Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Rostbef

Delikatne, soczyste, smaczne: wszystko to cenią sobie wielbiciele mięsa – to właśnie rostbef. Z tego właśnie powodu jest to najpopularniejszy, poza polędwicą, kawałek zwierzęcia. Jeśli zostaje podany jako idealnie przyrządzona, świąteczna pieczeń, kucharze mogą być pewni, że ich goście będą wniebowzięci.

Każdy plasterek to przysmak

Rostbef
Rostbef to określenie kawałka mięsa znajdującego się pomiędzy środkowym a tylnym fragmentem grzbietu krowy. Dokładniej, jest to mięsień zewnętrzny polędwicy, umieszczony pomiędzy żeberkami a udźcem. Mięso jest dobrze przeplatane tłuszczem i wyjątkowo delikatne. Dlatego rostbef nadaje się idealnie do przyrządzenia w jednym kawałku. Zazwyczaj rostbef waży pomiędzy 1 a 1,5 kg, co wystarcza na cztery do sześciu porcji.

Najlepiej piec to mięso w piekarniku, przez około dwie godziny w niskiej temperaturze (temperatura piekarnika około 80 do 90°C), aż będzie w środku całe różowe. Można też  uprzednio wzbogacić ten wyśmienity kawałek mięsa pyszną aromatyczną kruszonką (np. ze świeżych ziół). Dodatki do dania powinny wtedy być dobrane tak, by współgrać ze składnikami użytymi do kruszonki.
Rada szefa kuchni
Aby osiągnąć idealny rezultat, mięso podczas przyrządzania powinno mieć temperaturę pokojową, należy więc pamiętać, by wyciągnąć je z lodówki w odpowiednim momencie: mniej więcej godzinę wcześniej.

Idealne krojenie

Odrobina cierpliwości jest konieczna przed krojeniem: po wyjęciu z piekarnika mięso musi odpocząć, by soki w nim zawarte rozłożyły się równomiernie w jego wnętrzu. Poza tym pieczeń przestudzoną kroi się o wiele łatwiej niż gorącą. Podczas krojenia profesjonalista zwraca uwagę, by ciąć w poprzek włókien – mięso krojone w ten sposób łatwiej pogryźć. Nóż musi być ostry – o ostrzu wystarczająco długim, by przeciąć pieczeń za jednym pociągnięciem.

Jeśli rostbef nie jest serwowany jako całość, można z niego wykroić różne steki jak np. 4-6 cm antrykot, rumsztyk z charakterystyczną warstwą tłuszczu biegnącą wzdłuż dłuższego boku, stek T-bone z kością i małym fragmentem polędwicy czy stek Porterhouse – cięty dokładnie tak samo jak T-bone, ale ważący aż do 1000 g.
Idealne krojenie

Zimne przysmaki

Średnio wypieczona pieczeń, krojona na zimno, jest również wspaniałym smakołykiem, np. w bufetach, lub podana ze świeżym chlebem (np. jako starter). Jeśli pieczeń jest przygotowana bez kruszonki, można ujędrnić mięso, owijając je uprzednio plastrami niewędzonego boczku.
Klasycznym dodatkiem do pieczeni serwowanej na zimno jest remulada, najlepiej domowej roboty, z olejem, octem, żółtkiem jaja, musztardą oraz ziołami, kaparami, anchois i ogórkami w occie. Ale są i lżejsze, równie pyszne, alternatywy: np. świeży jogurt z miętą pasuje idealnie do delikatnego mięsa!
Czy wiesz, że?
Wołowina pieczona w całości w piekarniku z puddingiem Yorkshire, pieczonym puddingiem z ciasta, jest jednym z wspaniałych klasycznych przepisów angielskiej kuchni. Pudding Yorkshire piecze się w tym samym piekarniku, co mięso - ale pod nim, dzięki czemu soki z mięsa ociekają na ciasto, dodając mu smaku.

Przepisy kulinarne