Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Idealne wino do odświętnego posiłku

Osoby, które poświęcają dużo czasu na stworzenie pysznego posiłku, powinny poświęcić tyle samo czasu na dobór odpowiedniego wina. Dobrze dobrane wino to najlepszy dodatek do obiadu lub kolacji.
Idealne wino do odświętnego posiłku

Po pierwsze, jakość wina musi być dostosowana do jakości posiłku i odwrotnie. Jeśli serwujemy najlepsze składniki w kilku daniach, to powinniśmy podawać do nich wina o odpowiedniej jakości. Jeśli chodzi o dobór wina do poszczególnych dań, niezbędne jest dokładne przyjrzenie się przepisom. Istnieje co prawda kilka ogólnych zasad kombinacji, np. do wołowiny najlepiej podawać czerwone win, ale wprawiony kulinarnie gospodarz powinien idealnie dobrać dobre wino do drobnych niuansów każdego dania. W ten sposób zaimponuje swoją specjalistyczną wiedzą swoim gościom.

Jak dobierać wino do posiłku?

Charakterystyczne składniki i aromaty konkretnego dania zadecydują o tym, jakie wino będzie się z nim najlepiej komponować. Do lekkich posiłków pasują głównie delikatne wina, silne smaki na talerzu wymagają takich samych smaków w kieliszku. Szczególne znaczenie ma kwasowość. Jeśli posiłek jest dosyć kwaśny, to wino z kolei nie powinno; jeśli posiłek nie zawiera kwaśnych akcentów, wówczas wino może je dostarczyć. Należy również przestrzegać zaleceń dotyczących temperatury podawania. Dzięki temu zawarte w winie aromaty osiągną optymalny poziom intensywności. Ostatnia, ale nie najmniej ważna  rada dotyczy pamiętania o całości posiłku. Podobnie jak sama kombinacja jedzenia i wina, także kolejność ich serwowania jest ważna dla uzyskania przyjemnego efektu.

Przedstawiamy podstawowy przewodnik po winach, które świetnie nadają się do odświętnych posiłków. Stworzyliśmy dla Ciebie zestawienie naszych MAKRO INSPIRACJI.

Najlepsza Piątka: 

Z wieprzowiną: 
 • Beaujolais Cru
 • Chardonnay z Nowego Świata
 • Spätburgunder z Niemiec
 • Zinfandel z Kalifornii 
Z wołowiną:
 • Shiraz z Australii
 • Barolo z Piemontu
 • Cabernet Sauvignon z Bordeaux
 • Pinot Noir z Burgundii
Z ciemnym drobiem:
 • Tempranillo z Ribera del Duero
 • Merlot z Bordeaux
 • Blaufränkisch z Burgenlandu
Z rybami:
 • Riesling z Niemiec
 • Sauvignon Blanc z Loire
 • Chenin Blanc z RPA
 • Albariño z Rias Baixas
 Z deserami:
 • Elsässer Gewürztraminer
 • Wina likierowe
 • Brandy z wina
 • Brandy z wytłoków (Marc)

Idealne wino do odświętnego posiłku
Rada
Aby jak najlepiej wykorzystać smak dobrze dobranego wina, powinniśmy jednocześnie zaserwować jak najbardziej neutralną wodę. Ci, którzy pragną perfekcyjnego połączenia, dobiorą wino i wodę do każdego dania. Bardzo kwaśne wino wymagało będzie wody niegazowanej, natomiast młode wino pozbawione kwaskowatości lepiej komponuje się z wodą gazowaną.


Harmonia aromatów


Nasz ekspert: Sommelier i nauczyciel degustacji wina (WSET) Sébastien Philippe pochodzi z Bretanii. Jako krajowy koordynator projektu Wine Humidor jest odpowiedzialny za szeroką i zróżnicowaną gamę wybornych win. Jest także aktywnym i oddanym ekspertem i doradcą w kwestiach wina.

Wywiad z ekspertem


Jakie kryteria są istotne w idealnym doborze wina do posiłku?
To nie produkt będący bazą posiłku stanowi kryterium doboru wina, ale raczej sposób przygotowania dania, wykorzystane przyprawy i przede wszystkim serwowany sos. Na przykład w przypadku ryby należy zwrócić uwagę, czy jest ona gotowana na parze, smażona czy też grillowana. Z rybą gotowaną na parze, podawaną w sosach z białego wina, najlepiej komponują się lekkie i delikatne wina, takie jak Pinot Blanc. Jeśli mamy do czynienia z rybą pieczoną lub smażoną, to lepiej postawić na białe wina z drzewiastą nutą, na przykład dojrzewające w beczkach Chardonnay z Nowego lub Starego Świata. Składnik o najintensywniejszym smaku zadecyduje o rodzaju i smaku wina. Zazwyczaj decydujący jest właśnie sos.

Czy smak wina i smak potrawy powinny być do siebie podobne czy raczej się kontrastować?
Harmonia smaków jest celem każdej rekomendacji od każdego sommeliera. Nie powinna dominować ani potrawa, ani wino. Najważniejsza jest właśnie harmonia - nie oznacza to jednak, że smaki muszą być koniecznie takie same. Na przykład wina o wysokiej kwasowości nie komponują się dobrze z kwaśnymi potrawami, ale słodkie desery i słodkie wina pasują do siebie doskonale. A pikantne smaki i pieczone dania  wymagają równie silnego partnera w kieliszku.

Do jakich składników lub potraw najtrudniej dobrać wino i jakie proponujesz rozwiązania?
Jedną z trudniejszych kombinacji jest wino i ocet. Kwasowość octu miesza się z kwasowością wina, powodując bardzo nieprzyjemny efekt. Powinno się więc absolutnie unikać łączenia wytrawnych kwaskowatych win typu Mosel Riesling z sałatkami doprawionymi octem. Ten "kwaśny dylemat" można obejść, prosząc kucharza o dodanie mniejszej ilości octu lub wykorzystanie jego łagodniejszego rodzaju. Dobry ocet balsamiczny lub ocet owocowy wysokiej jakości będą w sam raz.

Dania z jajek również nie są najlepszymi przyjaciółmi wina. Często wino nabiera przy nich metalicznego posmaku. Mimo to do omletów, wypieków z sera i sufletów polecam Müller-Thurgau lub Chardonnay z drzewiastymi akcentami. Zawsze mam też problem z satysfakcjonującym doborem wina do deserów czekoladowych. Moim zdaniem, poza porto czy Banyuls, ciężko tu znaleźć dobrze smakujące połączenie.


Ekspert: Sébastien Philippe
Czy istniej nowe trendy w sztuce doboru wina, które stopniowo zastępują tradycyjne reguły?
Od razu przychodzi mi na myśl jedna staroświecka zasada, kiedy w towarzystwie sera wypadało pić tylko czerwone wino. Teraz uważa się, że z serowymi specjałami lepiej komponują się wina białe. Panuje co do tego zgoda już od jakiegoś czasu. Moją ulubioną kombinacją jest Sauvignon Blanc ze świeżym serem kozim. Inna przestarzała reguła mówi: "białe wino z rybą, czerwone z mięsem". Teraz dla wszystkich jest już jasne, że to nie takie proste. Wiadomo na przykład, że lekkie czerwone wino jest idealnym towarzyszem steków z tuńczyka.

Wyborny świąteczny posiłek przygotowywany jest zazwyczaj według starannie opracowanego schematu smaków i aromatów. O czym należy pamiętać przy ustalaniu kolejności podawania wina z poszczególnymi daniami?
Przy ustalaniu kolejności podawania wina, należy pamiętać o dwóch regułach: intensyfikacji i wariacji. Dlatego należy się kierować następującymi podstawowymi zasadami:
 • lekkie wina przed ciężkimi,
 • młode wina przed dojrzałymi,
 • białe wina przed czerwonymi,
 • wytrawne wina przed winami o wysokiej resztkowej zawartości cukru.
Jak ważna przy doborze wina jest chęć eksperymentowania?
Pomimo wszystkich zasad, których należy przestrzegać, zdecydowanie polecam wypróbowanie własnych połączeń, nawet jeśli będą one nieoczekiwane i odważne. Ciągle pamiętam degustację wina i sera podczas mojego kursu, gdzie mogliśmy próbować kombinacji z ponad 30 win i 20 rodzajów sera. Świetnie się bawiliśmy znajdując najlepsze i najgorsze połączenia.
Tak więc moje motto to: "Nic nie jest zabronione. Jeśli coś jest dobre, to jest dozwolone", a także: "Miej odwagę mieć odwagę!".

A jakie połączenia sam najbardziej lubisz?
Oto moje absolutnie ulubione kombinacje jedzenia i wina:
 • ser pleśniowy + Sauternes,
 • smażona polędwica jagnięca w skorupce z ziół prowansalskich + dojrzałe wino Médoc,
 • smażone przegrzebki + dojrzały Riesling,
 • polędwica wołowa w sosie truflowym + dojrzałe Barolo,
 • moja sekretna rada: tarta gruszkowa - tarta Tatin + słodkie Scheurebe.