Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Oliwa

Oliwa z oliwek – nektar bogów
Wspaniała oliwa z oliwek jest istną perłą śródziemnomorskiej kuchni. Raz łagodna i owocowa, innym razem pikantna i aromatyczna, oliwa z oliwek wzbogaca zarówno ciepłe jak i zimne dania swoim niezwykłym smakiem.

Oliwa z oliwek – nektar bogów

Składa się ona w 70 procentach z kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, co sprawia, że do tego wszystkiego jest ona wybitnie zdrowa.

Około 90 procent oliwek zebranych w Grecji używa się do produkcji oliwy – zwłaszcza na Krecie, gdzie produkuje się 40 procent greckiej oliwy z oliwek. W zależności od odmiany, na wyprodukowanie litra oliwy zużywa się między pięć a dziesięć kilogramów oliwek. Warto wspomnieć, że Grecy są najbardziej zagorzałymi konsumentami owego “boskiego nektaru”. Spożywając rocznie 20 litrów oliwy na głowę, plasują się na pierwszym miejscu na świecie.

Smak i kolor oleju zależy głównie od tego, kiedy zebrano oliwki i jak bardzo były one wówczas dojrzałe. Wcześnie zebrane oliwki dają silnie owocowe, zazwyczaj zielonkawe oliwy. Natomiast oliwa z całkowicie dojrzałych oliwek jest gładsza, słodsza i złotożółta. Każdą oliwę wytwarza się poprzez wytłoczenie całej oliwki z miąższem, skórą oraz pestką.

Im wcześniej oliwa zostanie wytłoczona, tym lepsza będzie jej jakość. Jeśli jest to możliwe, oliwa powinna być wytłoczona w ciągu pierwszych ośmiu - dziesięciu godzin po zebraniu. Na jakość wpływa również temperatura w czasie tłoczenia. W przypadku najbardziej rozchwytywanej oliwy - oliwy tłoczonej na zimno - temperatura ta powinna wynosić maksymalnie 27°C. W ten sposób zachowuje się wszystkie wartościowe składniki oraz optymalny smak i zapach.

W olejarni całe oliwki poddaje się procesowi przecierania. Oliwę uzyskuje się dzięki tradycyjnemu tłoczeniu lub, co w dzisiejszych czasach staje się coraz częstsze, dzięki procesowi wirowania. Przed procesem butelkowania oliwa odseparowywana jest od wody w oliwkach i filtrowana. By uprościć ludziom proces wyboru oliwy spośród olbrzymiej gamy dostępnych oliw z oliwek, Unia Europejska wprowadziła system klas , który jednoznacznie określa wytyczne dotyczące jakości. Istotnym wyznacznikiem jest zawartość kwasu w oliwie: im jest ona niższa, tym lepsza jakość oliwy, z którą mamy do czynienia.
Rada szefa kuchni
Oliwa z oliwek powinna być trzymana w chłodnym i ciemnym miejscu o temperaturze pokojowej. Gdy temperatura pomieszczenia spada poniżej 7°C, oliwa mętnieje, lecz nie wpływa to na jej jakość. Gdy oliwa zostanie ponownie podgrzana,  jej mętność zniknie.

 

oliwa i oliwki

Klasyfikacja oliw z oliwek (UE): najważniejsze klasy jakości

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia najwyższej jakości

tłoczona na zimno / produkowana czysto mechanicznie / z pierwszego tłoczenia / zawartość kwasu maksymalnie 0.8 procenta / doskonała w zapachu i smaku / w pełni  doskonale w smaku / bardzo owocowa

Rafinowana oliwa z oliwek

tłoczona na ciepło / wytwarzana chemicznie / brak typowych zapachów i smaków z oliwy z oliwek / neutralna / zachowuje świeżość przez długi czas / może być mocno rozgrzewana

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia

tłoczona na zimno / produkowana czysto mechanicznie / zawartość kwasu maksymalnie 2 procent / doskonała w smaku i zapachu /

Oliwa z oliwek

mieszanka rafinowanej oliwy oraz oliwy z pierwszego tłoczenia /  zawartość  kwasu maksymalnie 1 procent / zazwyczaj maksymalnie 2 procent oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia

Przepisy kulinarne