Porady - jak dobierać sprzęt narciarski?

Do góry

Jak dobierać buty narciarskie?

 1. 1.

  Wybierz rozmiar odpowiedni dla Twojej stopy. Nie musisz zostawiać dodatkowego miejsca na założenie grubej skarpety z owczej wełny - nowoczesne buty narciarskie mają bardzo ciepłe wkłady.

 2. 2.

  Przymierzaj oba buty, mając na nogach identyczne, cienkie, narciarskie skarpetki.

 3. 3.

  Buty każdej z firm różnią się od siebie wymiarami wnętrza (szerokość, wysokość podbicia, itp.). Przymierz buty różnych producentów, aby idealnie dobrać model do kształtu Twojej stopy.

 4. 4.

  Zapnij najpierw górne klamry, aby pięty Twoich stóp znalazły się na właściwym miejscu. Potem zapnij klamry dolne i jeszcze raz dociśnij górne.

 5. 5.

  Dopiero po zapięciu wszystkich klamer, będziesz w stanie ocenić, czy wybrany przez Ciebie model jest dobrze dopasowany. Odpięte buty mogą wydawać się za małe.

 6. 6.

  Mierząc buty zachowaj pozycję stojącą. Kiedy siedzisz, cholewki uciskają łydki, co może powodować drętwienie stóp.

 7. 7.

  Model butów, na który jesteś już prawie zdecydowany musisz mieć na nogach przynajmniej przez 20 minut - po takim czasie, pod wpływem ciepła, termoformowalne wkłady ułożą się do kształtu Twoich stóp.

 8. 8.

  Rodzaj butów dobieraj do rodzaju nart. Narty zawodowe nie będą dobrze współdziałały z miękkimi butami dla początkujących i odwrotnie.

 9. 9.

  Nie kupuj butów dla nazwy, czy koloru, ale dla wygody - pamiętaj, że będziesz w nich aktywnie spędzać kilka godzin dziennie.

 10. 10.

  Jeśli Twoje buty posiadają możliwość regulacji, dowiedz się jak one działają. Za pomocą np. cantingu można zdecydowanie poprawić komfort jazdy.

Do góry

Narty biegowe

 1. 1.

  Zalety uprawiania narciarstwa biegowego względem narciarstwa zjazdowego są głównie ekonomiczne:

  1. 1.1

   nie jest potrzebne wzniesienie terenu – brak kosztów korzystania z wyciągów,

  2. 1.2

   potrzeba mniej śniegu,

  3. 1.3

   sprzęt jest tańszy,

  4. 1.4

   zwykle wymaga mniej wysiłku (przyjazne dla osób w podeszłym wieku).

Gdzie biegać na nartach?

Istnieją różne możliwości uprawiania sportu narciarskiego cross-country na każdym poziomie wykwalifikowania. Można bowiem spacerować, można biegać w tempie niemal zawodniczym, można przedzierać się przez nieznane i przecierać nowe szlaki oraz biegać dla siebie po wyznaczonych, odpowiednio przygotowanych trasach. Ostatnimi laty powstaje coraz więcej inicjatyw, także społecznych, które prowadzą do wytyczenia tras, i to zarówno pod krok klasyczny, jak i łyżwowy. W miastach, w różnych parkach czy też w podmiejskich lasach można już pobiegać po trackach przygotowanych quasi profesjonalnie. Wystarczy też powęszyć w sieci, aby znaleźć grupy amatorskie, które trenują pod okiem instruktorów. Internet jest kopalnią wiedzy również w kwestii doboru nart.

Styl klasyczny czy łyżwowy?

Choć tytułowana polska sportsmenka - Justyna Kowalczyk – z powodzeniem stosuje dwa style narciarskie - klasyczny i łyżwowy - to początkujący biegacz powinien zdecydować się na jeden z nich. Wiąże się to z wyborem odpowiednich nart. Na początek eksperci zalecają próby biegania „klasykiem”, jako łatwiejsze koordynacyjnie i bardziej uniwersalne w przypadku niedogodnych warunków (brak idealnych tras).

Narty do „klasyka” wyposażone są na ślizgu pod butem w tzw. łuskę. Ona pozwala nam przemieszczać się krokiem z odbicia. Umożliwia również ewentualne podbiegi.

Dobór długości nart

Narty należy dobierać tak, by mierzyły 25-30 cm więcej niż nasz wzrost.

 • Inna metoda – oparta na wzorze:
  • długość narty równa się wzrost plus 1 wagi.
  • Przykład dla osoby o wzroście 170 cm, ważącej 70 kg: 170 + 1 x 70 = 205 cm.

Sztywność nart

Najprostszym testem jest próba z kartką papieru. Wysuwana spod obciążonej ciężarem ciała narty kartka powinna stawiać lekki opór. Kiedy oporu brak, narta jest zbyt sztywna. Kiedy się nie da jej wysunąć - jest za miękka.

 • Oznaczenia:
  • H (hard),
  • M (medium),
  • S (soft).

Kijki

Kijki do narciarstwa klasycznego powinny mierzyć o 25-30 cm mniej od naszego wzrostu. W przypadku, gdy będą wyposażone w tradycyjny pasek, powinien być on dopasowany tak, aby główka kija wystawała około 2 cm powyżej zaciśniętej dłoni.
Luźniejszy pasek spowoduje nieprawidłową pracę dłoni, którą musimy otwierać w ostatniej fazie odepchnięcia. Znacznie większy komfort dają kijki z systemem zapinania na
kciuk.

Styl łyżwowy

Narty do stylu łyżwowego powinny być krótsze od klasycznych o około 15 cm. Również kije mają inną długość. Są dłuższe od tych stosowanych w technice klasycznej o ok. 10 cm.

Wiązania i buty

Przy zakupie sprzętu należy też zwrócić szczególną uwagę na system wiązań. Dominujące to SNS (Salomon Nordic System), NNN (New Nordic Norm) oraz - rzadziej spotykany -
zunifikowany przez kilku producentów NIS (Nordic Integrated System). Buty należy dobierać tak, aby pasowały do wiązań, ponieważ systemy wykluczają się nawzajem. Buty do „łyżwy” są wysokie, za kostkę. Buty do „klasyka” są krótsze, często przed kostkę (nie powinny jej usztywniać), z elastyczną podeszwą.

Jak się ubrać?

Na biegówki ubieramy się lekko. Bielizna i na wierzch strój do biegania. Ubrania do narciarstwa zjazdowego są za grube. Wysiłek szybko daje znać o sobie i jeśli ubierzemy się zbyt ciepło, łatwo się przegrzać, przepocić i zachorować. Ubrania do narciarstwa biegowego od przodu powinny być wykonane z materiałów nieprzewiewnych i najlepiej wodoodpornych. Z tyłu powinny mieć materiał elastyczny (np. lycra), oddychający. Rękawiczki powinny być lekkie, pozwalać na dobre czucie kijków.

Do góry

Kaski

Od 2012 roku obowiązuje w Polsce nakaz jazdy na nartach i snowboardzie w kaskach. Przepis dotyczy dzieci i młodzieży poniżej 16 roku życia.

Podział i porównanie kasków

 1. 1.

  Kaski ze sztywnymi (pełnymi) nausznikami:

  1. 1.1

   lepiej chronią głowę przed ewentualnymi urazami,

  2. 1.2

   są większe,

  3. 1.3

   zazwyczaj cieplejsze,

  4. 1.4

   gorzej się w nich słyszy,

 2. 2.

  Kaski z miękkimi nausznikami:

 3. 3.

  wygodniejsze

 4. 4.

  lżejsze,

 5. 5.

  nie „siedzą” na głowie tak dobrze, jak te ze sztywnymi nausznikami.

Wybór rozmiaru kasku

Kask nie może być za duży! Kiedy założymy go na głowę i będziemy nią energicznie potrząsać, nie powinien się przesuwać, nawet jeśli sprzączka nie jest zapięta. Większość kasków posiada regulację obwodu. Należy zwrócić uwagę na to, aby rozmiar wybierać przy regulacji rozsuniętej prawie do maksimum. Wkłady kasków po pewnym czasie ulęgają małej kompresji i dobrze jest mieć możliwość zmniejszenia obwodu. Pod kask nigdy nie zakładamy czapki. Jeśli komuś jest bardzo zimno, może użyć specjalnej, bardzo cienkiej kominiarki z nylonu.

Do góry

Gogle

Gogle chronią oczy przed szkodliwymi falami UV. Dzięki swoim miękkim oprawkom gogle potrafią także w sytuacji ekstremalnej ochronić część twarzy i nos.

Rodzaje soczewek

 1. 1.

  jasne (żółte, rubinowe, niebieskie, złote) - służą do jazdy przy złej pogodzie, gdyż podnoszą kontrast (nie ma szyb rozjaśniających!)

 2. 2.

  ciemne (szare, ciemnopomarańczowe, brązowe, zielone) - używamy przy pogodzie słonecznej.

Odradza się jazdę w okularach.

Do góry

Odzież narciarska

Czym są oddychające materiały wodoodporne?

Tkaniny używane do produkcji kurtek i spodni zwykle są klejone z kilku warstw. Ich właściwości są tak dobrane, aby wypuszczały możliwie dużo cząsteczek potu od wewnątrz na zewnątrz, a nie przepuszczały wody do środka. Jest to możliwe, ponieważ cząsteczka kropli wody jest wielokrotnie większa od cząsteczki pary wodnej (potu). Tkanina techniczna ma pory, przez które z łatwością przenikają cząsteczki pary wodnej, lecz które nie zezwalają na przedostanie się do środka cząsteczkom wody.

 1. 1.

  Kurtki i spodnie

  1. 1.1

   Kurtka

   1. 1.1.1

    konstrukcja kołnierza - po zapięciu do końca suwaka powinien on tworzyć „stójkę” chroniącą szyję przed wiatrem i mrozem,

   2. 1.1.2

    możliwość dopięcia kaptura,

   3. 1.1.3

    zabezpieczenie suwaka - by nie ranił szyi,

   4. 1.1.4

    elastyczne mankiety w rękawach, uniemożliwiające dostawanie się śniegu do środka,

   5. 1.1.5

    fartuch śnieżny – najlepiej odpinany – spełniający w pasie podobną rolę jak mankiety w rękawach,

   6. 1.1.6

    praktyczne kieszenie - na skipassy (to te na rękawach), telefony komórkowe i odtwarzacze MP3 (wewnątrz z otworkiem na słuchawki), na gogle (wewnętrzne z siatki) oraz na inne drobiazgi,

   7. 1.1.7

    krój - nie krępujący ruchów podczas aktywności.

  2. 1.2

   Spodnie

   1. 1.2.1

    ochraniacze przeciwśnieżne w nogawkach,

   2. 1.2.2

    szelki - ułatwiają noszenie spodni podczas aktywności, a ich mocowanie z tyłu dobrze też chroni nerki przed zimnem,

   3. 1.2.3

    kieszenie spodni nie są tak istotne – wypychanie ich różnymi przedmiotami zwykle krępuje ruchy.

 2. 2.

  „Druga warstwa” odzieży

  1. 2.1

   W razie potrzeby - pomiędzy kurtką i spodniami a bielizną - stosuje się tzw. „drugą warstwę” odzieży. Ważne jest przy tym, by też była oddychająca. Do tego celu szczególnie dobrze nadają się cienkie polary lub modne soft shelle. Te ostatnie mają ważną zaletę - w bardzo ciepłe, wiosenne dni można ich używać zamiast kurtki, gdyż wystarczająco dobrze chronią od wiatru.