Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Zupy rybne

Zupy rybne, niegdyś pożywienie biedaków, przygotowywane z resztek z targu rybnego, stanowią dziś kulinarny przysmak. Szczególnie w rejonach przybrzeżnych kucharze rozpieszczają podniebienia swych gości przeróżnymi zupami rybnymi. Dwa specjały znane na całym świecie czerpią z morskiej różnorodności i kolorów: prowansalska bouillabaisse i amerykańska zupa chowder. Głębokim smakiem najbardziej zachwycają zupy o gęstej konsystencji.

Zupy rybne - MAKRO Inspiracje

Smakowite wariacje: bouillabaisse i chowder

Bogata w smaku zupa  bouillabaisse rozpieszcza smakoszy różnorodnych gatunków ryb, owoców morza i warzyw. Stanowi ona nie tylko ucztę dla kubków smakowych, ale i dla oka. Odpowiednie przyprawienie zapewniają cebula i czosnek, fenkuł, skórka z pomarańczy, tymianek i szafran, cenna przyprawa rodem z Tysiąca i jednej nocy. Wariant bouillabaisse przygotowany ze skorupiaków i krewetek ze złocistym bulionem szafranowym to wspaniała reklama francuskiej kuchni.
Amerykańska zupa rybna zwana chowder również miała swoje początki u wybrzeży Francji. Podstawowy przepis został rzekomo przywieziony do Nowej Anglii przez francuskich marynarzy w XVII wieku i dziś ta kremowa zupa ze skorupiaków, owoców morza i grubo krojonych warzyw jest równie popularna. Podstawę wywaru stanowi smakowity bekon lub marynowana wieprzowina. Zaprawia się go później śmietaną, wedle nowoangielskiej tradycj, albo w wariancie rodem z Manhattanu, sokiem pomidorowym.

Aksamitna przyjemność: gęste zupy rybne

Gęste zupy rybne są smakowicie kremowe i mają głęboki smak. Znane są nie tylko pod postacią apetycznych przystawek. Są bardziej pożywne niż zupy czyste, właśnie dlatego, że są zagęszczane naturalnym zagęstnikiem. Mogą to być zasmażka, nasiona warzyw strączkowych, ziemniaki, ryż, przetarte na puree warzywa lub ryby. Żółtko jajka, śmietana/lub masło nie tylko zagęszczają zupę, ale i poprawiają jej smak.
Absolutnym klasykiem wśród zup zagęszczanych jest zupa rybna velouté. Decyzja o tym, jakie gatunki ryb zostaną użyte do przyrządzenia tej wyjątkowej zupy leży wyłącznie w gestii kucharza. Pewien znany wariant velouté przyrządza się, wykorzystując wiele różnych dodatków, takich jak filet rybny, kawałki warzyw, a nawet owoce morza. Istnieje też pewna atrakcyjna wersja tej zupy, w której przykrywa się velouté lekkim ciastem francuskim.
Rada szefa kuchni:
Bardzo łatwo można przyrządzić velouté z mrożonych ryb. Lekko rozmrożone filety bez trudu kroi się na kawałki wielkości kęsów, a następnie przez chwilę gotuje w gorącej zupie.

Gęste zupy rybne

Różne sposoby zagęszczania

  • Zupy zagęszczane zasmażką:
    Tego typu zupy przygotowuje się tak, by bulion smakiem pasował do głównego składnika, czy to jest ryba, mięso, czy też warzywa, najpierw się go gotuje, a później przecedza. Swój wyjątkowy smak, zupa zawdzięcza idealnemu połączeniu, mieszance żółtka jajka i śmietany, która wieńczy smak zupy i nadaje jej aksamitnej konsystencji. Ważne jest, by podczas wykańczania żółtkiem i śmietaną, zupa była gorąca, ale nie może być wrząca, ponieważ wtedy żółtko się zetnie.
  • Zupy zagęszczane śmietaną:
    tego rodzaju zupy przygotowuje się podobnie jak poprzedni typ, z tym wyjątkiem, że wykańcza się je jedynie śmietaną.
  • Zupy zagęszczane puree:
    Do zagęszczenia zupy zamiast zasmażki wykorzystuje się składniki przetarte na puree. Mogą to być na przykład ziemniaki, nasiona roślin strączkowych i różnorodne warzywa.  Do wykończenia zupy wykorzystuje się masło lub śmietanę.
Różne sposoby zagęszczania zup rybnych

Przepisy kulinarne