Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Karp w całości

Potraficie wyobrazić sobie bożonarodzeniowy lub noworoczny posiłek bez karpia? Odpowiedź zapewne brzmi: nie. W wielu krajach należących do Europy Środkowej i Wschodniej, a w szczególności w Polsce, Czechach oraz na Węgrzech, taka sytuacja jest nie do pomyślenia. Karp, który jest przedstawicielem ryb słodkowodnych, zaczął pojawiać się na świątecznych stołach jeszcze w czasach średniowiecza.

Tradycyjna atrakcja na przyjęciach

Karp w całości
Współcześnie wytrawni kucharze potrafią przygotować wyśmienite dania z karpia zarówno według tradycyjnych przepisów, jak i zgodnie z nowoczesnymi trendami w sztuce kulinarnej. Pochodzący z dalekich Chin karp stał się dla Europy ważnym produktem już w XIII wieku.

Obecnie najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem tej bytującej w słodkich akwenach ryby jest karp lustrzany, który po raz pierwszy został wyhodowany przez średniowiecznych mnichów. W wyniku hodowli udało im się stworzyć gatunek ryby, która praktycznie jest pozbawiona łusek, dzięki czemu czas przygotowania potraw z karpia jest znacznie skrócony. Biorąc pod uwagę warunki siedliskowe, karp należy do bardzo mało wymagających ryb. W skład jego podstawowego pożywienia wchodzi plankton, ślimaki, larwy owadów i robaki. W warunkach hodowlanych karpie karmione są także paszami zbożowymi, kukurydzą i soją.

Doskonały smak dzięki akwakulturze

W przeszłości karpie często były trzymane w stawach, w których woda była bardzo zamulona. Naturalnie miało to niekorzystny wpływ na smak ryby. Z tego też powodu karp przed przyrządzeniem był przekładany na kilka dni do zbiornika z czystą wodą, a po wypatroszeniu był moczony w maślance, aby pozbyć się mulistego smaku. Dziś wspomniane metody należą do historii, ponieważ obecnie karpie hodowane na farmach trzymane są w czystej i pozbawionej mułu wodzie. Dzięki temu są gotowe do przyrządzania od razu po złapaniu, a my możemy cieszyć nasze podniebienia ich delikatnym, orzechowym smakiem.

Jedną z najbardziej tradycyjnych i popularnych metod przyrządzania karpia jest gotowanie go na niebiesko. Aby ugotować karpia na niebiesko, musimy ostrożnie gotować go w jarzynowym bulionie o temperaturze ok. 80°C, który powinien być zakwaszony białym winem lub octem winnym. Bardzo istotne jest, aby śluzowa powłoka karpia nie została wcześniej spłukana, gdyż tylko wtedy uzyskamy piękny, lśniący niebieski kolor ryby po ugotowaniu.

Czy wiesz, że...?

W wielu krajach, tradycja jedzenia karpia pod koniec roku jest bardzo zakorzeniona. Dziś, nowoczesne metody hodowli gwarantują  nieskazitelny smak.

Rada szefa kuchni! 
Karp smakuje najlepiej kiedy ryba jest wieku 2-3 lat i waży przynajmniej 1 kg. Dzieje się tak za sprawą tkanki tłuszczowej, której młode osobniki nie posiadają. To właśnie zawartość tłuszczu nadaje mięsu tej ryby wyrazisty i pełny smak.
Ci, którzy nie chcą gotować karpia w całości, mogą wykorzystać filety, które są od razu gotowe m.in. do smażenia. Filetowany karp idealnie nadaje się do stworzenia najbardziej wykwintnych potraw, które będą ucztą nie tylko dla oczu, ale przede wszystkim dla podniebienia. Należy wśród nich wymienić francuską specjalność - terrinę (rodzaj mięsnej przekąski), mus oraz pulpeciki z karpia. Dzięki twardawemu mięsu, karp nadaje się również do przyrządzenia rybnego fondue! Na rynku dostępne są także dzwonka z karpia. Pokrojonego w ten sposób karpia można oprószyć mąką, a następnie smażyć na głębokim tłuszczu.

W wielu krajach jedzenie karpia w czasie świąt Bożego Narodzenia jest tradycją. Zwyczaj ten sięga aż czasów średniowiecza i jest związany z mnichami, którzy słynęli z zamiłowania do hodowli karpi. Początkowo mnisi uczynili z karpia swój typowy posiłek spożywany w Wielki Piątek. Później zaczęli go również jeść podczas świąt Bożego Narodzenia. W średniowieczu karp był rybą dość drogą. Dzisiaj, dzięki nowoczesnym metodom hodowli oraz powszechnej dostępności, możemy bez ograniczeń delektować się jego niepowtarzalnym smakiem.


Ryby w MAKRO

Ryby w MAKRO
Ryby, a w szczególności karp, stają się w grudniu obiektem wyjątkowego zainteresowania ze strony konsumentów. Przez cały rok dbamy o świeżość oraz o jak najwyższą jakość sprzedawanych przez nas ryb. Teraz, w okresie przedświątecznym, chcemy przybliżyć Wam temat dbania o wysoką jakość ryb przez pracowników MAKRO.

Świeże ryby dostarczane są codziennie na Platformę Logistyczną MAKRO Cash and Carry, która znajduje się w Mszczonowie. Tam surowiec przechodzi swoją pierwszą, wnikliwą kontrolę. Jest ona decydująca, ponieważ to właśnie tutaj dostawa może być odrzucona, gdy nie spełnia wszystkich wymogów jakościowych. Przeprowadzają ją Specjaliści ds. Kontroli Jakości. Ich praca obejmuje inspekcję czystości, sprawdzenie masy netto i temperatury produktów, kontrolę ilości lodu w opakowaniu, ocenę świeżości produktów według schematu Karlsruhera, ich wyglądu, zapachu, smaku, konsystencji oraz koloru. Po dokładnym sprawdzeniu i zakwalifikowaniu do dalszego obrotu ryby i owoce morza dostarczane są do wszystkich hal MAKRO. Regularnie pobierane są próby z dostaw, które podlegają szczegółowej analizie w akredytowanym laboratorium.

W grudniu kontrolerzy dbają o to, żeby wigilijny karp na świątecznym stole zaspokoił wymagania największych smakoszy. Do hal wysyłane są ryby ze sprawdzonych hodowli, zdrowe, bez pasożytów oraz jakichkolwiek uszkodzeń i obrażeń wynikających z nieprawidłowego przechowywania, transportu i uboju. Ryby, które mają wady (jak np. uszkodzenia, krwawe wybroczyny, odbarwione skrzela czy nieprawidłową barwę mięsa) nie trafią do hal MAKRO i zostaną odesłane do dostawcy.

Jak rozpoznać, czy ryba jest świeża?

Przede wszystkim zwrócić uwagę na skrzela...
Powinny być krwistoczerwone. Świadczą o świeżości całej ryby, ponieważ to one pierwsze zaczynają się psuć. Zmieniają bardzo szybko kolor i zapach. Z tego powodu często są wycinane. Nie zawsze oznacza to, że ryba jest stara – czasem chroni ją to przed szybszą utratą walorów smakowych.

...i oczy ryby.
Nie mogą być mętne ani wklęsłe. Uwaga! Wyjątek! Sandacz z natury ma oko mętne!

Ważny też jest kolor mięsa ryby
Po trzecie mięso musi być sprężyste, a jego konsystencja jednolita, jędrna i elastyczna – po lekkim uścisku powinna powracać do pierwotnego kształtu. Prawidłową barwą rybiego mięsa jest kolor różowy.

... oraz jej zapach.
Zapach ryby jest specyfi czny i zależny od gatunku, np. łosoś pachnie ogórkiem, sum cielęciną, szczupak tatarakiem, a flądra orzechami. Niektóre gatunki ryb jednak nie pachną przyjemnie i nie świadczy to o ich złej jakości – do tych ryb należą np. karmazyn czy sardynki. Cechami, które dyskwalifi kują rybę ze sprzedaży są także pozostałości żółci, krwawe ślady na mięsie, mętny śluz czy matowa skóra, często z odkształconą tkanką mięśniową.

W okresie bożonarodzeniowym do hal MAKRO trafiają także ryby żywe. Zapewniamy, że są one traktowane w sposób humanitarny oraz zgodny z wytycznymi Głównego Lekarza Weterynarii. Tradycja kupowania w Polsce żywego karpia i spożywania go na wigilijnym stole sięga wielu lat, dlatego MAKRO Cash and Carry przy zachowaniu obowiązujących przepisów prawa żywnościowego stara się zaspokoić wszelkie oczekiwania naszych klientów.

Podstawową kwestią są warunki przetrzymywania żywych ryb. Powinny one znajdować się w basenach z czystą, natlenowaną wodą, która musi być zmieniana nie rzadziej, niż co 48 h. Optymalna temperatura wody wynosi poniżej 10°C. Dostarczane do naszych  hal żywe ryby są przetrzymywane w  profesjonalnych akwariach z zachowaniem wszelkich  wymaganych prawem zasad i ściśle określonych parametrów (temperatura, pH, jak również zawartość azotanów i azotynów), jakie obowiązują przy przetrzymywaniu ryb żywych.

Jak poznać świeżą rybę?
Jako  profesjonaliści nie ograniczamy naszej odpowiedzialności tylko do sposobu przetrzymywania ryb żywych w naszych akwariach, ale poprzez systematyczne audytowanie dostawców śledzimy cały proces hodowli tych ryb i kontrolujemy  przestrzeganie metod profesjonalnego transportu z zapewnieniem odpowiedniego zagęszczenia ryb w pojemnikach, jak również wymaganej temperatury i stanu natlenienia wody w zbiorniku transportowym. Bardzo istotną informacją jaką należałoby podkreślić jest fakt, że od 2006 roku rozpoczęto cykl szkoleń z zakresu humanitarnego obchodzenia się z żywymi rybami. Aktualnie wszyscy Kierownicy Stoisk Ryby w MAKRO posiadają odpowiednie certyfikaty.
Klient może zakupić rybę żywą lub też uśmierconą. Gdy ryba zostaje uśmiercona w miejscu sprzedaży, powinno odbywać się to w obszarze wydzielonym (za pomocą parawanu, ścianki itp.), bez udziału osób postronnych, szczególnie dzieci.

Jak transportować żywe ryby?

Jeśli kupujemy żywą rybę, należy zastosować specjalne opakowania, które są niezbędne do prawidłowego transportu, który nie powinien dłuższy niż 1 godzina 40 minut w temp. do 5°C lub 20 minut przy temperaturze powyżej 10°C.

  • Transport ryby żywej może odbywać się bez wody przy zapewnieniu stałego dostępu powietrza i niezakrywaniu powierzchni ciała ryby, np. torbą foliową. W tym celu stosuje się specjalne pojemniki z „ożebrowaniem” lub specjalne wkłady z tworzywa. Istotą jest odsunięcie ciała ryby od powierzchni opakowania, aby zapewnić naturalną wymianę gazową przez powierzchnię skóry.
  • Rybę można przenosić też w wodzie, pamiętając o tym, żeby miała wystarczającą ilość wody (dwa razy więcej niż wynosi jej masa) oraz możliwość przyjęcia naturalnej pozycji. Dlatego w tym wypadku bardzo ważny jest rozmiar opakowania. Nigdy nie należy zawiązywać torby, która służy do transportu żywej ryby.


Przepisy kulinarne