Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Precel - smak w najlepszym kształcie

Precel jest najbardziej bawarskim ze wszystkich wyrobów piekarniczych. Jada się go o każdej porze dnia i roku, samego lub z masłem, serem lub szynką, jako dodatek lub jako przekąskę między posiłkami. I oczywiście jest niezwykle ważny w czasie Oktoberfest, gdzie przybiera rozmiar XL!

Precel

Istnieje wiele opowieści o tym, jak powstał precel.

Najbardziej wzruszająca z nich przypisuje odkrycie precla niemieckiemu piekarzowi, który został skazany na śmierć: wyrok miał zostać uchylony, ale tylko pod warunkiem, że piekarz stworzy taki wyrób piekarniczy, przez który promienie słoneczne będą mogły przechodzić w trzech miejscach. I tak oto piekarz stworzył pierwszego precla. Inni są przekonani, że pierwszym piekarzem, który upiekł precla, był francuski mnich. Mówi się, że uformował on ciasto na precel wzorując się na sposobie, w jaki skrzyżowane były ramiona pozostałych mnichów w czasie modlitwy.

Precel, który jest znany człowiekowi od prawie 1000 lat i ma wiele swoich odmian, jest w szczególności popularny w południowych Niemczech i w Austrii. Precel monachijski (w Bawarii zwany "Brezn") jest tradycyjnie wykonywany z mąki pszennej, słodu, wody, drożdży i soli. Oczywiście, inne rodzaje mąki (np. mąka pełnoziarnista) również mogą być użyte. W innych regionach do ciasta dodaje się także śmietanę lub mleko. Jest tak zwłaszcza w Szwabii, gdzie precel ma również cieńsze ramiona.

Decydujący składnik wchodzi do gry po tym jak precel zostaje już uformowany: jest zanurzony w 2- lub 3-procentowym roztworze sody oczyszczonej. Ten istotny szczegół dał początek historii, że precel powstał w wyniku pomyłki, jaka przytrafiła się piekarzowi, który zamiast roztworu cukru użył roztworu sody oczyszczonej i w ten sposób przez przypadek wynalazł precla. Roztwór sody zapewnia typowe dla precla brązowe zabarwienie, charakterystyczną konsystencję, z chrupiącą warstwą zewnętrzną oraz miękkim środkiem, jak również typowy smak. Tuż przed pieczeniem precle bardzo często są posypywane gruboziarnistą solą. Niektórzy kucharze do posypywania używają także kminku, sezamu, maku lub nasion słonecznika.
Precel świeżo upieczony

Superwielkie precle "Wiesnbrezn"

Wszystko może być nieco większe w czasie Oktoberfest - a więc i nasz precel "Brezn" jest większy niż zwykle i może ważyć do 250 gramów.

Podczas Oktoberfest takie duże precle znakomicie nadają się do zgarniania sosu i soków z golonki wieprzowej lub pieczonego kurczaka, wyśmienicie smakują również z bawarską pastą serową zwaną Obazda oraz są świetne jako przekąska do piwa.

Czy wiesz?

W dużych piekarniach roztwór sody oczyszczonej jest często łączony z wodorotlenkiem sodu. Należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności przy obchodzeniu się z taką mieszanką, ponieważ jest ona żrąca i w żadnym wypadku nie może dojść do jej kontaktu ze skórą lub oczami, nie powinna być również pozostawiana w miejscu dostępnym dla dzieci. Podczas używania takiej mieszanki należy nosić rękawice i okulary ochronne. W warunkach domowych stosowanie zwykłej sody oczyszczonej jest znacznie mniej niebezpieczne. 
Oryginalny precel "Brezn"
precle
Rada szefa kuchni
Precle po upieczeniu szybko tracą swoją chrupkość i stają się miękkie. Jednakże istnieje wiele sposobów na wykorzystanie trochę mniej świeżych precli. Można je pokroić w kosteczkę, lekko opiec, a następnie użyć jako grzanek do zup i sałatek. Można je także połączyć z ciastem na pierogi z dodatkiem masła, mleka i jajek i zrobić knedle precelkowe (Pretzel Knödel), które są wspaniałym dodatkiem do sycących dań mięsnych. Inną możliwością jest precelkowa zapiekanka (Pretzel Casserole), do której dodajemy cebulę i pietruszkę.

Przepisy kulinarne