Nie jesteś naszym Klientem?

Załóż kartę MAKRO teraz

Czekolada w kuchni

Gdy myślisz o czekoladzie, od razu pojawia Ci się przed oczami coś słodkiego? Zaskocz więc zmysły swoich gości czymś nowym, całkowicie innym. Czekolada to coś więcej, niż tylko słodki deser. Odkryj rozmaite pikantne połączenia, z naszym czekoladowym menu.
Czekolada w kuchni
Używając czekolady do przyrządzania solidnych posiłków, wracamy do korzeni tego kakaowego specjału! Kilka tysięcy lat temu Aztekowie nadali smak swojej „xocolatl”, czy też „gorzkiej wodzie”, która była pierwszym napojem z ziarenek kakaowca, używając pikantnego chilli. Długo po tym, w dziewiętnastym wieku, powstała jego słodka wersja, przybierając postać tabliczki czekolady. Dziś znów cieszymy się czekoladą z dodatkiem chilli, pieprzu, a nawet imbiru. Na nowo odkrywamy harmonię kakao połączonego z bardzo pikantnym smakiem!

Rozkosz z tropików

Czekoladę produkuje się z suszonych i sfermentowanych ziaren kakaowca, który rośnie w pasie pomiędzy 23o szerokości geograficznej  południowej i 23o północnej w krajach tropikalnych, takich jak Kostaryka, Peru, Indonezja, Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej. Najczęściej wybierane i pożądane rodzaje czekolady są produkowane z odmian: Criollo, Trinitario i Nacional. Czekolada może występować w ponad 600 smakach. W zasadzie czekoladę dzieli się na trzy rodzaje:

  • Czekolada ciemna z wyjątkowo dużą zawartością kakao (czekolada deserowa – około 55% kakao, czekolada gorzka – między 70 a 90%). Właśnie ten rodzaj najlepiej komponuje się z pikantnymi dodatkami.
      
  • Czekolada mleczna z dużą zawartością mleka w proszku i cukru i zaledwie 22-49% kakao. Jest znacznie delikatniejsza i słodsza niż czekolada ciemna.    

  • Biała czekolada wcale nie zawiera kakao. Jest produkowana z przynajmniej 20% masła kakaowego, tłuszczu mlecznego i cukru.

Pikantna czekolada

Najlepsi kucharze używają  różnych rodzajów czekolady  jako wyszukanej przyprawy do wielu dań. Czekolada  jest używana wybiórczo, w niewielkich ilościach, aby podnieść walory dania, a także dla zapachu. Jej dodatek ma na celu uzupełniać pikantny smak, a nie go niwelować. Odrobinka czekolady może nadać pikantnemu daniu wyrafinowany akcent i wyjątkowość. Kluczem do sukcesu jest jakość czekolady. Tylko użycie wysokiej jakości produktu gwarantuje osiągnięcie doskonałego rezultatu. Podczas przygotowywania dań należy również wziąć pod uwagę wrażliwość czekolady na ciepło. Nie można poddawać jej zbyt wysokiej temperaturze.

Czekoladę zwykle dodaje się pod koniec gotowania, by zachować jej walory smakowe. W kuchni można jej używać na wiele sposobów – siekać, topić lub robić  małe, czekoladowe chipsy. Jak więc połączyć mięso, rybę i czekoladę? Ciemna czekolada o wyrazistym smaku podnosi smak równie wyrazistych dań, na przykład dziczyzny i czerwonego mięsa, takiego jak wołowina. Mleko i biała czekolada są częściej używane w połączeniu z drobiem, rybami i owocami morza. Pamiętajmy jednak, że wyjątek potwierdza regułę, tak więc istnieją jeszcze inne kombinacje smakowe – na przykład w klasycznym, meksykańskim mole poblano czekoladowy sos chilli z ciemnej czekolady jest często podawany z indykiem i kurczakiem. Przyprawy i zioła, które świetnie komponują się z czekoladą to między innymi anyż, cynamon, gałka muszkatołowa, goździki, kardamon, wanilia, mięta, imbir i oczywiście pieprz oraz chilli.

Luksus od A do Z: czekoladowe menu

Eleganckie połączenia czekolady z przyprawami wzbogacają smak zup i dressingów, mięs i ryb, makaronów i polent, zapiekanek, dań jednogarnkowych i wiele, wiele innych. Pokaż swoim gościom, jak uniwersalna jest czekolada – z naszym 3-daniowym, czekoladowym menu.

czekolada
czekolada
czekolada

Przepisy kulinarne