Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Flądra

Zapotrzebowanie na dania rybne zwiększa się wraz z rosnącą świadomością ludzi na temat zdrowego żywienia i zagrożonych wyginięciem ryb. Każdy, kto chce podążać za tym trendem może podawać flądrę jako wspaniałą alternatywę dla innych gatunków ryb. Flądra, ryba o wspaniałym smaku i oferująca wachlarz możliwości jej wykorzystania, zaczyna na dobre wpisywać się w serca wielu kucharzy i w karty menu.

Morska przyjemność w zgodzie z równowagą ekologiczną

Flądra - MAKRO Inspiracje
Obecność ryb w zbalansowanej i zdrowej diecie jest bardzo ważna. Wiele osób, szczególnie Europejczyków i Amerykanów, coraz częściej rezygnuje z mięsa na rzecz lekkich, pożywnych potraw rybnych i warzywnych – i takie dania zamawia również w restauracjach. Jednocześnie osoby te przykładają dużą uwagę do produktów nienaruszających równowagi ekologicznej i chcą spożywać ryby, które nie należą do gatunków nadmiernie poławianych lub zagrożonych wyginięciem. Jedną z ryb, której według IUCN - Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody - wyginięcie nie grozi, jest flądra.

Flądra jest obecnie gatunkiem niezagrożonym i stanowi  wspaniałą alternatywę dla soli zwyczajnej, płastugi czy turbota. Jej mięso smakuje nieco pikantnie i jest najchudsze spośród mięs wszystkich ryb flądrokształtnych.

Flądra występuje w wodach od Morza Białego po Maroko, w Morzu Śródziemnym a nawet Czarnym. Właśnie w tych rejonach żyją flądry, blisko wybrzeży, często również przy ujściach rzek i w fiordach, ponieważ mogą funkcjonować zarówno w słodkiej, jak i słonej wodzie. Młode flądry spotyka się najczęściej w płytkich wodach; często pozostają w rzekach, aż osiągną dojrzałość płciową, po czym przenoszą się do mórz. Zimą dorosłe osobniki wycofują się do głębszych, cieplejszych i bardziej zasolonych wód morskich. Dni flądry spędzają na dnie morskim, dobrze się kamuflując. Potrafią dopasować barwę skóry do koloru i struktury dna morskiego, ciężko je zauważyć. Mogą również zagrzebać się tak, że widać tylko ich oczy. Nocą wyruszają na polowanie, jedzą małe kraby, małże, larwy owadów, robaki i tym podobne.

Flądry mogą osiągnąć długość nawet 50 centymetrów i wagę 3 kilogramów; najczęściej wyławia się osobniki o długości 30 centymetrów i wadze pomiędzy 300 a 400 gramów. Mięso właśnie takiej wielkości ryb jest najsmaczniejsze i stanowi  idealne dwie porcje.

Czy wiesz, że...?
W Azji flądra gwiaździsta i flądra japońska są bardzo cenione przez miłośników jedzenia, szczególnie w sushi i sashimi. Smakosze z innych krajów również odkryli te pyszne ryby.  W niemieckim mieście Bremerhaven flądra gwiaździsta i flądra japońska są częścią projektu mającego na celu badanie nad hodowlą ryb morskich na farmach lądowych. W Korei Południowej flądra japońska już jest produkowana na ogromną skalę na rybich farmach; w Europie badacze stawiają dopiero pierwsze kroki w tej dziedzinie. 

 Rada szefa kuchni!
Zapotrzebowanie na dania rybne zwiększa się wraz z rosnącą świadomością ludzi na temat zdrowego żywienia i zagrożonych wyginięciem ryb. Każdy, kto chce podążać za tym trendem może podawać flądrę jako wspaniałą alternatywę dla innych gatunków ryb. Flądra, ryba o wspaniałym smaku i oferująca wachlarz możliwości jej wykorzystania, zaczyna na dobre wpisywać się w serca wielu kucharzy i w karty menu. 

Mięso flądry jest niesamowicie chude i pożywne.

Wyglądem flądra przypomina płastugę, lecz ma bardziej chropowatą powierzchnię. Obie te ryby są również bardzo podobne smakowo, jednakże w świecie kuchni flądrokształtne ryby, takie jak sola zwyczajna, turbot czy płastuga, są znacznie droższe i częściej obrabiane niż flądra. Niesłusznie, ponieważ flądra może konkurować z nimi nie tylko pod względem jakości i smaku. Mięso tej ryby jest białe, delikatne i jędrne, a do tego bardzo chude. Zawiera mniej niż 1 gram tłuszczu w 100 gramach mięsa, co czyni  je najchudszym spośród mięs wszystkich flądrokształtnych. Mięso flądry szczyci się też wysoką zawartością kwasów omega-3, jak również dużą ilością łatwo przyswajalnych białek, mikroelementów i minerałów, takich jak jod i fosfor.

Łatwa do przyrządzenia, w całości i jako filet

Flądra jest dla kucharza wspaniałym materiałem do pracy, bo można ją przyrządzić na wiele sposobów i stworzyć cudowne połączenia z innymi składnikami. Nie trzeba usuwać skóry przed obróbką – ciemną skórę można zdjąć po przyrządzeniu. Flądrę serwuje się jasną skórą do góry. Ryba ta smakuje wyśmienicie przyrządzana na wiele sposobów – gotowana, pieczona w piekarniku lub smażona na patelni, przygotowana w bułce tartej lub w smakowitej marynacie. Flądra smakuje równie dobrze podana w całości z pysznym sosem i jako delikatny filet, który można zwinąć i nadziać, upiec w skorupce. Można też zaserwować jej lekką i orzeźwiającą wersję z sałatką i owocową salsą. Na niemieckim wybrzeżu filety z flądry wędzi się i podaje na przykład z gotowaną białą kapustą.


Filetowanie flądry

Flądra, podobnie jak inne flądrokształtne, ma nie dwa, ale cztery filety, które oddziela się jeden po drugim.
Oto sposób na filetowanie flądry:

filetowanie (1)
Zaczynając ponad linią oczu nacinamy rybę od głowy wzdłuż linii bocznej, aż do ogona. 
filetowanie-2
Trzymając nóż płasko prowadzimy nóż wzdłuż płetwy i ponad ościami tak, by oddzielić górny tylni filet. Oddzielamy drugi górny filet w ten sam sposób.
filetowanie-3
Obracamy rybę, nacinamy wzdłuż, od głowy do ogona. Oddzielamy dolne filety, najpierw jeden…
filetowanie-4
… a następnie drugi. Trzymamy nóż płasko i tniemy ponad ościami. Na końcu usuwamy skórę z filetów.

Przepisy kulinarne