Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Karczochy - wyjątkowa śródziemnomorska delicja

Te kolczaste warzywa chowają w sobie delikatną tajemnicę. W rejonie Morza Śródziemnego karczochy są uważane za przysmak już od 2500 lat. Obecnie stają się coraz bardziej modne i dostępne również w Polsce
Karczochy - wyjątkowa śródziemnomorska delicja

Poprawna obróbka tego przypominającego oset warzywa wymaga treningu, ale koneserzy kuchni dobrze wiedzą, że ten wysiłek się opłaca. Mało które warzywo można wykorzystać na tak wiele sposobów jak karczocha, z jego delikatnie kwaskowatym i gorzkawym smakiem. Odmiany tego warzywa pochodzą z Włoch, Francji i Hiszpanii: okrągłe i podłużne, zielone i fioletowe, od Blanc d'Espagne i Violetto di Toscana po Catanese i Poivrade. Istotnym wyznacznikiem świeżości są mięsiste, sztywne i zamknięte główki. Przejrzały karczoch ma luźne liście i jest lekko zdrewniały.

Liczy się przygotowanie

Małe, młode karczochy można przygotować i zjeść w całości, razem z łodygą. Tę ostatnią należy tylko skrócić i obrać. Trzeba też usunąć węzły liści, twarde fragmenty dolnej części bazy oraz czubki liści. Po takiej obróbce droga do pełnego smaku jest krótka. Młode karczochy można jeść nawet na surowo.

Duże karczochy należy najpierw umyć, a następnie pozbawić łodygi. Trzeba ją wyrwać, nie odciąć, ponieważ tylko w ten sposób twarde, niejadalne włókna oddzielą się od serca warzywa. Następnie należy odciąć kolczaste czubki liści za pomocą nożyczek oraz usunąć górną, trzecią część głowy kwiatu przy pomocy dużego noża. Następnie usuwamy niejadalną brodę. By to uczynić, ostrożnie zaginamy liście do góry, wykręcając wewnętrzne liście i usuwamy brodę,  najlepiej przy pomocy wykrawacza do  melonów. Karczochy wrzucamy do osolonej, gotującej się wody. Będą miękkie po ok. 30-45 minutach.

Wskazówka
Kwas chroni świeżość!
Po oderwaniu lub odcięciu łodygi, natychmiast wetrzyj w dolną część warzywa sok z cytryny lub ocet. W ten sposób karczoch nie straci koloru. Podobnie przed przystąpieniem do gotowania serc, umieść je w wodzie z dodatkiem cytryny lub octu.

 

sok z cytryny lub ocet chroni przed utratą koloru
przygotowanie karczochów
przygotowanie karczochów
przygotowanie karczochów
dip z karczochami - na każdą okazję

Na gorąco lub na zimno

Karczochy mogą być podstawą wielu przystawek i dań głównych. Nadziewane karczochy pozostawiają ogromne pole na kulinarną kreatywność. Najbardziej typowe są tu przepisy śródziemnomorskie, wykorzystujące na przykład bułkę tartą, zioła, pomidory, chili, a nawet oliwki. Karczochy można też upiec w piekarniku z oliwą z oliwek i świeżo startym parmezanem, w ten sposób to kolczaste warzywo zamieni się w źródło przyjemności dla oczu i podniebienia.

Karczochy są też pyszne w wersji usmażonej, grillowanej, w gulaszu, a nawet smażone w głębokim tłuszczu. Po usmażeniu w głębokim tłuszczu wystarczy dodać odrobinę soli, soku z cytryny, dobrej jakości oliwy z oliwek i parę ziół. Wydobędziemy w ten sposób z karczocha jego niepowtarzalny smak.

Dip na każdą okazję

Prawdziwym klasykiem są liście karczocha podawane z różnymi dipami i sosami. Mięsistą część liścia zanurza się w dipie, a następnie wysysa. Miękkie, młode karczochy również można podawać z dipem, skropione sokiem z cytryny lub nadziewane.