki wieprzowe)
30ml
Redukcja z kości wieprzowych (Polędwiczki wieprzowe)1szt.
Świeży korzeń chrzanu (Polędwiczki wieprzowe)Świeży majeranek (Polędwiczki wieprzowe)
200g
Skóry wieprzowe (Chrupka ze skóry wieprzowej)250g
Pieczony czosnek (Puree z czarnego czosnku) 75g
Czarny czosnek (Puree z czarnego czosnku)80g
Mirin (Puree z czarnego czosnku)10g
Sos sojowy (Puree z czarnego czosnku)10g
Ocet ryżowy (Puree z czarnego czosnku)20g
Miso ciemne (Puree z czarnego czosnku)12g
Sepia (Puree z czarnego czosnku)100g
Cebulki perłowe - obrane ze skóry (Marynowane cebulki perłowe)250g
Ocet jabłkowy (Marynowane cebulki perłowe)150g
Woda (Marynowane cebulki perłowe)100g
Cukier (Marynowane cebulki perłowe)15g
Sól (Marynowane cebulki perłowe)500g
Cebulki cukrowe - obrane (Puree z cebuli cukrowej)100g
Masło (Puree z cebuli cukrowej)0,5kg
Ziemniaki - grillowane (Gałązki ziemniaków)200ml
Zakwas pszenny do barszczu białego (Sos z zakwasu) 200ml
Wywar z wędzonych kości wieprzowych (Sos z zakwasu) 200g
Masło - zimne (Sos z zakwasu) Olej z liścia laurowego (Sos z zakwasu)
500ml
Olej z pestek winogron (Olej z liścia laurowego)250g
Świeże liści laurowych (Olej z liścia laurowego)10szt.
Żółtek z jajka (Elastyczne żółtka)CZas na gotowanie
Wędzone żeberka:
Żeberka umyć i umieścić w solance na 12 godzin. Po wyjęciu z solanki umyć i osuszyć. Umieścić na kratce i włożyć w GN, napuścić dymu z wędzarki, szczelnie zafoliować i dobrze uwędzić. Żeberka po wędzeniu zapakować próżniowo i gotować SV 12 godzin w 72 stopniach. Po wyjęciu zostawić na blacie do ostygnięcia, następnie schłodzić do temperatury 4 stopni. Ostudzone żeberka porcjujemy po 1 kostce porcja i oczyszczamy kostkę po 1 cm z każdej strony. Podgrzewamy żeberka SV, smarujemy puree z czosnku i obtaczamy w posiekanym szczypiorku i chrupce ze skóry wieprzowej.
Polędwiczka wieprzowa:
Polędwiczkę wieprzową myjemy i oczyszczamy, odcinamy ogony z obu stron, żeby otrzymać ładny, środkowy filet. Umieszczamy filet w solance na 20 minut następnie myjemy i osuszamy. Skrawki polędwiczki mielimy za pomocą robot coupe i pod koniec mielenia dodajemy powoli śmietanę i sól. Uzyskaną masę przecieramy przez sito do przesiewania mąki i odpowietrzamy 4 razy w pakowarce próżniowej. Na desce rozciągamy folię spożywczą, nakładamy na nią masę z polędwiczki o grubości około 4 mm, kładziemy na nią polędwiczkę wieprzową i zawijamy w folię. Polędwiczkę gotujemy w piecu na parze w temperaturze 59 stopni przez 40 minut. Po wyjęciu z pieca od strony musu opalamy palnikiem i odstawiamy do odpoczęcia na około 5 min. Po tym czasie przekrajamy ją na pół, smarujemy redukcją wieprzową po musie i ścieramy na to chrzan na microplaned.
Chrupka ze skóry wieprzowej:
Skóry wieprzowe gotujemy w wodzie przez 30 minut następnie oczyszczamy, chłodzimy i osuszamy. Kroimy w kostkę 1 na 1 cm i umieszczamy w dehydratorze w temperaturze 55 stopni na 12 godzin. Po tym czasie wrzucamy skóry na rozgrzany olej, do temperatury 200 stopni C, i smażymy. Po usmażeniu osuszamy z nadmiaru tłuszczu i siekamy bardzo drobno. Doprawiamy solą.
Puree z czarnego czosnku:
Wszystkie składniki dokładnie miksujemy w vitamixe i przecieramy przez drobne sito. Puree przekładamy do plastikowej butelki.
Cebulki perłowe marynowane:
Wszystkie produkty, oprócz cebulek, umieszczamy w garnku i zagotowujemy. Następnie chłodzimy i wlewamy w worek do pakowania próżniowego, dodajemy cebulki i zamykamy próżniowo. Odstawiamy na 1 miesiąc do zamarynowania. Kroimy na połówki opalamy palnikiem i dzielimy na pojedyncze łupinki.
Puree z cebuli cukrowej:
Cebule kroimy na krajalnicy bardzo drobno, następnie umieszczamy na sitku i myjemy pod zimną wodą. W rondelku rozpuszczamy 50 g masła wrzucamy cebule i przykrywamy przykrywką. Dusimy do miękkości około 20 min. Następnie miksujemy razem z masłem w vitamixie na gładką masę i przecieramy przez drobne sito. Następnie doprawiamy solą. Puree przekładamy do plastikowej butelki.
Gałązki z ziemniaków:
Ziemniaki pieczemy w łupinach w piecu na 200 stopni, następnie przecinamy na pół i wydrążamy środek ziemniaka, przecieramy przez drobne sito. Masę rozsmarowujemy na formach o kształcie gałązek, suszymy w dehydratorze następnie smażymy na oleju rozgrzanym do 150 stopni i posypujemy delikatnie solą.
Sos z zakwasu:
Zakwas i wywar wlewamy do rondelka i zagotowujemy. Dodajemy zimne masło pokrojone na małe kawałki - kawałek po kawałku - i ciągle miksujemy przy użyciu bamixa. Doprawiamy solą. Z podbitego sosu ściągamy bąbelki do małego rondelka i dodajemy olej z liścia laurowego
Olej z liścia laurowego:
Liście myjemy i dokładnie suszymy. Kroimy na małe kawałki i umieszczamy w kielichu od thermomixa, dodajemy olej i miksujemy do temperatury 60 stopni przez 10 minut. Przelewamy do plastikowego dzbanka i odstawiamy do dekantacji na noc. Następnego dnia zlewamy powstały olej do butelek przez drobne sitko z gazą.
Elastyczne żółtka:
Żółtka umieszczamy w worku do wakowania próżniowego i zamykamy. Gotujemy SV 63 stopnie przez 50 minut. Następnie mielimy na gładką masę w vitamixie i doprawiamy solą. Przecieramy przez drobne sito i przekładamy do małego worka cukierniczego.
Prezentacja:
Na głębokim talerzu bardzo gęsto robimy kropki z 2 kolorów puree, kładziemy 1 kawałek polędwiczki wieprzowej i 1 kawałek żeberka. Układamy opalone cebulki perłowe i gałązki z ziemniaka, dekorujemy kropkami z elastycznego żółtka i listkami świeżego majeranku. Gotowe danie zalewamy piankowym sosem przy stole z rondelka.