Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Walentynki - dzień pełen miłości i czułości

Walentynki obchodzone są w wielu krajach. To w tym dniu odpoczywamy od codziennej bieganiny i pozwalamy, aby choć na chwilę w naszym życiu królowała miłość. Tradycje i zwyczaje związane z tym świętem – niektóre znane już od stuleci – są bardzo różne, jednak ich cel jest zawsze ten sam: okazanie najbliższym miłości i wdzięczności, na które zasługują.

W Dniu św. Walentego to miłość jest górą

Walentynki - dzień pełen miłości i czułości
Na całym świecie 14 lutego – Dzień Zakochanych – jest kluczową datą w kalendarzu wielu par. To w tym dniu każdy stara się w jak najbardziej oryginalny sposób pokazać swojej drugiej połówce, jak bardzo ją kocha. Legenda głosi, że ojcem tego święta jest biskup Walenty z Terni, który wbrew cesarskiemu zakazowi błogosławił śluby wielu rzymskich legionistów i obdarowywał młode pary kwiatami z własnego ogrodu. 14 lutego 269 r. biskup Walenty został stracony za swoją chrześcijańską wiarę.

200 lat później papież Gelazjusz I zrehabilitował biskupa i postanowił, że 14 lutego obchodzone będzie religijne święto błogosławiące pary małżeńskie – Dzień św. Walentego. Półtora tysiąca lat później, w 1969 r. dzień ten został ponownie usunięty z kalendarza kościelnego. Niemniej w wielu parafiach małżonkowie nadal traktują 14 lutego jako swoje święto. Natomiast tradycja dawania kwiatów w tym właśnie dniu może sięgać nawet czasów przedchrześcijańskich, gdyż w starożytnym Rzymie obchodzono wówczas święto ku czci bogini Junony, patronki małżeństwa i rodziny, i na jej cześć obsypywano kobiety kwiatami.

walentynkowe dekoracje

Podarunki miłości i wspólne świętowanie


Klasyczne zwyczaje walentynkowe to dawanie kwiatów i czekoladek oraz pisanie listów miłosnych. Poza tym obowiązkowym kanonem każdy kraj ma swoje odmienne tradycje. W Anglii na przykład już od XV wieku zakochani układają dla siebie wiersze i wymieniają się drobnymi podarkami. W Stanach Zjednoczonych najpopularniejszym prezentem jest koronkowa bielizna. W Japonii 14 lutego to płeć piękna obdarowuje mężczyzn czekoladkami, natomiast 14 marca, w Biały Dzień, panowie mają okazję się im odwdzięczyć. Osobliwym zwyczajem jest południowokoreańskie święto singla obchodzone 14 kwietnia, tzw. Czarny Dzień, w którym wszyscy ci, którzy nie otrzymali prezentu ani 14 lutego, ani miesiąc później, jedzą makaron z sosem z czarnej fasoli. We Włoszech zakochane pary zwyczajowo piszą swoje inicjały na kłódkach, które następnie wieszają na mostach, a kluczyk wyrzucają, aby ich miłość trwała na wieki. W Państwie Środka zakochani chadzają na romantyczne kolacje i wyprawiają szalone imprezy. Finowie obdarowują tego dnia znacznie szersze grono osób, gdyż 14 lutego jest dla nich Dniem Przyjaźni. W związku z tym drobne upominki należą się nie tylko partnerom, ale także innym ważnym osobom w ich życiu. Niektóre zwyczaje, które w wielu krajach dziś uważane są za oczywiste, wywodzą się z obszaru anglosaskiego, skąd rozpoczęły swą wędrówkę do najróżniejszych części świata.

walentynkowe dekoracje

Uwodzenie smakiem

Na całym świecie restauratorzy dwoją się i troją, aby ich walentynkowe menu składało się z dań wyjątkowych. Stawiają na połączenia uwodzicielskich aromatów, wytwornych przysmaków i romantycznej prezentacji. Szampan lub musujący drink to idealne preludium do wielodaniowego posiłku, który na zawsze pozostanie w pamięci zakochanych par.

W przypadku walentynkowej kolacji możliwości są praktycznie nieograniczone i śmiało można puścić wodze wyobraźni. Zakochani raczeni są posiłkami o wykwintnych smakach, okraszonymi blaskiem świec oraz kwiatowymi kompozycjami. Każde danie to uczta dla zmysłów i powód do zachwytu nie tylko dla gości, ale i dla kucharzy. Pierwszym elementem może być musujący aperitif, który wprawi wszystkich w nastrój na romantyczną kolację. Znakomitym aperitifem jest koktajl na bazie szampana. Umieść w kieliszku kwiat hibiskusa w syropie i zalej go szampanem. Kwiat otworzy się i wypłynie na wierzch, zabarwiając alkohol na różowo, co nada drinkowi niezwykle atrakcyjny wygląd. Kwiat hibiskusa jest jadalny – ma rabarbarowo-malinowy smak.
Motylki z krewetek z pomidorowym sosem chutney...

Plan rozpieszczenia kulinarnego

Uczucia można wyrażać od rana do nocy w wiele pysznych sposobów. Podczas śniadania jedna róża, świeży sok czy narysowane mlekiem serce w czyjejś kawie potrafią komuś wspaniale umilić początek dnia. Po południu nie tylko kawa, ale także ciastko wprawią w uroczysty nastrój. A wieczorem posiłek składający się z paru dań zakończy ten idealny dzień rozpieszczania.

Nasi kucharze proponują zakochanym przepisy na wykwintne motylki z krewetek oraz wyjątkowe ciastka walentynkowe.
Walentynkowe ciastka Frasier

Twórcze pomysły na prezenty od serca

Zawsze musi to być coś wyjątkowego – dlatego zadajemy sobie tyle trudu, aby wybrać prezenty dla naszych najbliższych. Spośród twórczych pomysłów to kwiaty, czekoladki i inne klasyczne prezenty stają się indywidualnymi posłańcami miłości.

W Dzień Świętego Walentego kwiaty są idealnym sposobem okazania sobie wzajemnej miłości! Przez pokolenia, ten najlepszy prezent nie stracił ani trochę zainteresowania. A to dlatego, że kolorowe, dane z dobrego serca bukiety i starannie dobrane kompozycje kwiatów zachwycają swoimi przepięknymi kolorami i zapachami. Także czekoladki, ładne perfumy, zdjęcia w pięknych ramkach, film romantyczny czy płyta ulubionego zespołu są na szczycie listy najpopularniejszych prezentów. Można też dodać czegoś od siebie, łącząc je w spersonalizowane zestawy i uroczo je dekorując.

Nawet chrupiącą czekoladę jest łatwo zrobić: Po prostu zalej płatki i zmielone orzechy płynną czekoladą, ozdób i przygotuj ją w kształcie małych prezentów. A wieczorem, posiłek składający się z paru dań zakończy ten idealny dzień pobłażania.

Twórcze pomysły na prezenty od serca

Przepisy kulinarne