Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Kokos

Kokos wymaga wysiłku. Począwszy od zebrania go z palmy, aż do momentu wykorzystania w kuchni. Ale wystarczy go rozłupać, aby uzyskać bazę wielu pysznych przepisów, od drinków po azjatyckie dania główne i desery.

Kokos - twarda skorupa, pyszny środek

Twarda skorupa, soczysty środek

Palmy kokosowe pochodzą z australijskiego archipelagu wysp zwanego Melanezją. Z biegiem czasu roślina rozprzestrzeniła się do innych krajów, kokos jest bowiem w stanie zakorzenić się i wypuścić nowe korzenie nawet po miesiącach unoszenia się na wodzie. Obecnie palmy kokosowe spotykane są praktycznie we wszystkich krajach tropikalnych. W większości z nich są uważane za istotną roślinę. Rosną głównie w Indonezji, która każdego roku produkuje 20 milionów ton kokosów. Na drugim miejscu są Filipiny (15 milionów ton) i Indie (10 milionów ton). Pojedyncza palma kokosowa jest w stanie wytworzyć 180 orzechów w ciągu roku.
Tuż po spadnięciu z drzewa kokosy są pokryte zieloną skorupką. Usuwa się ją tuż po zbiorach, a do sprzedaży trafia samo jądro pokryte brązową powłoką z włókien. Wykorzystuje się również liście palmowe zawijając w nie mięso lub ryby przed gotowaniem.

W środku owocu znajduje się bardzo pożądana woda kokosowa. Powinna być rzadka i odrobinę mętna, tylko wtedy smakuje orzeźwiająco. Część kokosów zbiera się zanim dojrzeją i wypija tylko wodę, im młodszy owoc, tym więcej zawiera wody. W bardzo suchych rejonach używa się jej często zamiast normalnej wody pitnej, zwłaszcza, że jest całkowicie wolna od zarazków.
Woda kokosowa może być także wykorzystana do testu świeżości! Kiedy potrząsamy owocem, powinniśmy ją usłyszeć. Jeśli tak się nie dzieje, oznacza to, że woda zdążyła się już przekształcić w lepką, mydlaną masę, a owoc nie nadaje się już do spożycia. Kokosy należy przechowywać krótko, najlepiej w suchych i chłodnych miejscach.

Czy wiesz, że?

Kokos, czy wiesz, że?
Kokosy bardzo trudno jest zebrać. Wspinanie się na ogromne palmy jest niebezpieczne i wymaga nie lada umiejętności. W  Azji wschodniej do zbierania kokosów, wykorzystywane są specjalnie wytresowane małpy. Pomagają one w zbieraniu owoców, wykorzystując swoje wyjątkowe umiejętności wspinaczkowe. Zwierzęta najpierw przechodzą kilkumiesięczną naukę zbierania owoców z drzew, a następnie farmerzy i małpy pracują razem, jako jedna drużyna.
Nie należy mylić wody kokosowej ze środka orzecha z produktem zwanym mlekiem kokosowym. Otrzymuje się je po zmiksowaniu miąższu z wodą i wyciśnięciu musu. W kuchni azjatyckiej, afrykańskiej, południowoamerykańskiej oraz indyjskiej mleko kokosowe jest podstawowym składnikiem zup, dodatkiem do dań z curry oraz składnikiem poprawiającym smak dań z ryżu i sprawiającym, że sosy stają się bardziej kremowe. Można w nim także gotować ryby i mięso. Po zagęszczeniu i dosłodzeniu mleko kokosowe staje się kremem kokosowym, którego używa się do produkcji słodyczy i drinków, takich jak piña colada czy batida de coco.

Szerokie zastosowanie ma również miąższ kokosu, osiągający wewnątrz owocu grubość ok. 1-2 cm. Można go jeść na surowo. W Europie i w Ameryce Północnej wykorzystuje się go do produkcji słodyczy, np. ciast, placków, ciastek i lodów. Kokos wspaniale komponuje się z czekoladą i wszystkimi owocami. W innych częściach świata kokos jest wykorzystywany do przygotowywania dań słonych.  Miesza się go z wodą i przyprawami, tworzy się z niego pasty i marynaty do ryb i mięs. Dania warzywne uzyskują dzięki niemu zupełnie nowy smak. Starty kokos w postaci okruszków może zastąpić bułkę tartą.

Miąższ, który zawiera do 85% tłuszczów, jest często osuszany i dopiero później wykorzystywany, na przykład do produkcji tłuszczu kokosowego, oleju kokosowego, płatków kokosowych albo pasty kokosowej. Tłuszcz i olej kokosowy można nagrzewać do bardzo wysokich temperatur, nadają się więc idealnie do smażenia.
kokos

Przepisy i techniki kulinarne