Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Dzik - smak puszczy

Smakowe doznania prosto z dzikiej puszczy: dla szukających intensywnych smaków i wspaniale soczystego mięsa dziczyzna jest nie lada gratką! Szczególnie jesienne i zimowe gorące dania skomponowane z tego mięsa są prawdziwym przebojem każdego menu.

Dzik- smak puszczy
Mięso pochodzące z dzika od zawsze posiadało grono doceniających je smakoszy kulinarnych. Teraz jednak jego popularność zaczyna być znacznie większa niż kiedykolwiek wcześniej – coraz częściej pojawia się w menu znakomitych restauracji. Mięso z dzika jest wyjątkowo jędrne i jednocześnie soczyste. Jego wykwintny aromat jest jednym z głównych zalet i wyraźnie odróżnia je od wieprzowiny.

Dzik jako gatunek jest bardzo sędziwy, w Europie występuje od milionów lat. Według opinii historyków swego czasu stanowił blisko 50% całej spożywanej na świecie dziczyzny. Dziki zadomowiły się w Europie, Azji i Afryce – głównie północnej, wybierają lasy mieszane lub liściaste, zwłaszcza na terenach podmokłych. W poszukiwaniu pożywienia dziki ryją ziemię, węsząc za korzeniami, dżdżownicami i ślimakami.  W ich diecie pojawiają się także grzyby. Zazwyczaj żerują stadnie, można je spotkać na polach kukurydzy i ziemniaków. Okres godowy, podczas którego zabronione są polowania, przypada na okres zimowy - od listopada do stycznia.

Zastosowanie kulinarne mięsa  z dzika

Mięso pochodzące od osobników czystej rasy jest soczyste, bardzo aromatyczne i posiada ciemnoczerwoną barwę. Porównując je z wieprzowiną, łatwo zauważyć, że posiada znacznie mniejszy udział tkanki tłuszczowej i jest bardziej jędrne.

Pochodzenie mięsa z dzika dostępnego w ofercie MAKRO

Nasi dostawcy mają podpisane umowy z nadleśnictwami oraz z kołami łowieckimi w całej Polsce. Uprawnieni myśliwi po polowaniu dostarczają zwierzynę do punktów skupu - chłodni, a stamtąd specjalnie przystosowane do przewozu samochody-chłodnie odbierają tusze i przywożą do zakładu. Cały proces produkcyjny dziczyzny pozostaje pod stałym nadzorem lekarzy weterynarii. Kupując mięso z dzika w MAKRO, masz pewność, że pochodzi z pewnego źródła i jest przebadane.

Wskazówka szefa kuchni!
 Dzięki chrupiącej skórce mięso uzyska wyjątkowy smak i  soczystość. Przed przyrządzeniem gotuj dziczyznę przez dziesięć minut w temperaturze co najmniej 80 °C lub na krótko ją zamroź. To powinno zabić wszelkie drobnoustroje.

Najlepsze kawałki z dzika

 1. Karczek
  Bardzo soczyste marmurkowate mięso o krótkich włóknach. Duże porcje przeznaczone są do duszenia, trybowany karczek do pieczenia, na steki lub do smażenia i grillowania.
 2. Łopatka
  Całe kawałki do pieczenia lub duszenia w rondlu, na ragout i do mielenia. Kości można użyć do bulionu z dziczyzny.
 3. Żeberka
  Trybowane mięso dobre na pieczeń zawijaną i ragout. Pozostałe żeberka świetne na grilla.
 4. Comber
  Delikatne mięso o krótkich włóknach. Cały comber z młodego warchlaka świetnie nadaje się do pieczenia. Z całości można również wykroić podwójne kotlety, lub podzielić ją wzdłuż kręgosłupa i pokroić na pojedyncze bitki.
 5. Polędwica
  Najprzedniejsze mięso, o wyjątkowo drobnych włóknach, całość można dzielić na medaliony do smażenia, duszenia na parze i gotowania.
 6. Udziec
  Małe udźce można gotować w całości z kośćmi. Większe, wytrybowane, dostarczą soczyste kawałki do pieczenia. Sznycle i steki można uzyskać z części zrazowej, ligawy i łaty.
 7. Golonka
  Żylasta dolna część udźca. Dobra do duszenia oraz do klarowania i bulionu z dziczyzny.

Potężni  smakowici pomocnicy

W dzisiejszych czasach, dzięki nowoczesnej technologii chłodniczej i wysokiej higienie produkcji, dziczyzna może być przetwarzana  równie łatwo jak każde inne mięso. Dostępny jest szeroki wachlarz przypraw, aby używając go ostrożnie i w odpowiednich proporcjach, wydobyć i wzmocnić wyjątkowy smak dziczyzny.

Mogą to być mocne przyprawy, które świetnie korespondują z  intensywnym smakiem tego mięsa: jagody jałowca (dają jeszcze więcej smaku, jeśli się je rozgniecie!), goździki, liście laurowe, majeranek, lubczyk, pieprz, papryka, gałka muszkatołowa i cynamon świetnie nadają się do ciemnego mięsa. Pieprz angielski nadaje aromatyczną orientalną nutę, a rozmarynu i tymianku można użyć dla wydobycia śródziemnomorskich akcentów.

Możesz użyć tych i innych świeżych ziół lub połączyć je z mięsem w formie ziołowego masła domowej roboty. Jesienne orzechy, grzyby i kasztany w różnych kombinacjach są klasycznym dodatkiem do dziczyzny. Co powiecie na sos śmietanowy z borowików lub kurek, purée z kasztanów lub posypkę z orzechów włoskich  z delikatnymi medalionami? Do tego oczywiście dodajemy owoce. Figi, gruszki lub śliwki z dziczyzną smakują wybornie.


zastosowanie kulinarne dziczyzny
Czy wiesz że…? 
We Francji dziki wyświadczają światu wykwintnego jedzenia prawdziwą przysługę: w regionie Périgord szkolone okazy wyszukują trufli.

dziczyzna
Wskazówka szefa kuchni!
Wyjmij mięso z zamrażarki na dłuższą chwilę przed przygotowaniem. Nie może być zbyt zimne przed pieczeniem, ponieważ tłuszcz musiałby być dodatkowo podgrzany, aby osiągnął oczekiwany stopień zbrązowienia i smaku.

najlepsze kawałki dzika
przyprawy do dziczyzny

Przepisy kulinarne