Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Szczupak pospolity

Jest drapieżną rybą słodkowodną szeroko rozprzestrzenioną w Polsce. Na platformę a następnie do hal Makro szczupaki dostarczane są wypatroszone i pozbawione łusek. Taka postać ułatwia kucharzom przygotowanie dań bez konieczności posiadania osobnego pomieszczenia do obróbki wstępnej.

szczupak-pospolity-banner-940x200

Szczupak pospolity (Esox lucius)

Ryby zapakowane są w jednorazowe styroboksy odpływowe i zasypane lodem. Dopuszczalna temperatura samego surowca jak i jego magazynowania (transportu) wynosi od 0 do 2 oC. Przy przyjęciu na platformę ryby są kontrolowane jakościowo przez wykwalifikowanych Specjalistów ds. Kontroli Jakości. Oceniają oni m.in. świeżość ryby wg skali Karlsruhera. Minimalna masa przyjmowanego szczupaka wynosi 0,5 kg.

Mimo tego, że szczupaki są bardzo popularnymi rybami licznie występującymi w Polsce, ich podaż bywa zróżnicowana. Występują okresy w których odławiany jest w dużych ilościach, są jednak także całkowite braki w podaży. Do handlu trafiają głównie ryby z mazurskich jezior oraz niewielkie ilości z gospodarstw rybackich, gdzie towarzyszą przy hodowli innych gatunków. Odpowiednia ich ilość spełnia pożyteczną rolę utrzymywania równowagi naturalnej, zjadają one bowiem nadmiar narybku karpia (głównie słabsze osobniki) . Czasem w sprzedaży można spotkać szczupaki pochodzące z Bałtyku, ze strefy przybrzeżnej, głównie Zalewu Wiślanego. Największy popyt na szczupaka jest przed Świętami Bożego Narodzenia kiedy to często samodzielnie lub z karpiem gości na wigilijnym stole.

Oferowane są wtedy szczupaki także z importu pochodzące z Estonii, Ukrainy, Kazachstanu. Oprócz tego że szczupaki są bardzo cenione przez konsumentów ze względu na wyjątkowe walory konsumpcyjne ryby te kupowane są w dużych ilościach przez Koła Wędkarskie w celu zarybiania łowisk. Gatunek ten nazywany „królem słodkowodnych drapieżców” stanowi powód do dumy początkujących jak i doświadczonych wędkarzy. Zaczajony szczupak atakuje z dużą szybkością i siłą, często niewiele mniejsze osobniki tego samego gatunku a nawet kaczki. W przypadku nieudanego połowu powraca do miejsca z którego atakuje.


Przepisy