Ryba dla początkujących oraz koneserów
Dorada ma typową dla ryb z rodziny prażmowatych fizjonomię: wysokie, wygrzbiecone, owalne i spłaszczone ciało, dużą głowę ze stromym czołem oraz nisko osadzony, niewielkich rozmiarów otwór gębowy z wydatnymi wargami. To bardzo silne ryby, które za pomocą mocnych siekaczy oraz zębów trzonowych potrafią nawet odrywać skorupiaki od skał i rozłupywać ich pancerze. Pomimo, że występuje przeważnie w Atlantyku, dorada to typowo śródziemnomorska ryba. Większość dzikich dorad łowiona jest w Grecji i Turcji, we Włoszech oraz w Północnej Afryce. Dorady są również z powodzeniem hodowane w hodowlach rybnych, głównie w Turcji, Hiszpanii oraz Grecji.
Trzy najpopularniejsze rodzaje
Dorada czerwona występuje od Morza Śródziemnego po Nową Zelandię. Głównymi miejscami połowu są Włochy, Sri Lanka oraz Nowa Zelandia. Żywi się skorupiakami, małymi rybami oraz robakami. Jej ciało ma charakterystyczną różowo czerwoną barwę. Czerwona dorada rośnie powoli, aż osiągnie swój maksymalny rozmiar około 70 centymetrów.
Sparus złotogłowy jest rozpoznawalny po złotym pasku sięgającym od czoła do oczu, oraz po złotych łatach na pokrywach skrzelowych. Jednak, po śmierci zwierzęcia, złoty kolor szybko zanika. Rybę tę można znaleźć na terenach rozciągających się od Wysp Brytyjskich, przez Morze Śródziemne aż po Wyspy Zielonego Przylądka. Ona także osiąga wielkość 70 centymetrów, ale może ważyć nawet 2.5 kilograma. Żywi się skorupiakami, małymi rybami, trawą morską oraz wodorostami.
Kantar zamieszkuje wody Morza Śródziemnego, ale także wschodni Atlantyk od Norwegii po Północną Afrykę. Żyje blisko wybrzeża na głębokościach pomiędzy 15 a 50 metrów, głównie o piaszczystym lub kamiennym dnie, powyżej łąk trawy morskiej. Żywi się głównie małymi skorupiakami i wodorostami. W porównaniu ze swoimi dwoma krewnymi, jest mniejszą rybą, osiągającą rozmiary od 30 do 70 centymetrów. Jest więc idealną na porcję dla jednej osoby. Jej szaro-czarne ciało pokryte jest twardymi łuskami, które muszą zostać usunięte przed przygotowaniem.