Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Sandacz - gwiazda menu

W niektórych krajach zawsze był popularny, w innych jest uważany za przepyszną rybę od niedawna - mowa o sandaczu. Sandacz zyskał dużą popularność wśród miłośników jedzenia i kucharzy z kilku ważnych powodów: jest to ryba  słodkowodna o bogatym smaku, łatwa do przyrządzenia i ma wiele imponujących zalet, dzięki którym nie da się jej nie lubić.

Sandacz

Silny, bystrooki drapieżnik

Sandacz to ryba z rodziny okoniowatych. Można go spotkać w wolno płynących rzekach i jeziorach w Europie, jak również w słabo zasolonych rejonach Morza Bałtyckiego i w jeziorze Ijsselmeer w Holandii. Zwykle jego długość nie przekracza pół metra, jednakże duże okazy mogą osiągać ponad metr długości. Sandacz jest rybą drapieżną - jego otwór gębowy nie jest jednak duży, dlatego sandacz musi się zadowolić małymi rybami. Godny uwagi jest jego wspaniały wzrok, dzięki któremu sandacz widzi wyjątkowo dobrze, nawet w mętnej wodzie i ciemności – pomaga mu to w polowaniu w słonawym środowisku.
Pod wieloma względami sandacz podobny jest do szczupaka – jest jednak bardziej odporny: może z powodzeniem zamieszkiwać systemy rzeczne, które zostały ukształtowane na nowo przez człowieka, podczas gdy ilość tarlisk szczupaka stale się kurczy. Sandacz może być również hodowany w hodowlach ryb. Jego jedyną wadą jest to, że jest dość wybredny pod względem jakości wody - zawartość tlenu musi być bardzo wysoka.

Sandacz - silny drapieżnik

Twój wybór: ryba w całości albo filetowana, świeża albo mrożona

Białe, chude mięso sandacza (zawiera zaledwie jeden gram tłuszczu na 100 gram) smakuje jak mięso szczupaka i wyróżnia je szczególna twardość. Ryba w całości, patroszona jest dostępna w MAKRO w różnych przedziałach wagowych od niecałego kilograma po 6 kilogramów. Całe ryby (najlepiej mniejsze okazy) świetnie nadają się do nadziewania i pieczenia w solnej skorupce.

Największą popularnością cieszą się filety z sandacza: po pierwsze, są pozbawione ości, a po drugie, filet ma rozmiar jednej porcji.  W przypadku sandacza nawet najlepsi szefowie kuchni twierdzą, że jego mrożone mięso jest równie dobre, jak świeże. Sandacz gotowany, smażony, gotowany na parze, duszony, grillowany czy nadziewany – w każdej postaci smakuje wyśmienicie.

Klasyk znad Dunaju

Wedle tradycji, sandacz jest ulubioną rybą Austriaków i Węgrów. Z tego powodu istnieje wiele przepisów pochodzących z tych obu naddunajskich państw. Ostatnimi czasy ta pyszna ryba zdobyła jednak popularność również w innych krajach.

Po pierwsze dlatego, że łatwo ją przyrządzić: sandacza można przygotować ze skórką i z łatwością stanie się smakowitą przekąską dla gości. Po drugie, sandacza ceni się za jego delikatne, dobre i bogate w smaku mięso – nie bez powodu jest uważany przez miłośników jedzenia za najlepszą z ryb słodkowodnych i klienci często wybierają go z rybiego menu.

Czy wiesz, że...?
 Sandacz to ryba półwędrowna. Jego przodkami były ryby morskie, które migrowały w głąb lądu. Mimo iż jest teraz rybą z gatunku słodkowodnych, może żyć również w słonej wodzie.

Rada szefa kuchni!

Sandacz - rada szefa kuchni
Głęboko mrożoną rybę należy zostawić w lodówce, aby powoli się rozmroziła. Wyjmij odpowiednią ilość ryby z opakowania, owiń folią i zostaw – na przykład na sitku, wkładając pod spód talerz – aby rozmarzająca woda mogła spłynąć. Po rozmrożeniu, przed dalszą obróbką, mięso należy osuszyć papierem.

Sandacz w pergaminie - krok po kroku


Przepisy kulinarne