Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Włochy: risotto

Cudowna soczystość, kremowość, ale z pazurem: prawie żadna inna potrawa nie łączy w sobie tych cech tak perfekcyjnie, jak prawdziwe włoskie risotto. Poprzez wykorzystanie różnorodnych składników i przypraw kuchni śródziemnomorskiej ta pyszna, klasyczna potrawa może być za każdym razem inna.Niespodzianka z subtelnymi różnicami

Włochy: risotto
Stare porzekadło mówiące, że potrawa będzie tak dobra, jak składniki wykorzystane do jej przyrządzenia, ma zastosowanie szczególnie w przypadku tego specjału z północnej części Włoch.

Jest tak ze względu na to, że idealne risotto można wykonać tylko z użyciem dobrego bulionu, wysokiej jakości oliwy - przede wszystkim - odpowiedniego ryżu. Ryż musi odpowiednio wchłonąć płyny, jednocześnie pozostać jędrny, a podczas gotowania musi wydzielić skrobię, ponieważ to zagwarantuje unikalną kleistość risotto. Mając na uwadze te ostre wymogi, najlepszy będzie włoski ryż krótko ziarnisty. Jest on dostępny w różnych rozmiarach ziarenek i ze zróżnicowaną zawartością skrobi. Dobrze znane odmiany ryżu do risotto to: carnaroli z lekko orzechowym posmakiem, delikatnie ostry vialone, który zawiera dużo skrobi i arborio, który dobrze wchłania płyny. Nie należy płukać ryżu przed gotowaniem, ponieważ wypłukuje to skrobię, która jest odpowiedzialna za kleistość ziarenek, kluczową dla tej potrawy.


Małymi krokami do sukcesu

W Lombardii risotto jest tradycyjnie przygotowywane na otwartej patelni. Na początku ryż jest duszony z oliwą i cebulą , aż cebula stanie się szklista. Po zagęszczeniu dodaje się bulion, który musi być gorący, żeby nie przerwać procesu gotowania. Gotowanie risotto nie jest zajęciem dla niecierpliwych: mała ilość płynu musi być mieszana raz z razem, żeby ryż mógł ją wchłonąć. W tym samym czasie ryż wydziela skrobię, która działa jak zagęszczacz. Po ok. 15–20 minutach konsystencja stanie się idealna. Nie jest konieczne ciągłe mieszanie.

Niektórzy kucharze zalecają nawet powstrzymanie się od mieszania w trakcie gotowania. W każdym razie ważne jest, żeby pozwolić risotto gotować się powoli na bardzo małym ogniu. Risotto uzyskuje niepowtarzalny smak dzięki różnorodnym składnikom, a dodatkowo we Włoszech jest bardzo szeroki wybór ziół i przypraw, które można wykorzystać do tego celu: od szałwii, oregano i bazylii, przez rozmaryn i tymianek, po miętę i liść laurowy. Jednocześnie specjały serowe, takie jak parmezan, pecorino czy gorgonzola, dodają własnego smaku tej potrawie, czasem w połączeniu z grzybami, szpinakiem, botwiną, rukolą lub owocami. Smak risotto zyskuje niebanalny wymiar dzięki zastosowaniu trufli lub szafranu, na przykład w risotto alla milanese z nitkami szafranu, masłem i parmezanem. Ta włoska specjalność jest w związku z tym świetnym przykładem potrawy opierającej się na podstawowym przepisie, która może za każdym razem być inna, zwłaszcza w przypadku kuchni wegetariańskiej.

Wskazówka szefa kuchni!

Ze względu na to, że część płynu wyparowuje, nie może on być zbyt słony, ponieważ może to sprawić, że potrawa będzie zawierać zbyt dużo soli.

Wskazane ilości do przyrządzenia potrawy:

  • Risotto jako przystawka: 50 g ryżu na osobę
  • Risotto jako danie główne: 100 g ryżu na osobęPrzepisy kulinarne