Najlepsza towarzyszka soczystego mięsa
Charakterystyczny kolor tego okrągłego warzywa sprawia, że podczas zbiorów całe połacie ziemi nabierają niebieskich, czerwonych i fioletowych barw. Kapusta ta, którą zbiera się najczęściej pod koniec jesieni, rośnie przede wszystkim w Niemczech, Holandii, Rosji, Polsce, Francji i Danii. Niezależnie od miejsca uprawy czerwoną kapustę trzeba zawsze dokładnie zebrać przed pierwszymi mrozami, ponieważ, w przeciwieństwie do innych odmian, nie znosi ona zimnych temperatur.
Dlaczego kapusta jest czerwona?
Czerwona kapusta zawdzięcza swoje odcienie substancjom barwiącym, zawartym w niektórych warzywach - antocyjanom. Można je znaleźć również w innych produktach spożywczych o tym kolorze, np. w jagodach i czerwonym winie. Konkretny kolor kapusty zależy od jej otoczenia. Na glebach kwaśnych staje się czerwonawa, a na zasadowych niebieskawa, gdyż antocyjany reagują na współczynnik kwasowo-zasadowy. Związek między kwasem i kolorem jest też istotny w kuchni: gotując czerwoną kapustę ze składnikami kwasowymi, np. z octem, winem, sokiem cytrynowym lub jabłkiem, uzyskamy silny, czerwony kolor. Jeśli jednak dodamy cukru lub sody, kapusta stanie się niebieskawa.
Biała czy czerwona?
Pod gładką, woskowatą powierzchnią kapusty kryją się duże, kruche liście, które zawierają bardzo mało kalorii i sporo błonnika. Różnice pomiędzy czerwoną, a białą kapustą nie kończą się na kolorze. Czerwona kapusta jest zwykle mniejsza, twarda i ma bardziej owalny kształt. Czerwone liście zawierają więcej witaminy C, zaś smak, w porównaniu z białą odmianą, jest wyraźnie delikatniejszy i odrobinę słodszy. Jeśli kapusta jest twarda i krucha, a jej liście są całe i pozbawione czarnych plam, to możemy być pewni, że warzywo jest świeże i pyszne.
Podczas gdy wcześnie zebrane odmiany można przechowywać przez krótki czas, czerwona kapusta, która została zebrana późno, może spokojnie przeczekać kilka miesięcy, pod warunkiem, że będziemy ją trzymać w suchym i chłodnym miejscu. Jeśli nie przygotowujemy kapusty do spożycia w całości, to miejsce przecięcia można przykryć folią spożywczą i przechować resztę warzywa przez jakiś czas w lodówce. Czerwoną kapustę można również zamrażać, zarówno w postaci surowej, jak i ugotowanej, a nawet po krótkim zblanszowaniu.
Krucha gwiazda zimy
To kruche, barwne, zimowe warzywo jest popularnym dodatkiem do obfitych dań mięsnych, szczególnie w Europie Północnej i Wschodniej. Dzięki swej jędrności czerwona kapusta idealnie nadaje się do długiego duszenia. W ciągu kilku minut można ją też upiec, podsmażyć lub ugotować na parze, ale na talerzu wygląda świetnie nawet w postaci surowej, bardzo popularne są sałatki z drobno pokrojonymi kawałkami tego warzywa.