Mięso pochodzące z dzika od zawsze posiadało grono doceniających je smakoszy kulinarnych. Teraz jednak jego popularność zaczyna być znacznie większa niż kiedykolwiek wcześniej – coraz częściej pojawia się w menu znakomitych restauracji. Mięso z dzika jest wyjątkowo jędrne i jednocześnie soczyste. Jego wykwintny aromat jest jednym z głównych zalet i wyraźnie odróżnia je od wieprzowiny.
Dzik jako gatunek jest bardzo sędziwy, w Europie występuje od milionów lat. Według opinii historyków swego czasu stanowił blisko 50% całej spożywanej na świecie dziczyzny. Dziki zadomowiły się w Europie, Azji i Afryce – głównie północnej, wybierają lasy mieszane lub liściaste, zwłaszcza na terenach podmokłych. W poszukiwaniu pożywienia dziki ryją ziemię, węsząc za korzeniami, dżdżownicami i ślimakami. W ich diecie pojawiają się także grzyby. Zazwyczaj żerują stadnie, można je spotkać na polach kukurydzy i ziemniaków. Okres godowy, podczas którego zabronione są polowania, przypada na okres zimowy - od listopada do stycznia.
Zastosowanie kulinarne mięsa z dzika
Mięso pochodzące od osobników czystej rasy jest soczyste, bardzo aromatyczne i posiada ciemnoczerwoną barwę. Porównując je z wieprzowiną, łatwo zauważyć, że posiada znacznie mniejszy udział tkanki tłuszczowej i jest bardziej jędrne.
Pochodzenie mięsa z dzika dostępnego w ofercie MAKRO
Nasi dostawcy mają podpisane umowy z nadleśnictwami oraz z kołami łowieckimi w całej Polsce. Uprawnieni myśliwi po polowaniu dostarczają zwierzynę do punktów skupu - chłodni, a stamtąd specjalnie przystosowane do przewozu samochody-chłodnie odbierają tusze i przywożą do zakładu. Cały proces produkcyjny dziczyzny pozostaje pod stałym nadzorem lekarzy weterynarii. Kupując mięso z dzika w MAKRO, masz pewność, że pochodzi z pewnego źródła i jest przebadane.
Dzięki chrupiącej skórce mięso uzyska wyjątkowy smak i soczystość. Przed przyrządzeniem gotuj dziczyznę przez dziesięć minut w temperaturze co najmniej 80 °C lub na krótko ją zamroź. To powinno zabić wszelkie drobnoustroje.
|
Najlepsze kawałki z dzika
- Karczek
Bardzo soczyste marmurkowate mięso o krótkich włóknach. Duże porcje przeznaczone są do duszenia, trybowany karczek do pieczenia, na steki lub do smażenia i grillowania.
- Łopatka
Całe kawałki do pieczenia lub duszenia w rondlu, na ragout i do mielenia. Kości można użyć do bulionu z dziczyzny.
- Żeberka
Trybowane mięso dobre na pieczeń zawijaną i ragout. Pozostałe żeberka świetne na grilla.
- Comber
Delikatne mięso o krótkich włóknach. Cały comber z młodego warchlaka świetnie nadaje się do pieczenia. Z całości można również wykroić podwójne kotlety, lub podzielić ją wzdłuż kręgosłupa i pokroić na pojedyncze bitki.
- Polędwica
Najprzedniejsze mięso, o wyjątkowo drobnych włóknach, całość można dzielić na medaliony do smażenia, duszenia na parze i gotowania.
- Udziec
Małe udźce można gotować w całości z kośćmi. Większe, wytrybowane, dostarczą soczyste kawałki do pieczenia. Sznycle i steki można uzyskać z części zrazowej, ligawy i łaty.
- Golonka
Żylasta dolna część udźca. Dobra do duszenia oraz do klarowania i bulionu z dziczyzny.
Potężni smakowici pomocnicy
W dzisiejszych czasach, dzięki nowoczesnej technologii chłodniczej i wysokiej higienie produkcji, dziczyzna może być przetwarzana równie łatwo jak każde inne mięso. Dostępny jest szeroki wachlarz przypraw, aby używając go ostrożnie i w odpowiednich proporcjach, wydobyć i wzmocnić wyjątkowy smak dziczyzny.
Mogą to być mocne przyprawy, które świetnie korespondują z intensywnym smakiem tego mięsa: jagody jałowca (dają jeszcze więcej smaku, jeśli się je rozgniecie!), goździki, liście laurowe, majeranek, lubczyk, pieprz, papryka, gałka muszkatołowa i cynamon świetnie nadają się do ciemnego mięsa. Pieprz angielski nadaje aromatyczną orientalną nutę, a rozmarynu i tymianku można użyć dla wydobycia śródziemnomorskich akcentów.
Możesz użyć tych i innych świeżych ziół lub połączyć je z mięsem w formie ziołowego masła domowej roboty. Jesienne orzechy, grzyby i kasztany w różnych kombinacjach są klasycznym dodatkiem do dziczyzny. Co powiecie na sos śmietanowy z borowików lub kurek, purée z kasztanów lub posypkę z orzechów włoskich z delikatnymi medalionami? Do tego oczywiście dodajemy owoce. Figi, gruszki lub śliwki z dziczyzną smakują wybornie.