Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Jagnięcina - doskonały wybór na świąteczny stół

Doskonałe mięso idealne na wykwintne świąteczne danie. Jagnięcina bez wątpienia zasługuje na czołówkę wiosennego menu.

Jagnięcina - doskonały wybór na świąteczny stół

Wspaniale pachnie i rozpływa się w ustach – nic dziwnego, że jest wychwalana przez smakoszy. Delikatna jagnięcina bez wątpienia znajduje się w czołówce wiosennych dań. Zwłaszcza udziec młodego zwierzęcia inspiruje do twórczych dokonań kucharzy, którzy pragną podać swoim gościom najlepsze dania z tego właśnie mięsa.

Ponieważ jest niezrównanie delikatna, chuda i drobnoziarnista, jagnięcina uznawana jest za przysmak najwyższej jakości w wielu krajach na całym świecie. Jagnięcina to mięso młodej owcy w wieku do dwunastu miesięcy. Kilkumiesięczne jagnięta, które jeszcze nie były karmione zielonką, określa się jako „jagnięta mleczne”. Ich mięso ma wyjątkowo jasny kolor, podczas gdy mięso jagniąt z pastwisk może mieć kolor od jasnego po ciemnoróżowy. Jagnięcina jest popularna i wychwalana ze względu na dużą zawartość żelaza i wysokiej jakości białka oraz witamin: A, C, B3 i B12.
mięso jagnięce

Smak rześkiego wiatru i zielonych łąk

Smak jagnięciny uwarunkowany jest nie tylko rasą zwierzęcia, lecz także środowiskiem, w którym żyje, i paszą, która jest w nim dostępna. Za dowód może posłużyć aromatyczne mięso jagnięce z regionów nadbrzeżnych, które wyróżnia się swoim lekko słonym i delikatnie ziołowym smakiem. Dlatego też na przykład północnoniemieckie jagnięta z rejonów słonych błot, stada owiec z irlandzkich wybrzeży czy owce z Pauillac we Francji żyją na pastwiskach, które są cyklicznie zalewane przez morze – jest to okoliczność, która przyczynia się do wzrostu ziół, tym samym zapewniając wysoką zawartość soli w trawach. Z tej samej przyczyny jagnięta z rejonów górzystych, na przykład z Pirenejów, są niezrównanie pyszne, ponieważ jedzą dzikie zioła i trawy górskie, dzięki którym ich mięso ma w sobie to coś.

Jakość z antypodów

Ogrom przestrzeni, soczyste pastwiska, czysta woda i świeże powietrze – wszystko to Nowa Zelandia zapewnia swoim 35 milionom owiec. W tym kraju produkcja wybornej jagnięciny jest ważną gałęzią przemysłu, regulowaną przez surowe normy, w celu zapewnienia znakomitej jakości. Mięso z Nowej Zelandii dostarczane jest do reszty świata zamrożone lub schłodzone i zapakowane próżniowo. Dzięki nowoczesnej technologii oraz jasnym regulacjom wprowadzonym przez władze Nowej Zelandii, zapewnione są najwyższe standardy dotyczące higieny i bezpieczeństwa żywności. To właśnie dlatego po długiej podróży, jaką przebywa, jagnięcina dociera do naszych kuchni w swoim najlepszym wydaniu.

Jagnięcinia - smak rześkiego wiatru i zielonych łąk

Najbardziej ceniony kawałek: udziec jagnięcy

Najbardziej ceniony kawałek: udziec jagnięcy

Dowiedz się więcej z filmu krok po kroku

Gdyby spytać szefa kuchni, które kawałki jagnięciny są najlepsze, udziec niewątpliwie znalazłby się w czołówce. Chudy, delikatny, a zarazem treściwy, jest jedną z najlepszych i najpopularniejszych części tego zwierzęcia. Najlepiej smakuje po około ośmiu dniach dojrzewania, ponieważ wtedy mięso jest wyjątkowo delikatne i miękkie. Udźce małych jagniąt można z powodzeniem przygotowywać w całości, większe kawałki można ugotować przekrojone na pół lub podzielone na grubą łatę, zrazówkę dolną i górną.

Zainteresowani smażeniem mięsa na patelni mogą odkroić soczyste steki z udźca. Całość udźca możemy gotować z kością lub bez niej. Udziec bez kości najlepiej nadaje się na pieczoną roladę i można go nadziać różnymi składnikami, takimi jak cebula, czosnek, pomarańcze lub gruszki, a nawet oliwki i pomidory – istnieje mnóstwo możliwości.

Aby polepszyć smak, niektórzy wolą gotować udziec z kością. Ci, którzy gotują jagnięcinę w tradycyjny sposób, podkreślają jej smak ziołami, takimi jak rozmaryn, tymianek, estragon i mięta. Z kolei ci, którzy nie nadziewają udźca, ale chcą nadać mu wyborny smak, przygotowują mięso tak, aby miało chrupiącą skórkę.

Najlepsze kawałki jagnięciny

najlepsze kawałki jagnięciny
jagnięcina

Dowiedz się więcej z filmu krok po kroku

Przygotowanie nadziewanego udźca jagnięcego.

Gdyby spytać szefa kuchni, które kawałki jagnięciny są najlepsze, udziec niewątpliwie znalazłby się w czołówce. Chudy, delikatny, a zarazem treściwy, jest jedną z najlepszych i najpopularniejszych części tego zwierzęcia. Najlepiej smakuje po około ośmiu dniach dojrzewania, ponieważ wtedy mięso jest wyjątkowo delikatne i miękkie. Udźce małych jagniąt można z powodzeniem przygotowywać w całości, większe kawałki można ugotować przekrojone na pół lub podzielone na grubą łatę, zrazówkę dolną i górną.

Zainteresowani smażeniem mięsa na patelni mogą odkroić soczyste steki z udźca. Całość udźca możemy gotować z kością lub bez niej. Udziec bez kości najlepiej nadaje się na pieczoną roladę i można go nadziać różnymi składnikami, takimi jak cebula, czosnek, pomarańcze lub gruszki, a nawet oliwki i pomidory – istnieje mnóstwo możliwości. Aby polepszyć smak, niektórzy wolą gotować udziec z kością. Ci, którzy gotują jagnięcinę w tradycyjny sposób, podkreślają jej smak ziołami, takimi jak rozmaryn, tymianek, estragon i mięta. Z kolei ci, którzy nie nadziewają udźca, ale chcą nadać mu wyborny smak, przygotowują mięso tak, aby miało chrupiącą skórkę.

Delikatniejszy dzięki niskiej temperaturze

jagnięcina - obróbka termiczna
Porada szefa kuchni! 
Można pozostawić cienką warstwę tłuszczu na brzegach przed przygotowaniem udźca. Pozwoli to na zachowanie możliwie największej soczystości mięsa.

 

Ważne!
Piekąc w ten sposób, nie przykrywaj mięsa, ani nie dodawaj do niego żadnej cieczy. W piekarniku włącz podgrzewanie od góry i od dołu. Krążące powietrze dopiecze mięso. Nawiasem mówiąc, w ten sam sposób można również wspaniale przygotować steki jagnięce wykrojone z udźca, które należy piec odpowiednio krócej, niż dużą pieczeń.

Gotowanie w niskiej temperaturze

Kucharze powinni zapewnić sobie odpowiednią ilość czasu na przygotowanie całego udźca, ponieważ mięso staje się idealnie miękkie i soczyste tylko wtedy, gdy jest duszone wolno i delikatnie w piekarniku. Jeszcze więcej cierpliwości potrzeba na delikatne gotowanie w niskiej temperaturze, jednak cierpliwość ta jest dobrze nagradzana. Po krótkim wstępnym obsmażeniu, które nadaje mięsu niezbędny smak pieczeni, umieszcza się je w piekarniku rozgrzanym do temperatury 80°C. Mięso należy pozostawić na kilka godzin, by osiągnęło temperaturę wewnętrzną 60°C. Przy pieczeniu w niskiej temperaturze od czasu znacznie ważniejsze jest utrzymanie stałej temperatury w piekarniku wynoszącej 80°C.

Rodzaj Obsmażanie
Pieczenie w 80°C
Udziec jagnięcy z kością (ok. 1,8 kg)   8-10 min           
ok. 5,5 godz.       
Udziec jagnięcy bez kości (ok. 1 kg) 7-8 min ok. 4 godz.
Steki/kotlety jagnięce 1-2 min ok. 30 min

Przepisy kulinarne