Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Najlepsze z przepiórki, kaczki i indyka

Dla wielbicieli drobiu pierś jest najlepszą częścią ptaka: chuda, soczysta, bez kości, i wyjątkowo delikatna. Od przepiórki, przez kaczkę, aż po indyka: piersi hodowlanych i dzikich ptaków, wszystkich rozmiarów i w wielu różnych odsłonach, oczarowują wielbicieli dobrego jedzenia.
Pierś z przepiórki, kaczki i indyka

Liczy się tylko przepiórka, kaczka i indyk 

Jednym z powodów popularności drobiowych piersi jest fakt, że są wyjątkowo chude: tłuszcz w piersi stanowi zazwyczaj od 2 do 2,5%, wymaga to jednak od kucharzy wyjątkowej delikatności podczas jej przygotowania: jak każde inne chude mięso, piersi drobiowe muszą być przygotowywane bardzo uważnie - to znaczy nie za długo, w nie za wysokiej temperaturze, w przeciwnym wypadku mięso stanie się suche i twarde. Piersi drobiowe są zazwyczaj dostępne zarówno bez kości jak i z górną kością skrzydła nadal przy mięsie. Taka pierś nazywana jest wtedy z francuskiego "suprême".


Przepiórka: mały ptak, wielka przyjemność

Przepiórka jest najmniejszym ptakiem hodowlanym. Przepiórka europejska dochodzi do mniej więcej 18 cm wysokości, japońska tylko do 15 cm. Przepiórki były hodowane przez ludzi już w średniowieczu,  ale tylko jako ptaki śpiewające. Dopiero w XX w. uznano je za przysmak. Ich mięso ma orzechowy smak i delikatnie przywodzi na myśl dziczyznę. Pierś przepiórki posiada jedną wyjątkową biologiczną cechę, dzięki której przemawia do kucharzy i miłośników dobrego jedzenia: ze wszystkich ptaków hodowlanych, przepiórka ma największy stosunek mięsa piersi do masy ciała - ta część stanowi solidne 40%. Piersi przepiórki są dostępne ze skórą oraz bez niej. Można je smażyć lub dusić, nadają się też doskonale do grillowania na szpikulcu. Pasują między innymi do grzybów, fig, jabłek oraz boczku.

Kaczka: chrupiący wierzch, soczyste wnętrze

Pierś kaczki sprzedawana jest niemalże zawsze ze skórą. Pierś kaczki piżmowej jest wyjątkowo duża i może ważyć nawet 400 gramów. W innych przypadkach 200 do 250 gramów to norma, przy czym piersi samców zawsze ważą więcej niż samic. Mięso zazwyczaj smaży się w całości, skórą do dołu; jeśli posmarujemy ją miodem, stanie się wyjątkowo chrupiąca i pyszna. Skórę należy najpierw naciąć na krzyż ostrym nożem - zapobiegnie to jej skurczeniu się pod wpływem ciepła, przez co mięso zmienia swój kształt - a wtedy łatwo może dojść do sytuacji, w której krawędzie się spłaszczą i będą już usmażone, podczas gdy grubszy środek pozostanie surowy. Można też usunąć skórę i pokroić mięso w kostkę. Popularnym sposobem  podawania kaczki jest przyrządzenie jej ze śródziemnomorskimi ziołami, takimi jak tymianek i rozmaryn, lub z pomarańczami.

Indyk: numer jeden w gotowaniu

Aztekowie zamieszkujący tereny obecnego Meksyku trzymali indyki jako zwierzęta hodowlane; ptaki te trafiły do Europy z Krzysztofem Kolumbem i, wraz z kurczakiem, są najczęściej spotykanym gatunkiem ptaka w kuchni. Mięso oferowane jako pierś indyka to zazwyczaj biały mięsień, bez skóry, który przylega do mostka. Składa się z mięśnia większego oraz jednego mniejszego - to filet z indyka. Przez środek filetu przebiega ścięgno, które należy usunąć przed obróbką. Pierś z indyka smażona jest w całości jako sznycel, cięta w kostkę lub cienkie paseczki. Filet nadaje się idealnie na medaliony, natomiast końcówki piersi na ragoût. Pierś z indyka, na zimno lub ciepło, to również popularny składnik sałatek.


piersi drobiowe - wyjątkowo chude mięso

Czy wiesz, że?

Szczególnie uwielbiana przez kucharzy kaczka piżmowa jest większa (a tym samym ma więcej mięsa i mniej tłuszczu), ponieważ żyje głównie w dziuplach drzew, a nie w wodzie. Z kolei niektóre gatunki kaczek domowych w ogóle nie potrafią latać, ponieważ są zbyt ciężkie.

drób

Przepisy kulinarne