Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Golonka wieprzowa "Haxe"

Jeśli chcesz, aby twoja wizyta na Oktoberfest była w pełni udana, musisz zapamiętać dwa słowa: Haxe (soczysta golonka wieprzowa) i Hendl (chrupiący pieczony kurczak). Jeszcze tylko kufel piwa i tradycyjna bawarska zabawa gwarantowana. Bo obfity i ciepły posiłek jest idealnym dodatkiem do pysznego piwa.Smaczne kawałki w rozmiarze XL

Golonka wieprzowa
Na udanej imprezie nie może zabraknąć dużych ilości dobrego jedzenia. Bawarczycy są w tej kwestii niezawodni, serwując klasyczne potrawy mięsne, z których na szczególną uwagę zasługuje Schweinshaxe – duża golonka wieprzowa. Ta chluba bawarskiej kuchni nie tylko smakuje, ale i wygląda dobrze. Duży kawałek mięsa z chrupiącą skórką na talerzu prezentuje się znakomicie. Cała golonka wieprzowa może ważyć 0,7 kg a czasami nawet więcej. Oczywiście razem z kością, ale w Haxe jest tyle mięsa, że z całą pewnością nie odejdziesz od stołu głodny.

Extra chrupiąca: skórka

Haxe to dolna część nogi świni. Mięso jest niejednolite i otoczone grubą warstwą tłuszczu – dlatego wymaga długiego gotowania. Z czasem staje się jednak coraz bardziej delikatne, a skórka zamienia się we wspaniałą kruchą i chrupiącą skorupę. W celu osiągnięcia takiego rezultatu, przed przyrządzeniem skóra nacinana jest w poprzek. Dzięki temu podczas pieczenia tłuszcz wnika w mięso, a golonka doskonale wchłania przyprawy.


Dokładny skład mieszanki przypraw dodawanej do mięsa stanowi pilnie strzeżoną tajemnicę każdego kucharza na Oktoberfest. Wiadomo jednak natomiast, że golonkę zawsze przyprawia się solą i pieprzem, a w zależności od przepisu dodaje się także majeranek, rozmaryn, tymianek, owoce jałowca (szyszkojagody) i kminek.

Zanim Haxe trafi na rożen albo do piekarnika, naciera się ją dokładnie wybraną mieszanką przypraw. Niektórzy na początku gotują golonkę w bulionie warzywnym, przez co później mięso piecze się odpowiednio krócej. Taki dorodny kawałek golonki kładziony jest następnie na grillu, nad tacką na tłuszcz wypełnioną wodą – bądź wkładany jest prosto do brytfanny i zalewany bulionem, w którym się gotował. W ten sposób mięso pozostaje soczyste, a jednocześnie powstaje wspaniały sos.

Podczas pieczenia golonka jest regularnie podlewana wytopionym tłuszczem, a w Bawarii również piwem. Piwo nadaje mięsu wyjątkowy smak, a dzięki polewaniu skórka nabiera pięknego, brązowego koloru. Pod koniec pieczenia podwyższa się temperaturę w piekarniku, aby skórka była idealnie chrupiąca. Tak przygotowany bawarski specjał podaje się od razu po wyciągnięciu z piekarnika, bądź tradycyjnie, z grilla, z pierogami i sosem. Jako dodatek serwuje się kiszoną kapustę bądź, zgodnie z bawarską tradycją, surówkę z kapusty. Jeśli Haxe ma być tylko szybką przekąską między posiłkami, podawana jest połowa golonki z preclami bądź chlebem. Gościom Oktoberfest przechadzającym się ulicami miasta, często podaje się golonkę bez kości, w bułce.

Czy wiesz?

  • Zgodnie z tradycją, bawarska golonka wieprzowa pozyskiwana jest z tylnej nogi zwierzęcia. W innych regionach i krajach używa się również dolnej części przedniej nogi, aby dania były jeszcze bardziej obfite.
  • Nazwy dań i sposoby ich przyrządzania znacząco się od siebie różnią. Północnoniemiecki "Eisbein" jest najpierw marynowany a później gotowany, za to "Stelze" z południowych Niemiec i Austrii oraz "Gnagi" ze Szwajcarii są grillowane, tak aby skórka była chrupiąca. Haxe i Hendl - Hity Oktoberfest.

Porada szefa kuchni

Kiedy nacinasz golonkę, pamiętaj, żeby naciąć tylko powłokę tłuszczu, a nie mięso znajdujące się pod nią.

nacinanie golonki
Doprawianie golonki wieprzowej

Przepisy kulinarne