Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Sola zwyczajna - smak ryby w najlepszym wydaniu

Nie jest zabójczo piękna, ale pod tym niepozornym wyglądem kryje się jakość, która powoduje, że zarówno kucharzom, jak i ich gościom na samą myśl cieknie ślinka – sola zwyczajna jest jedną z najbardziej poszukiwanych ryb, a oprócz tego wyśmienicie nadaje się na lekkie wiosenne danie.

z-sola1-940x200
Siedlisko soli zwyczajnej rozciąga się od południowej Norwegii poprzez Morze Śródziemne aż do Senegalu. Jest płastugą, lecz dość nietypową. Różni się od innych gatunków na przykład tym, że jej tułów jest grubszy i ma w pełni wykształcone płetwy piersiowe.

Dobrze chroniony Mistrz kamuflażu
Sola zwyczajna jest indywidualistką zamieszkującą wody w pobliżu dna morskiego na głębokości od 10 do 60 metrów. Za dnia zakopuje się pod piaskiem i jest w stanie dostosować swój szarobrązowy odcień tak dobrze, że staje się nierozpoznawalna, a co za tym idzie – bezpieczna. W nocy wyrusza na łowy. Za pomocą nitkowatych narządów czuciowych ukrytych w dolnej części ciała wyczuwa swoje pożywienie: skorupiaki, kraby, robaki i od czasu do czasu małe ryby. Nie lubi zimna, więc zimą migruje do głębszych, cieplejszych obszarów oceanu. Gdy wiosną się ociepla, sola wraca na płytsze wody w pobliżu wybrzeży, gdzie również składa ikrę.

Najlepsza z płastugokształtnych
Wśród wytrawnych smakoszy sola zwyczajna, obok turbota, uznawana jest za najwykwintniejszą ze wszystkich płastug. Rośnie powoli i przekracza wymiar ochronny wynoszący od 25 do 30 centymetrów dopiero w wieku od trzech do pięciu lat. Samce są nieco mniejsze niż samice w tym samym wieku. Sole zwyczajne są sprzedawane w całości lub wypatroszone, w różnych klasach wagowych pomiędzy 100 i więcej niż 1000 gramów, gotowe do gotowania bez głowy, skóry i płetw, a także w postaci pojedynczych fi letów bez skóry. Niezłowione mogą żyć do 20 lat i osiągnąć długość do 70 centymetrów.

Wiosna w najlepszym wydaniu
Sole zwyczajne są dostępne w świetnej jakości przez cały rok. Koneserzy twierdzą jednak, że najlepiej smakują na wiosnę, ponieważ o tej porze roku ryby przebywają w wodach bogatych w wodorosty, co rzekomo poprawia ich i tak wyśmienity smak. Po zakupie rybę można przechowywać w lodówce nie dłużej niż jeden, dwa dni.

Gwiazda lekkiej wiosennej kuchni
Ze względu na to, że jest stosunkowo rzadka, a co za tym idzie – dość kosztowna, sola jest raczej rybą na specjalne okazje. Bardzo dobrze pasuje do kuchni wiosennej ze względu na niską zawartość tłuszczu – ok. 1%. Jej apetyczne białe mięso jest jędrne, elastyczne, soczyste i wolne od małych ości, które często psują radość jedzenia ryb.

Precyzyjnie przygotowane dla idealnego smaku
Podczas przygotowania soli niezbędna jest ogromna dbałość, zwłaszcza jeśli chodzi o temperaturę. Jeśli poddamy ją działaniu zbyt wysokiej temperatury, może stracić swoją soczystość. Dlatego też odpowiedniejsze są delikatne sposoby przyrządzania, takie jak gotowanie w wodzie, duszenie czy gotowanie na parze. Podczas pieczenia czy smażenia (również w głębokim tłuszczu) należy zwrócić uwagę na temperaturę oraz czas, ponieważ mięso może stwardnieć lub rozpaść się. Jeśli nie chcemy podać ryby w całości, warto pamiętać, że faszerowane filety podawane w formie rolady są również bardzo popularne.
z-sola-300x600

Klasyka wykwintnej kuchni

By cieszyć się smakiem idealnie przyrządzonej soli wymagana jest ogromna precyzja.
Sola zwyczajna jest od dawna popularna we Francji. Dlatego też wiele przepisów wywodzi się z klasycznej kuchni francuskiej. Król Ludwik XIV był jednym z miłośników tej ryby. Jedna z dość wykwintnych wariacji soli została nazwana od imienia jego kochanki Madame de Pompadour – filets de sole à la Pompadour przygotowuje się z farszem z łososia, ogonami krabów i truflami. Również szef kuchni Adolphe Dugléré (1805-1884) opracował swój własny przepis, który po dziś dzień widnieje w menu najlepszych restauracji na świecie. Według przepisu Dugléré solę gotuje się w wodzie i pokrywa białym sosem winno-śmietanowym z pomidorami pokrojonymi w kostkę. Inną znaną klasyczną potrawą jest sola Colbert, nazwana od nazwiska Jean-Baptiste Colberta (1619-1683), założyciela Francuskiej Akademii Nauk. Według tego przepisu ryba jest najpierw panierowana, a po ugotowaniu – faszerowana mieszanką masła i ziół.
sola-klasyka-wkwintnej-kuchni-300x150

Usuwanie skóry z soli

usuwanie-skoey-z-soli-1-220x150
Rybę ułóż na powierzchni roboczej jaśniejszą stroną ku dołowi. Ostrze noża umieść pod skórą przy płetwie ogonowej (1) i delikatnie zdejmij skórę (2).
usuwanie-skoey-z-soli-2-220x150
Następnie jednym ruchem pociągnij skórę w kierunku głowy (3, 4). Niektórzy kucharze wykonują tę czynność odwrotnie – odcinają głowę i zdejmują skórę w kierunku płetwy.


usuwanie-skoey-z-soli-3-220x150
Jaśniejsza skóra od dołu, w zależności od przepisu i rodzaju przygotowania, może być zdejmowana według obu metod.
usuwanie-skoey-z-soli-4-220x150
Drugi sposób zaleca się w przypadku mniejszych soli, których skóra nie jest tak twarda jak u większego osobnika.
  • Czy wiesz?
    Ponieważ cenioną solę zwyczajną można łatwo pomylić ze złocicą, kucharze często podają ją, pozostawiając część skóry koło płetwy ogonowej. Dzięki temu goście są pewni, że jedzą prawdziwą solę zwyczajną.
  • Porada szefa kuchni
    By ułatwić zdejmowanie skóry, możemy najpierw zanurzyć ogon ryby we wrzątku.

Czy wiesz że...

Sola zwyczajna w obronie przed wrogiem wykorzystuje sztuczkę – podnosi prawą płetwę piersiową, na której kryje się czarna plamka. W ten sposób upodabnia się do jadowitego ostrosza, postrachu innych ryb, skutecznie pozbywając się napastnika.

Na co zwrócić uwagę kupując ryby?

sola-swieze-ryby-940x200
Przedstawiamy Wam krótki poradnik przygotowany przez Koleżanki i Kolegów z Działu Jakości, dzięki któremu dowiecie się, na co zwracać uwagę kupując ryby.

Jak poznać świeżą rybę?

Przede wszystkim zwrócić uwagę na skrzela...
Powinny być krwistoczerwone. Świadczą o świeżości całej ryby, ponieważ to one pierwsze zaczynają się psuć. Zmieniają bardzo szybko kolor i zapach. Z tego powodu często są wycinane. Nie zawsze oznacza to, że ryba jest stara – czasem chroni ją to przed szybszą utratą walorów smakowych.

...i oczy ryby.
Nie mogą być mętne ani wklęsłe. Uwaga! Wyjątek! Sandacz z natury ma oko mętne!

Ważny też jest kolor mięsa ryby
Po trzecie mięso musi być sprężyste, a jego konsystencja jednolita, jędrna i elastyczna – po lekkim uścisku powinna powracać do pierwotnego kształtu. Prawidłową barwą rybiego mięsa jest kolor różowy.

... oraz jej zapach.
Zapach ryby jest specyfi czny i zależny od gatunku, np. łosoś pachnie ogórkiem, sum cielęciną, szczupak tatarakiem, a flądra orzechami. Niektóre gatunki ryb jednak nie pachną przyjemnie i nie świadczy to o ich złej jakości – do tych ryb należą np. karmazyn czy sardynki. Cechami, które dyskwalifi kują rybę ze sprzedaży są także pozostałości żółci, krwawe ślady na mięsie, mętny śluz czy matowa skóra, często z odkształconą tkanką mięśniową.

A co z owocami morza?
Małże nie mogą pachnieć zgnilizną. Dodatkowo, aby rozpoznać czy są świeże, można przeprowadzić „test pukania”. Otwarte żywe małże w temp. powyżej 10°C po puknięciu w skorupę powinny się zamknąć. Te, które tego nie zrobiły, należy wyrzucić. Z kolei po ugotowaniu zdrowe małże powinny się otworzyć – zamknięte należy wyrzucić. Ośmiornice muszą być nieuszkodzone i o jędrnej konsystencji. Homary żywe muszą być… żywe i dumnie się prężyć. Wymęczony homar o słabej kondycji nie jest w stanie unieść szczypców ani „merdać” odwłokiem. Ostrygi… Z nimi jest trudniej. Są niewiadomą do samego końca.
3kroki-v2-300x500

Jak dbamy o najwyższą jakość ryb w MAKRO?

z-banner-ryby-940x200
Kupując ryby i produkty rybne w MAKRO, Ty i Twoi goście możecie mieć pewność, że dbamy o to, aby dostarczane do nas ryby były złowione w sposób kontrolowany oraz by oferowany asortyment był najwyższej jakości.

Skąd biorą się ryby w MAKRO?
Będąc jednym z największych sprzedawców ryb, MAKRO Cash & Carry podchodzi poważnie do odpowiedzialności, którą ponosi. W MAKRO funkcjonuje tzw. polityka rybna, która narzuca obowiązek pełnej identyfikowalności ryb, które pojawiają się w naszych halach. W praktyce polega to na dotarciu do informacji, w jakim obszarze dana ryba została złowiona, na jakim kutrze oraz kiedy miało to miejsce. Dla każdej ryby znajdującej się w sprzedaży MAKRO posiada dokument, w którym te dane są zawarte.

Co charakteryzuje nasze ryby?
Specjaliści ds. Kontroli Jakości oceniają każdą partię ryb i podejmują decyzję o jej dopuszczeniu do obrotu. Stale przeglądamy nasz asortyment rybny, a także dążymy do regularnego podnoszenia świadomości naszych dostawców w zakresie wymagań prawa żywnościowego, standardów produkcyjnych i społecznych.

Jak najlepiej przetransportować ryby żywe do domu?
Zależy nam również na czynnej edukacji naszych Klientów w zakresie właściwych sposobów transportowania do domu ryb żywych. Od kilku lat rekomendujemy stosowanie specjalnych pojemników bez wody pozwalających rybom na naturalną wymianę gazową przez całą powierzchnię skóry lub transport w wodzie, pamiętając o zapewnieniu rybie odpowiedniej ilości wody, jak również możliwości przyjęcia naturalnej pozycji. Ty i Twoi Goście możecie z czystym sumieniem cieszyć się smakiem ryb z MAKRO.

MAKRO dba również o humanitarne metody traktowania i przechowywania ryb w sklepach.

Czy wiesz?

  • Przenoszenie ryby żywej do domu może odbywać się bez wody, pamiętając o zapewnieniu jej stałego dostępu powietrza i nie zakrywaniu powierzchni ciała ryby, np. torbą foliową. W tym celu stosuje się specjalne pojemniki z „ożebrowaniem” lub specjalne wkłady z tworzywa. Istotą jest odsunięcie ciała ryby od powierzchni opakowania, aby zapewnić naturalną wymianę gazową przez powierzchnię skóry.

  • Rybę można przenosić też w wodzie, pamiętając o tym, żeby miała wystarczającą ilość wody (dwa razy więcej niż wynosi jej masa) oraz możliwość przyjęcia naturalnej pozycji. Dlatego w tym wypadku bardzo ważny jest rozmiar opakowania.

Sprawdź nasze przepisy na przepyszną solę!