Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Królik

Królicze jasne, niemalże różowe, bardzo chude i pełne smaku mięso jest uważane za prawdziwy przysmak wśród smakoszy. Króliki zabija się, kiedy mają około dziesięciu tygodni i mierzą około 35-40 centymetrów, a ich waga waha się pomiędzy jednym, a trzema kilogramami. Jedno zwierzę wystarcza na dwie lub trzy porcje zależnie od swojego rozmiaru.


Królik - drobiowa delicja

Drobiowa delicja

Klasycznie królika przygotowuje się poprzez pieczenie albo duszenie. Obie te metody można wykorzystać zarówno do przygotowania całego zwierzęcia lub do przygotowania combra lub udźca. Łopatki czy kończyny przednie, na których znajduje się mniej mięsa, nadają się za to idealne do przygotowania sosów oraz farszów. Istnieją również niezliczone przepisy na potrawki z królika. Mięso z królika łączy się też często z wieprzowiną w plackach z nadzieniem mięsnym i terynach. Należy też wspomnieć, że również królicze serca, wątróbki i nerki mają swoich amatorów.

Przygotowując mięso z królika należy zawsze mieć pod ręką świeże zioła. Do najważniejszych należą rozmaryn, tymianek, estragon i pietruszka, które idealnie podkreślają smak króliczego mięsa. Popularne są również śródziemnomorskie sposoby przygotowania z użyciem czosnku i pomidorów, tak samo jak też duszenie z warzywami korzennymi w czerwonym winie. Innym przepysznym klasykiem jest królik zamarynowany w musztardzie.

Króliki pierwotnie żyły tylko na terenie Północnej Afryki i na Półwyspie Iberyjskim. W starożytnych czasach dotarły do krajów europejskich poprzez Pireneje. Dzisiaj żyją też w Australii, w Nowej Zelandii, a nawet na południowym krańcu Ameryki Łacińskiej. Hoduje się ponad sto różnych ras.

Czy wiesz, że...?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że mięso królika zaliczane jest do drobiu i razem z drobiem umieszczane na półkach sklepowych. Wynika to z faktu, że króliki nie należą ani do dziczyzny, ani do zwierząt rzeźnych. Mają jasne i chude mięso, podobnie jak drób bogate w białko oraz składniki pokarmowe.

Królik - drobiowa delicja

Jak utrzymać soczystość mięsa

Nawet najlepsze mięso nie będzie smaczne, jeśli zostanie źle przyrządzone. Mięso królika jest wymagające, ponieważ są one bardzo aktywnymi zwierzętami i nie mają one zbyt wiele tłuszczu. Kucharze stosują wiele sposobów, aby zapobiec wysychaniu delikatnego mięsa królików.

Jednym z tych sposobów jest obkładanie boczkiem – przed rozpoczęciem gotowania, mięso obkłada się cienkimi plasterkami tłustego boczku. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, plasterki można związać delikatnie nicią kuchenną. Nie tylko chroni to mięso przed wyschnięciem, ale dodatkowo smak aromatycznego boczku idealnie pasuje do smaku samego królika. Aby mieć pewność, że smak boczku nie będzie zbyt intensywny, większość kucharzy używa niewędzonego boczku. Aby mięso było na zewnątrz chrupiące i złociste, boczek zdejmuje się z królika chwilę przed zakończeniem gotowania.

Aktualnie mniej popularną niż okładanie boczkiem, ale tak samo skuteczną metodą utrzymania soczystości mięsa, jest tradycyjne szpikowanie tłuszczem, również przy użyciu boczku. W tej metodzie wykorzystuje się wiele plasterków boczku, długich na około 3-5 centymetrów i szerokich na około 0,5 cm, i przekłada się je przez wierzchnią warstwę mięsa – najlepiej przy użyciu igły do szpikowania, tak, aby każdy kawałek boczku wystawał po obu stronach mięsa. Plasterki boczku można również przełożyć przez lub wzdłuż włókien mięśniowych (szpikowanie przez włókna jest trudniejsze, ale uważa się, że lepiej podkreśla ono smak).

Inną możliwością jest regularne podlewanie mięsa wygotowanymi z niego sokami. Zbyt intensywne obsmażanie może powodować, że mięso puści za dużo soków i stanie się suche. Dlatego też najlepiej smażyć je tylko na średnim ogniu.
Jak utrzymać soczystość mięsa

Przepisy i techniki kulinarne