Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Kaiserschmarrn

Niezwykle bogata i słodka austriacka kuchnia dała początek wielu klasykom docenionym przez smakoszy. Jednym z głównych punktów programu, jeśli chodzi o wyborne desery, jest unikalny omlet Kaiserschmarrn.
Kaiserschmarrn - alpejska słodycz

Alpejska słodycz

kaiserschmarrn
Czy wiesz, że...?
Mówi się, że cesarz Franciszek Józef, od którego imienia i tytułu wzięła się między innymi nazwa Kaiserschmarrn, nie jadał zbyt wiele. Za to podczas wystawnych obiadów serwował on swoim gościom nieraz i po 12 dań, a znajdywały się wśród nich również słodkości, po 250 gramów na gościa.

W austriackich deserach łączą się najwyborniejsze smaki ze wszystkich stron niegdysiejszego imperium Habsburgów. Na kształtowanie się kulinarnych tradycji tego alpejskiego kraju największy wpływ miały kuchnia czeska, węgierska i północnowłoska.

Kuchnię austriacką rozsławiły głównie jej słodkie desery i wypieki. Strudle nadziewane jabłkami albo twarogiem, Palatschinken (nadziewane naleśniki), Salzburger Nockerln (słodkie danie przypominające bezę), Germknödel (knedle nadziewane śliwkowym dżemem i posypane makiem oraz cukrem pudrem) i legendarny Kaiserschmarrn – słodki gruby omlet z rodzynkami, pokrojony na kawałki i podawany z owocowym kompotem. Innymi znanymi austriackimi słodkościami są czekoladowy tort Sachera, wielowarstwowy tort Esterhazy oraz Mozartkugeln z nugatem i pistacjowym marcepanem.

Pośród typowo austriackich napojów na pierwsze miejsce wysuwa się kawa. I to nie tylko ze względu na mnogość sposobów jej podawania takich jak Melange czy Einspänner. Kawiarniana kultura, czyli cieszenie się wspólnymi momentami przy kawie oraz cieście, to bardzo istotna część życia towarzyskiego w Austrii. Mieszkańcy tego kraju lubią również spotykać się w winiarniach Heuriger, aby delektować się tam młodymi winami. Najlepsze wina produkuje się głównie na wschodzie i południowym-wschodzie kraju. Jedną z najbardziej znanych odmian winorośli jest tam Grüner Veltliner. 


Przepisy kulinarne