Ciecierzyca – idealna do tysiąca i jednego dania.
W Afryce Północnej danie przygotowywana z ciecierzycą, które są tam niezwykle popularne, zyskują na zamiłowaniu do obfitego, silnego przyprawiania. Ta tysiącletnia jadalna roślina dobrze rozwija się jedynie w ciepłym klimacie. Więc Turcja, Indie, Afryka Północna oraz Meksyk należą do najważniejszych terenów uprawnych. W wielu z tych krajów ciecierzyca jest podstawowym prowiantem oraz nieodzownym składnikiem tamtejszych kuchni. Każdy przetwarzający suszoną ciecierzycę musi ją wpierw namoczyć przez noc. Następnie musi ona być jeszcze raz przepłukana i gotowana od jednej do dwóch godzin. Ciecierzyca ze słoika lub puszki jest znacznie wygodniejsza, ponieważ została już ugotowana i może być od razu wykorzystana.
Tak jak inne nasiona roślin strączkowych, nie można ich jeść na surowo, ponieważ zawierają roślinną toksynę – fazynę. Gotowanie w świeżej wodzie (nie wodzie z namaczania) sprawia, że fazyna staje się nieszkodliwa. Wtedy delikatnie orzechowa ciecierzyca, która mięknie podczas gotowania zachowując nadal swój kształt, może być bezpiecznie jedzona. Delikatna w smaku ciecierzyca może być łączona na wiele sposobów i dobrze pasuje do mocnych przypraw kuchni Afryki Północnej. Nasiona, prócz innych rzeczy, są również pieczone i używane jak orzechy. Można je także znaleźć w wielu zupach i potrawkach z warzywami i mięsem, np. w tunezyjskiej lablabi lub znanej harira. Ta mocna zupa jest również przysmakiem oddanych muzułmanów, którzy jedzą ją po codziennym poście w okresie Ramadanu.
Najbardziej znanymi specjałami są prawdopodobnie orientalna pasta hummus, przygotowywana z ciecierzycy, sezamu i przypraw, jak również kulki falafel ze zmielonej ciecierzycy. Ten smażony w głębokim tłuszczu, chrupiący z zewnątrz przysmak, wyrobił sobie opinię przekąski w wielu krajach na całym świecie. Purée z ciecierzycy łączy się idealnie z np. pietruszką, kolendrą, czosnkiem, cebulą i kminem. Idealnym dodatkiem są kuskus lub chlebki pita, świeża sałata oraz piklowane warzywa, jak i różne dipy, takie jak pasta sezamowa tahini, purée z bakłażana, mieszanka jagurtowo-pomidorowa lub nawet pikantny wariant z harissą.