Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Profiterole - chrupiące, lekkie i kremowe

Profiterole i pokrewne im desery łączą w sobie cechy najlepszego deseru. Sekretem tych przepysznych pieczonych przysmaków jest parzone ciasto, które wymaga odpowiednich kucharskich umiejętności, ale również daje niezliczoną ilość możliwości w tworzeniu najlepszych słodkich przysmaków.Profiterole

„Profiterole” oznacza „małe prezenty” i tym właśnie jest ten klasyczny deser wywodzący się z kuchni włoskiej, francuskiej, greckiej i tureckiej. W małych słodkich kulkach ukryty jest krem, waniliowy albo mocca. Wstrzykuje się go do środka przez malutki otwór. We Włoszech, Turcji i Grecji słodkie kulki często polewa się też ciemną czekoladą i podaje z bitą śmietaną na górze. Co więcej, współcześnie wykorzystuje się też wiele innych nadzień, wszystko zależy od pomysłu i preferencji kucharza.

Aby przygotować długie francuskie eklery (z francuskiego „błyskawice”) i okrągłe niemieckie windbeutel (ptysie, kulki z parzonego ciasta), ciasto jest rozcinane po upieczeniu tak, że kremowe nadzienie cieszy podniebienie już za pierwszym spojrzeniem. Pomiędzy dwiema połówkami można dodać wszystko, co pięknie kremowe i przepyszne: owoce, czekoladowe albo waniliowe lody, budyń, a nawet kremy o smakach migdałowym, pistacjowym albo rumowym. Tradycyjnie eklery często są polewane lukrem, który umożliwia podanie ich w różnych postaciach. Popularnymi polewami do ptysiów są lukier, czekolada i pasma karmelu.

Czym jest parzone ciasto?

Idealną podstawą dla tego małego przysmaku jest parzone ciasto bez cukru. Sztuczką  jest podgrzanie ciasta w garnku przed dodaniem do niego jajek. Ten zabieg sprawia, że białka z mąki gęstnieją i skrobia skleja się ze sobą. Podczas pieczenia, ciasto wytworzy wtedy skorupkę, która utrzymuje w środku gorącą parę i sprawia, że ciasto rośnie bez użycia jakichkolwiek sztucznych dodatków do pieczenia.

Podawaj od razu albo zamrażaj bez nadzienia

Po napełnieniu nadzieniem, wypieki z ciasta parzonego muszą być zjedzone w ciągu jednego dnia. Jeżeli będą przetrzymane dłużej, ciasto stanie się miękkie i gąbczaste. Jeżeli jednak nie zostaną nadziane, można je zamrozić, a potem rozmrozić w temperaturze pokojowej i podpiec przez parę minut, aby na nowo stały się chrupiące.

Czy wiesz, że...? 
Te wypieki z parzonego ciasta mają również swoją większą wersję: bossche bol to profiterole XL pochodzące z holenderskiego miasta Hertogenbosch (znanego również jako Den Bosch). Te wypełnione kremem i w pełni pokryte czekoladą „kule” podaje się zazwyczaj z kawą. Z Francji pochodzi za to croquembouche: piramida z kulek zrobionych z parzonego ciasta. Ten specjał, który często przygotowuje się jako tort weselny, utrzymywany jest w formie piramidy przez karmel albo lukier.
profiterole
profiterole

Przepisy kulinarne