Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Delikatesowa soczewica

Soczewica - znana od dawna, często niedoceniana, a teraz znów w modzie po latach marnej egzystencji w mniej lub bardziej nudnych zupach i daniach jednogarnkowych, powraca jako gwiazda ekskluzywnych kuchni. Efektowny wygląd, wspaniały smak i niezliczona ilość odmian sprawia, że te maleńkie ziarenka zaczynają dyktować kulinarny trend.


Małe ziarna – wielki trend

Soczewica: małe ziarna - wielki trend
Czerwona, żółta, biała, czarna, zielona, różowa, pomarańczowa, brązowa; mało który produkt występuje w tak szerokiej gamie naturalnych barw. Obecny trend soczewicowy głosi „Im mniejsze, tym lepsze!” Podczas gdy dużych ziaren brązowej soczewicy używa się w kuchni domowej, mini-odmiany są w modzie szczególnie w ekskluzywnych kuchniach.

Popyt na różnorodne delikatesowe odmiany soczewicy jest większy niż kiedykolwiek. Tradycyjne dania z Azji, aż po Afrykę i Europę są bardzo urozmaicone.

Na szczycie listy popularności soczewicy wśród smakoszy i uznanych kucharzy znajduje się soczewica czarna Beluga, której nazwa wywodzi się z podobieństwa do kawioru pozyskiwanego z jesiotra Beluga: nie tylko rozmiar i kształt soczewicy przypomina ikrę tej wspaniałej ryby, ale też fakt zmiany koloru podczas gotowania, z początkowej barwy czarnej  na szarą. Taką samą właściwość ma ikra jesiotra Beluga. Jest to najdroższa i według koneserów najlepsza na świecie odmiana soczewicy.

Przy wyborze soczewicy warto wiedzieć: jeśli soczewica nie jest pozbawiona łuski (w której, jest najwięcej smaku i składników odżywczych), ma przyjemną twardość przy gryzieniu.
Warunek jest jednak taki, że nie wolno jej gotować zbyt długo: łuski nie mogą się otworzyć. Soczewica pozbawiona łusek – żółta, czerwona, biała – pęka i przyjmuje gąbczastą konsystencję.

Światowy przebój

Ta wiedza i ogromna ilość odmian sprawiają, że soczewica może być przygotowana na przeróżne sposoby. Istnieje niezliczona ilość przepisów z Indii, gdzie do przyrządzania potraw używa się głównie soczewicy łuskanej. Ugotowana na papkę i mocno doprawiona stanowi podstawę Dal Sambar, sosu na bazie soczewicy, który jest popularny głównie w południowych Indiach – często je się go z idli, przygotowanym na parze ciastem z soczewicy i ryżu. Bardzo powszechnym dodatkiem do dań na tym subkontynencie jest też poppadum, chrupiący soczewicowy podpłomyk smażony na głębokim tłuszczu.
 
Jeśli chcesz gotować w prawdziwie afrykańskim bądź orientalnym stylu, wybierz czerwoną soczewicę, która nie tylko efektownie wygląda, ale również szybko się gotuje. W kuchnię wschodnioazjatycką na dobre wpisało się pikantne puree z soczewicy. W Europie również jada się soczewicę: na południu przy akompaniamencie cebuli, czosnku i oliwy z oliwek, zaś na północy – w daniach jednogarnkowych z dodatkiem smakowitych kiełbas.

Pomysłowi kucharze mogą wypróbować przepisy z delikatesową soczewicą i dowolnie łączyć smaki. Soczewicę coraz częściej łączy się również z rybami, co daje wspaniały smak, podczas gdy kiedyś podawało się ją głównie z mięsem. Podobnie jak prawie każdy produkt spożywczy, soczewicę można podawać w niezwykłych połączeniach: na przykład z cynamonem bądź wanilią smakuje zaskakująco dobrze!

Różnorodne smaki

Okazuje się, że potrawa nabiera smaku już podczas gotowania. Można na przykład dodać do wody dowolne zioła i przyprawy, a soczewica łatwo przejmie ich aromat – oczywiście soczewica bez łusek jest na to bardziej podatna, niż ta w łuskach. Czosnek, chili, kumin, gorczyca, liść laurowy, majeranek, rozmaryn i tymianek to tylko kilka przykładów. Przy okazji można wykorzystać ten efekt, aby ziarna były łatwiejsze do strawienia: dodając do gotowania kminek, koper włoski, cząber, a nawet kolendrę.

Moczyć? Niekoniecznie

Wedle starej kulinarnej zasady soczewicę należy moczyć przed przyrządzaniem – ponieważ sprzedawana jest w postaci suszonej. Ta reguła nie odnosi się jednak do wszystkich odmian soczewicy.

Odmiany soczewicy o małych ziarnach nie muszą być namaczane - i bez tego ugotują się w około pół godziny. W przypadku soczewicy łuskanej nawet nie należy tego robić, ponieważ namoczone ziarna będą pękać. Niezależnie od odmiany, soczewicę zawsze trzeba przepłukać pod bieżącą wodą.

Rada szefa kuchni!

soczewica
Soczewica stanowi wspaniały dodatek do pożywnych dań mięsnych. Dlatego aromatyczną soczewicę górską dusi się na przykład w mocnym wywarze wołowym, aż płyn się zredukuje i wchłonie delikatny aromat tej rośliny strączkowej. Na koniec dodaje się trochę ziaren soczewicy i gotuje krótko, by sos wspaniale wyglądał.

Najmodniejsze rodzaje soczewicy delikatesowej

  • soczewica Beluga, znana również jako soczewica kawiorowa: czarna, błyszcząca, bardzo drobna, o wyśmienitym smaku, pochodzi z Kanady
  • soczewica szampańska, château lentils: kolor od jasnobrązowego po czerwonobrązowy, o wyrazistym smaku, pochodzi z francuskiej Szampanii
  • soczewica górska: brązowa, o łagodnym smaku, szczególnie twarda, pochodzi z Umbrii, we Włoszech
  • soczewica puy: kolor od ciemnozielonego po brązowozielony, często w plamki, twarda, ma posmak orzechowy, pochodzi z Auvergne we Francji


Przepisy kulinarne