Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Hit exportowy - Oktoberfest

Atmosfera zabawy, uginające się od jadła stoły, zimne piwo i wszelkie inne atrakcje: ta recepta na sukces działa nie tylko podczas Oktoberfest w Monachium — ona działa w każdym miejscu na świecie. Na całej Ziemi jest wiele odmian tego wielkiego wydarzenia, podczas którego bawarskie "Gaudi" (miłość do zabawy) i niemieckie "Gemütlichkeit" (przyjemność i przyjaźń) są świętowane w tradycyjnym bawarskim stylu.

Wszędzie dzielimy się zabawą

Inspiacje MAKRO - Hit eksportowy - Oktoberfest
Pierwszy Oktoberfest miał miejsce w roku 1810 i miał na celu uczczenie zaślubin ówczesnego następcy tronu, a później króla Bawarii — Ludwika I — z Teresą von Sachsen-Hildburghausen.

To właśnie od jej imienia pochodzi nazwa terenu, na którym do teraz odbywa się festiwal, 42-hektarowego Theresienwiese, często nazywanego "Błoniami Teresy". Pierwotnie na festiwalu odbywały się wyścigi konne. Z upływem lat liczba atrakcji się zwiększała, podobnie jak liczba uczestników. Wesołe miasteczko, muzyka i mnóstwo jedzenia i picia — właśnie to od zawsze przyciągało i nadal przyciąga ludzi do stolicy Bawarii. Na festiwalu co roku bawi się ponad sześć milionów przyjezdnych z całego świata.

Liczba dostawców atrakcji rozrywkowych, jedzenia i picia jest w dużej mierze równomierna: co najmniej 150 dostawców z każdej dziedziny dzieli między sobą teren festiwalu. Urokiem wesołego miasteczka jest to, że są dostępne w nim zarówno klasyczne, jak i nowoczesne atrakcje. Już od wielu lat diabelski młyn, karuzele i pchli cyrk przyciągają masę ludzi, niektóre z nich działają tak już od XIX wieku, a zainteresowanie nimi nie słabnie w najmniejszym stopniu. Dodatkowo teraz dołączyły do nich nowe atrakcje wyposażone w najnowsze technologie i dostarczające masę wrażeń. Przykładowo Oktoberfest może pochwalić się największą na świecie mobilną kolejką górską. Tory długości 1,25 km wyginają się w pięć pętli a osiągana prędkość sięga 80 kilometrów na godzinę.

Czy wiesz, że...? 

Włosi od dawna stanowią największą grupę przyjezdnych z zagranicy na monachijskim Oktoberfeście. Tradycją u nich jest przyjeżdżanie na Błonia Teresy w drugi weekend, który z tego powodu jest nazywany „weekendem włoskim”. Wiele osób przyjeżdża kamperami, dla których miasto zapewnia odrębny parking. Lokalne stacje radiowe transmitują w tym czasie wiadomości po włosku; pełniący w mieście służbę funkcjonariusze policji z Tyrolu Południowego pomagają rozwiązywać problemy językowe.

Największy ogólnodostępny festiwal na świecie: Oktoberfest w liczbach (2013)


Pracownicy na festiwalu 

12.000 (w tym 6.000 kelnerów)

Wypite 1-litrowe kufle piwa

6,7 mln

Zjedzone kurczaki z rożna

500.000

Sprzedane golonki wieprzowe 60.000
Zjedzone ryby 25 ton
Zużyta energia elektryczna 3 mln kWh 
Całkowity przychód ze sprzedaży
400 mln € 
Rekordowa liczba odwiedzających  7,1 mln (1985)
celebracja odszpuntowania beczki

Bawarski „Gaudi” opanował świat

Tak jak każdy inny festiwal, tak i monachijski Oktoberfest przyciąga ludzi ze wszystkich zakątków świata.

Wystarczy przeanalizować dane z bankomatów rozlokowanych na terenie festynu: podczas zeszłorocznej edycji wyciągali z nich gotówkę odwiedzający z 71 krajów, od Azerbejdżanu i Chile po Kuwejt i Nigerię. Jednak międzynarodowy entuzjazm dla tej bawarskiej tradycji nie ogranicza się jedynie do oryginału: na całym świecie odbywają się liczne lokalne wersje Oktoberfestu, na które wraz z opadnięciem pierwszych jesiennych liści przybywają miliony świętujących z całego świata.

festyn oktoberfest - goście z całego świata

Chiny

Chiny
Największy Oktoberfest odbywający się poza Monachium to ten organizowany w chińskim mieście Qingdao: od 24 lat odwiedzający co roku mają okazję kosztować kuchni bawarskiej, pić morze piwa i rozkoszować się bogatym programem rozrywek. W ostatnich latach festyn był odwiedzany rokrocznie przez około trzy miliony osób.


www.thatsqingdao.com

Kanada

Kanada
Numerem dwa jest Oktoberfest w bliźniaczych miastach Kitchener-Waterloo w Kanadzie, gdzie w zabawie bierze udział nawet milion odwiedzających. Sławne niemieckie słowo „Gemütlichkeit” jest wyświetlane jako faktyczny cel podróży w autobusach, a festynowa parada transmitowana jest w telewizji.


www.oktoberfest.ca

Brazylia

Brazylia
Miasto Blumenau, założone w XIX w.  na wschodzie Brazylii przez niemieckich imigrantów co roku jest odwiedzane przez około 600 000 turystów z racji odbywającego się w nim Oktoberfestu. To tu niemiecka tradycja łączy się z radością życia mieszkańców Ameryki Łacińskiej. Festiwal odbywa się od 31 lat i jest drugim co do wielkości tego typu wydarzeniem w kraju po karnawale w Rio de Janeiro.


www.oktoberfestblumenau.com.br

USA

USA
Od 1976 r. w Cincinnati w stanie Ohio odbywa się każdego roku „Zinzinnati Oktoberfest” („Zinzinnati” jest odniesieniem do niepoprawnej wymowy nazwy miasta przez osoby niemieckojęzyczne). Co roku na festynie zjawia się pół miliona piwoszy, a po raz pierwszy został on zorganizowany przez potomków niemieckich emigrantów. Tego nie można przegapić.


www.oktoberfestzinzinnati.com


Prawie tyle samo turystów przybywa na Oktoberfest w Denver w stanie Kolorado, który odbywa się od roku 1969, a tradycja jego świętowania jest bardzo zbliżona do monachijskiego pierwowzoru.


www.thedenveroktoberfest.com

Australia

Australia
Nasi australijscy koledzy i koleżanki  też lubią weselić się w prawdziwie bawarskim stylu. Czy jest to Melbourne, Sydney, czy Brisbane, praktycznie we wszystkich największych miastach Australii ludzie uwielbiają golonkę, białą kiełbasę, bawarskie kostiumy, muzykę płynącą z instrumentów dętych blaszanych oraz oczywiście morze beczkowanego piwa.


www.germanaustriansoc.com.au

Austria

Austria
Mimo że z Monachium do Wiednia nie jest tak daleko, Austriacy też mają swój własny Oktoberfest. Miejscem wiedeńskiego „Wiesnfest” jest słynny park Prater. Od roku 2011 festyn rokrocznie odwiedza ok. 150 000 turystów.


www.wienerwiesnfest.at

Czy wiesz, że...?
Od 1872 r. Oktoberfest rozpoczyna się już we wrześniu z powodu pogody, która jesienią często "raczy" nieprzyjemnym chłodem i deszczem. Świętowanie zaczyna się w sobotę po 15 września, a kończy się w pierwszą niedzielę października. Większość międzynarodowych odmian festynu także przyjęła te daty i wszyscy bawią się w tym samym czasie.

Publiczny festyn dla gości z całego świata

Wywiad z Christianem i Michaelem F. Schottenhamelami, gospodarzami festynu.
Namiot Schottenhamel jest jednym z największych i najważniejszych namiotów na Oktoberfeście. W końcu to tutaj odbywa się tradycyjne odszpuntowanie pierwszej beczki piwa, inaugurujące festyn. Na początku, w roku 1867, był to niepozorny namiot piwny. Dziś hala Schottenhamel może pomieścić do 6000 osób. Ta swoista monachijska machina kierowana jest przez dwóch kuzynów, Christiana i Michaela F. Schottenhamelów.

Rzadko która rodzina jest tak blisko związana z tradycją Oktoberfestu jak Wasza. Dlaczego Oktoberfest jest dla Was tak ważny?

W zasadzie od kołyski byliśmy wychowywani w atmosferze Oktoberfestu. Namiot Schottenhamel jest w naszej rodzinie już od pięciu pokoleń. To według nas doprawdy fascynujące, że regionalny festyn może stać się sławny poza granicami kraju, przyciągając w takim samym stopniu lokalnych mieszkańców, jak i turystów z całego świata.

Co roku odbywa się oficjalna inauguracja festynu poprzez odszpuntowanie pierwszej beczki piwa w Waszym namiocie. Czy podczas tej ważnej uroczystości zdarzyło się kiedyś coś szczególnie wyjątkowego?


Odszpuntowanie pierwszej beczki jest globalnym wydarzeniem medialnym transmitowanym w telewizji, na którym zjawia się wielu fotografów. Dlatego też beczka oraz siedzenia dla prasy ułożone są tak, aby przedstawiciele mediów mogli w jak najlepszy sposób uwiecznić tę chwilę. Gdy beczka miała zostać odszpuntowana po raz pierwszy przez Christiana Ude po objęciu przez niego urzędu burmistrza Monachium, okazało się, że jest on leworęczny. W mgnieniu oka trzeba było zamienić całą konstrukcję w jej lustrzane odbicie, tak aby nie zasłaniać widoku aparatom i kamerom.

Jakie są Wasze rady dla osób odwiedzających festyn po raz pierwszy – czego na pewno nie powinni przegapić?

Każdemu nowicjuszowi polecamy przejażdżkę diabelskim młynem. Z góry roztacza się fantastyczny widok, zarówno w dzień, jak i w nocy. Wtedy dopiero można poczuć ogrom tego największego publicznego festynu na świecie. A na zakończenie koniecznie kufel pysznego piwa i jeden z festynowych przysmaków.

Który z kulinarnych specjałów Oktoberfestu jest Waszym ulubionym?

Naszym subiektywnym numerem jeden jest tradycyjny pieczony kurczak Schottenhamel („Wiesn-Hendl”), który jest przepysznie chrupiący, pod warunkiem, że serwuje się go na gorąco.

Christianem i Michaelem F. Schottenhamelam

Drogi miłośniku jedzenia!


Ty też możesz zorganizować własny Oktoberfest w iście bawarskim stylu. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką listę niezbędnych akcesoriów, dzięki którym uzyskasz właściwą atmosferę.

  drewniane stoły i krzesła
  papierowe lampiony
  flaga Bawarii kufle i wysokie szklanki na piwo
  biało-niebieski stół beczka piwa
  obrusy i zastawa stołowa drewniane deski
  biało-niebieskie serwetki rustykalne sztućce
  łańcuchy z trójkątnymi chorągiewkami


Dodaj do tego największe smakołyki Oktoberfestu, a z pewnością Twoje przyjęcie będzie spektakularnym sukcesem!

niezbędne akcesoria z Oktoberfest