Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Pasztety

Przyrządzenie pasztetu nie zawsze stanowi wyzwanie, ale wymaga nie lada umiejętności i wyczucia smaku.
Pasztety

Podejmij wyzwanie!

W klasycznym wydaniu pasztet to farsz (mieszanka bardzo drobno posiekanych lub zmielonych świeżych składników) rybny lub mięsny pieczony w skorupce z kruchego ciasta, podawany w plastrach na zimno lub gorąco. Jak dotąd brzmi prosto, jednak dzięki wyobraźni twórczych kucharzy mamy dziś niezliczoną ilość jego wariantów. Zamiast ryby, czy mięsa z powodzeniem możemy zastosować też inne składniki, od warzyw po owoce.

Metalową blaszkę lub formę do terrin wykładamy ciastem i wypełniamy nadzieniem. Wielu kucharzy umieszcza w środku dodatkowy kawałek mięsa. Na wierzch wykładamy ciasto, tak by utworzyć wieczko. Dobrze uszczelniamy krawędzie i nakłuwamy jeden lub więcej otworów, dzięki czemu utworzymy „kominy” umożliwiające ujście pary, która wydziela się podczas pieczenia. Pasztet pieczemy w średnio rozgrzanym piekarniku do czasu, aż się zarumieni i uzyska lekko chrupiącą skórkę.

Większość pasztetów nadaje się do spożycia na gorąco lub zimno. Gdy podajemy pasztet na zimno, po ostudzeniu przez otwory nalewamy galaretę, tak aby wypełnić luki. Dzięki temu pasztet zyskuje na jędrności i łatwiej go ciąć. Do przyrządzenia galarety nadają się bulion, wino, czy nawet sok owocowy.

Drobne różnice

Najbardziej popularnym krewnym pasztetu jest terrina. Terriny od pasztetów różnią się głównie pod dwoma względami: terriny zawsze podaje się na zimno i nie są otoczone ciastem. Zamiast tego nadzienie piecze się w porcelanowej lub metalowej ognioodpornej formie. Kotlety mielone, wielkości porcji, słone lub słodkie smaży się w głębokim tłuszczu. Galantyny to nadziewane całe zwierzęta (na przykład drób) lub ich części, powiedzmy łopatki, które serwuje się na zimno jako przystawkę. Przyrządzone w ten sam sposób małe partie kurczaka, na przykład udka to balotyny. Tymbaliki natomiast przygotowujemy w wielkości porcji, znów bez ciasta, w wysokim naczyniu w kształcie pucharka.

Czy wiesz, że…? 
Pasztety znane były już w czasach starożytnych. W średniowieczu specjalizowała się w nich Francja, gdzie spożywała je ludność z wyższych klas, a przez długi okres oferować je mogli jedynie wyszkoleni w pieczeniu pasztetów kucharze. Cech ten istniał aż do Rewolucji Francuskiej. Mniej więcej w tym czasie pasztety zaczęły być znane również poza granicami kraju.

Pasztety
Rada
W tradycyjnej sekwencji podawania posiłków, gorące paszteciki stanowią przystawki. Z kolei zimne pasztety podaje się jako osobną potrawę przed głównym daniem. Pasztety słodkie, zawierające na przykład owoce lub orzechy, serwuje się jako deser.


Przepisy kulinarne