Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Cielęcina

Cielęcina jest uwielbiana przez smakoszy. Mięso młodych zwierząt można wykorzystać do stworzenia lekkich, pysznych dań, które rozpieszczają podniebienia i idealnie nadają się dla tych gości, którzy dbają o linię.
Cielęcina - superdelikatna i lekka jak wiosna
Mięso cieląt jest wyjątkowo delikatne, pozbawione włókien i łagodne w smaku. Po okresie dojrzewania, trwającym zaledwie od dwóch do trzech dni, cielęcina najlepiej nadaje się do przyrządzenia w kuchni. Ma wtedy niską zawartość tłuszczu, jest lekkostrawna i bogata w białko, żelazo, potas, cynk i witaminy z grup D i B. Mięso cielęce ma znacznie jaśniejszą barwę niż wołowina. Jednym z powodów  jest to, że zwierzęta są jeszcze młode, a poza tym kolor mięsa zależy od sposobu hodowania i karmienia cieląt. Zwierzęta karmione paszą o niskiej zawartości żelaza i trzymane w boksach, które ograniczają ich ruch dostarczają mięso o jasnej barwie. Jeśli żywią się natomiast zieloną paszą na pastwiskach, to żelazo sprawia, iż mięso staje się bardziej czerwone. Cudownie delikatne mięso najlepszej jakości również może mieć czerwony kolor.
cielęcina

Najlepsze kawałki - pyszne od udźca po łopatkę

Najlepsze partie cielęciny

Rada
Właściwy sposób cięcia
Krojąc mięso zawsze ustawiaj nóż w poprzek włókien. Dzięki temu gotowe kawałki mają krótsze włókna mięśniowe i łatwiej się je gryzie.

 

 

Czy wiesz, że...?
100 g filetów cielęcych zawiera zaledwie 3,3 g tłuszczu.
udziec przedni

Udziec przedni

Przedni udziec cielęcia, składający się z łopatki, karkówki,  gorsu i golonki przedniej, dostarcza mięsa, które najlepiej nadaje się do długiego duszenia i pieczenia. Bardziej poprzecinane żyłkami i tłuszczem fragmenty pokrojone w plastry lub na kawałki przygotowuje się na różne sposoby. Na przykład z karkówki cielęcej można wyciąć i usmażyć soczyste kotlety, natomiast geschnetzeltes, potrawki i ragout przyrządza się z łopatki.
poledwica

Polędwica

Smukła i wąska polędwica stanowi małą część zwierzęcia, lecz jest wyjątkowo ceniona. Ta partia cielęciny, która znajduje się tuż pod combrem, uznawana jest za najlepszą z najlepszych. Jest niesamowicie delikatna i nadaje się do przyrządzenia w całości, w formie steków i medalionów.
comber

Comber

Z combra cielęcego pochodzą dwie wspaniałe partie nadające się do smażenia: schab cielęcy o bardzo delikatnym mięsie i chuda górka cielęca, która jest prawie tak delikatna jak polędwica i wyróżnia się subtelną powłoką z tłuszczu. Obie te części  przygotowuje się w całości, ale można też pokroić schab na duże kawałki lub wykroić doskonałe steki z górki.
udziec tylny

Udziec tylny

Te partie cielęciny o małej ilości ścięgien i tkanki łącznej są bardzo popularne w najróżniejszych wydaniach. Najlepszą częścią udźca tylnego jest jego niemal pozbawiona tłuszczu górna zrazowa, z której można wykroić wspaniałe sznycle i steki. Mniej delikatna pręga (dolna zrazowa) nadaje się na przykład na rolady cielęce. Sznycle można wykroić zarówno z udźca, jaki i z małej, lecz mięsistej łaty. Natomiast golonka z dużą ilością kości i ścięgien najlepiej smakuje duszona, czy to w całości czy krojona w cienkie plastry, jak na przykład we włoskim ossobuco.
podroby

Podroby

Podroby cielęce spotykane są bardzo często jako potrawy narodowe w wielu krajach. Są również bardzo cenione jako rarytasy w wykwintnej kuchni. Wątrobę cielęcą podaje się po usmażeniu lub grillowaniu, a smakosze zajadają się nią także pod postacią delikatnych nadzień ciast. Grasica cielęca to gruczoł znajdujący się w klatce piersiowej zwierzęcia. Ta lekkostrawna i pyszna część zwierzęcia ma taką samą strukturę jak mózg, z tą różnicą, że jest nieco twardsza. Grasicę najpierw sparza się w wodzie, a następnie kroi i smaży lub dzieli na różyczki i dodaje do ragout. Serce i nerki często smaży się i grilluje, a ozory uprzednio gotuje, obiera ze skóry i podaje na przykład z sosem madera lub dodaje do galarety.

Przepisy kulinarne