Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Wielkanocne dekoracje stołu

wielkanocne dekoracje stołu

Wielkanocny nastrój powinien od razu rzucać się w oczy gości. Dlatego też idealny gospodarz powinien dołożyć odpowiednich starań przy dekoracji stołu i pokoi.

Dekoracja z jajem - naturalnie i odświętnie

W Wielkanoc goście z niecierpliwością czekają na ucztę po Wielkim Poście, a rozkwitająca natura wprawia wszystkich w dobry nastrój. W związku z tym kwiaty odgrywają główną rolę w tworzeniu wielkanocnej atmosfery.

Duże bukiety wyglądają wprawdzie imponująco, ale przez swój rozmiar nie sprawdzają się jako dekoracja stołu – bardziej użyteczne są nieduże aranżacje lub pojedyncze kwiaty w ładnych wazonach.
Wraz z obrusem o delikatnym kolorze stanowią one idealną oprawę stołu. Dekorację uzupełniają elementy wykonane z produktów naturalnych, takich jak tkaniny czy rafia. Kwiaty w wazonikach wykonanych ze skorupek od jajek tworzą niezwykłą wielkanocną aranżację. W pustym kurzym jajku jest miejsce na kilka kwiatów, podczas gdy małe jajko przepiórcze ma wystarczająco miejsca na trochę rzeżuchy, a dzięki cętkowanej skorupce samo w sobie przyciąga wzrok.
Dekoracja z jajem - naturalnie i odświętnie

Część tradycji

W wielu krajach na Wielkanoc tradycyjne wyroby wykonuje się z ciasta drożdżowego. Przy jego pomocy możemy stworzyć dowolny kształt – królika, owcę albo zgrabny koszyczek.

Co kraj, to obyczaj

Grecki chleb wielkanocny Tsoureki można rozpoznać po umieszczonym w środku czerwonym jajku. Często tę samą ozdobę można znaleźć w bułgarskim chlebie Kozunak, który przygotowywany jest z rodzynkami i migdałami. Czeski Mazanec oparty jest na podobnym przepisie. W Rosji chleb wielkanocny nazywany jest Kulicz i ma symbolizować wzgórze Golgota. We Włoszech ciasto wielkanocne Colomba Pasquale ma kształt przypominający gołębia pokoju. Brytyjczycy natomiast mają Hot Cross Buns – niewielkie bułki z przyprawami i rodzynkami, które tradycyjnie zdobione są krzyżem.

drożdżowy koszyczek

Świętuj wiosnę

świąteczne dekoracje z serwetek
Gdy wiosna nadejdzie w pełnej krasie, niewątpliwie będzie czym nacieszyć oko. Świeże kolory, kwitnące kwiaty i delikatne tkaniny zachwycają gości i stymulują ich ciekawość podczas wyczekiwania na starannie przygotowany posiłek.

Goście lubią być witani kwiatami. Natura daje nam najbardziej promieniste kolory, najprzyjemniejsze światło i najwykwintniejsze kształty, które w połączeniu ze sobą budują wiosenną atmosferę. Na odświętnie udekorowanym stole możemy spodziewać się czegoś więcej – wysokiej jakości sztućce, delikatna porcelana oraz odpowiednie wyroby ze szkła – wszystko to pozwala zredukować dekoracje do kilku mądrze wykorzystanych elementów. Podstawą jest odpowiedni obrus, który dzięki dobrze dobranemu kolorowi, pozwala stworzyć relaksującą i spokojną atmosferę.

świąteczne dekoracje
dekoracje z serwetek
Równie skuteczne, a zarazem subtelne, są niewielkie aranżacje kwiatowe, które sprawdzają się lepiej, niż duże bukiety kwiatów. Na przykład pojedyncze gałązki wierzbowe z baziami świetnie wyglądają w zgrabnych, wąskich wazonach. Ci, którzy wolą mocniejsze akcenty, mogą połączyć kwiaty w jaskrawszych kolorach ze źdźbłami trawy, dodając do tego nie więcej niż dwie dodatkowe barwy. W innym wypadku dekoracja będzie miała raczej biesiadny, a nie świąteczny charakter. Oprócz naturalnych kwiatów i gałązek, świetnym materiałem na ozdoby mogą okazać się sztuczne kwiaty.

Są one tak dokładnie wykonane, że wyglądają jak prawdziwe. Co więcej, są praktyczne dla gospodarza, ponieważ zawsze dobrze wyglądają i nie więdną. Delikatne serwetki materiałowe to kolejna nieodzowna część świątecznej atmosfery przy stole. One również mogą mieć różne kolory. Na przykład delikatny kolor liliowy dobrze pasuje do lekkiej zieleni czy mocniejszego fioletu. Miłośników kwiatowych akcentów z pewnością zadowoli pewien bardzo pomysłowy sposób - układanie serwetek w kształt lilii wodnych.

Techniczne porady