Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Pieczeń wieprzowa

Duże sztuki mięsa robią duże wrażenie. Przepysznie soczysta pieczeń wieprzowa jest niezbędnym składnikiem do udanego gotowania, a najlepszy smak uzyskuje po upieczeniu w piekarniku.


Pieczeń wieprzowa

Idealna wieprzowina
Wskazówka
W celu uzyskania cudownej chrupiącej skorupki na pieczeni należy ją naciąć w poprzek i podsmażać na dużym ogniu aż do zbrązowienia. Potem mięso dusi się w piekarniku na podłożu ze świeżych warzyw korzeniowych. Skórka stanie się wspaniale chrupiąca i będzie cieszyć oczy gości.

Najepsze sztuki mięsa wieprzowego
wieprzowina

Duże kawałki, duże wrażenie

Duże sztuki mięsa robią duże wrażenie. Przepysznie soczysta pieczeń wieprzowa jest niezbędnym składnikiem do udanego gotowania, a najlepszy smak uzyskuje po upieczeniu w piekarniku.

Świnie to najważniejsze ze zwierząt hodowlanych. Ludzka słabość do tego mięsa wzięła swoje początki wiele lat temu, od momentu, kiedy 10 tysięcy lat temu zaczęto prowadzić osiadły tryb życia. Ludzie próbowali udomowić i wykorzystywać świnie jako źródło pożywienia. Najpierw to dziki stały się przodkami dzisiejszych świń hodowlanych. Zwierzęta te najpierw trafiły do europejskich kolonii, a stamtąd do Ameryki i Australii. Świnie były wcześniej nieznane w tych miejscach. Z kolei dzisiaj są najważniejszym źródłem mięsa. Kucharze z całego świata doceniają wszechstronność wieprzowiny i próbują coraz to nowszych pomysłów na jej przygotowanie.

Świnie są gotowe do uboju w momencie osiągnięcia wieku od 6 do 8 miesięcy, gdy ważą od 70 do 120 kg. W przeciwieństwie do wołowiny, wieprzowina nie musi wisieć przez kilka dni po uboju, tylko może być od razu sprzedawana lub poddana dalszej obróbce. Najlepszy smak osiąga się przygotowując ją niezwłocznie, w innym przypadku smak może ulec zmianie. Wieprzowina może być przechowywana w lodówce przez kilka dni lub w zamrażarce do sześciu miesięcy. Podczas przygotowywania wieprzowiny ze względów higienicznych zaleca się staranne ugotowanie mięsa.

Najnowszym trendem wśród kucharzy jest wybieranie zamiast chudych sztuk mięsa, tych trochę tłustszych, a jednocześnie wyższej jakości. Mottem przewodnim jest to, że zamiast nudnych, suchych porcji są podawane cudownie soczyste dzieła, które pozwalają ambitnym kucharzom na jak najlepsze wykorzystanie delikatnego smaku mięsa.

Najlepsze sztuki mięsa

Do pieczeni można wykorzystać różne części świni. Jeżeli poszukujesz wyrazistego, soczystego smaku, najlepszym wyborem będzie karkówka wieprzowa, ponieważ ta część jest poprzerastana tłuszczem, a pieczeń z niej jest wyjątkowo soczysta. To samo można powiedzieć o łopatce, która niewątpliwie jest jedną z najcenniejszych porcji wieprzowiny. Marmurkowe mięso ma bardziej gruboziarnistą strukturę, więc nie nadaje się tak dobrze do szybkiej obróbki, ale po długim duszeniu smakuje niesamowicie.

Do mniej tłustych porcji wieprzowiny zalicza się na przykład udziec o delikatnej strukturze mięsa. Zrazówka to źródło szczególnie pięknych i chudych porcji na pieczeń. Oczywiście mostek wieprzowy także stale zajmuje wysokie miejsce pośród pieczonych specjałów. Polędwica i kotlety z polędwicy wieprzowej też mogą być wspaniale upieczone w całości w piekarniku.

Jak nie wysuszyć wieprzowiny?

Przy chudych porcjach należy szczególnie uważać na to, żeby pieczeń nie wyschła. Z tego względu nie należy za długo piec mięsa. Najlepszym sposobem przygotowania jest podgrzanie pieczeni do osiągnięcia temperatury wewnętrznej 70°C, a potem należy pozwolić jej powoli się dopiec. W tym czasie należy często polewać pieczeń wydobywającym się z niej sosem.

Jak rozpoznać świeżą wieprzowinę?

Dobrej jakości mięso można poznać na pierwszy rzut oka. Świeża wieprzowina musi być lekko lub wyraźnie zabarwiona na różowo, drobnoziarnista, a dodatkowo pożądane jest, żeby była lekko marmurkowa. Tłuszcz jest najlepszy, gdy jest biały i twardy. 


Przepisy kulinarne