Donice, osłonki, skrzynki - sadzimy i przesadzamy rośliny

jak sadzic rosliny w hurtowni MAKRO

MAKRO oferuje bogatą ofertę donic, osłonek oraz skrzynek balkonowych. Skorzystaj z naszych porad i stwórz idealne warunki swoim roślinom, by mogły cieszyć Ciebie i Twoich najbliższych przez długi czas!

donice w makro

Donice

Donica to specjalny pojemnik wykonywany z różnego rodzaju materiałów ( np.: z tworzywa sztucznego, gliny, ceramiki). Doniczka służy do hodowli niewielkich roślin, które nie posiadają mocno rozbudowanego systemu korzeniowego.

Jak dobrać odpowiednią doniczkę?

Doniczki wybiera się zarówno ze względu na wielkość, jak i materiał oraz drenaż. Od tego, jaką doniczkę wybierzemy może zależeć jak rozwiną się rośliny w nich posadzone.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze doniczki:

 • Otwory na spodzie doniczki – służą one do odprowadzania nadmiaru wody wlewanej do donicy; złe dobranie dziurek lub ich brak może spowodować gnicie korzeni,
 • Wielkość i kształt doniczki – im większy kwiat tym większy korzeń – przy doborze odpowiedniej doniczki musimy zwrócić uwagę na to, jaką roślinę chcemy do niej wsadzić. Nie można wybrać od razu dużej doniczki do małej rośliny, gdyż jej system ukorzenienia rozrośnie się zbyt mocno w stosunku do części górnej.
 • Plastikowa czy ceramiczna? Odwieczny dylemat – obydwa materiały są odpowiednie do tego celu, jednak doniczki ceramiczne dłużej przechowują w ziemi wilgoć, co może być atrakcyjną alternatywą dla zapominających o regularnym nawadnianiu roślin.

Ważne!

Warto dobierać doniczki do wielkości rośliny i zmieniać je na większe wraz z jej wzrostem! Gdy widzimy, że korzenie zajmują za dużo miejsca w doniczce, to czas by przesadzić ją do większej.

Pamiętaj!

Przesadzając roślinę warto wykorzystać ziemię z poprzedniej doniczki i dodać trochę nowej gleby, najlepiej torfowej. Zasadniczo rośliny domowe nie potrzebują nawozów, jednak takie kwiaty jak np. storczyk będą się lepiej rozwijać, gdy wspomożemy je preparatami odżywczymi oraz pałeczkami zapobiegającymi rozwojowi szkodników z glebie.

Porady projektanta dotyczące wyboru donic:

 • Gdy chcemy, aby kwiat znajdował się wyłącznie w doniczce, warto dopasować jej kolor oraz formę do stylistyki wnętrza, w jakim ma się znajdować.
 • Można się przy tym sugerować innymi dodatkami w mieszkaniu lub, zgodnie z zasadą kontrastu, wybrać donice w innym kolorze, a tym samym wyeksponować kwiaty, które się w nich znajdują.
 • Zbiór donic i osłonek zebrany w jednym pomieszczeniu może charakteryzować się jednym, utrzymanym i pasującym do otoczenia stylem, na przykład romantycznym, wiejskim lub nowoczesnym. Nową tendencją jest eklektyczne łączenie wzorów oraz kolorów, wprowadzające do wnętrza dynamikę i radość.

Oferta MAKRO posiada szeroki wachlarz donic - bogactwo form i kolorów. Z pewnością dobierzesz idealne donice do swojego mieszkania.

oslonki na doniczki w makro

Osłonki na doniczki

Pojemnik, który wraz z donicą tworzy idealny duet. Wizualnie osłonka nie różni się mocno od zwykłej doniczki. Różnicą jest brak otworów odprowadzających nadmiar wody. Osłonki pełnią rolę dekoracyjną, zakrywając doniczki – często mniej atrakcyjne wizualnie. Donica w osłonce nie potrzebuje już podstawki, co eliminuje ryzyko rozlania i wycieku wody.

Przy wyborze osłonek należy zwracać uwagę m.in. na:

 • Jakość wykonania,
 • Materiały - wyróżniamy osłonki: syntetyczne, ceramiczne, metalowe, szklane, drewniane, wiklinowe,
 • Formę i proporcje - wyróżniamy osłonki: okrągłe, kwadratowe, owalne, podłużne.

Ważne!

Przy doborze osłonki pamiętajmy, że powinna zostać dobrze dopasowana do doniczki. Doniczka nie może dotykać dna osłonki, ponieważ nadmiar wody spowoduje gnicie korzeni.

Oferta osłonek MAKRO jest bardzo zróżnicowana, posiada ciekawe i oryginalne projekty, które nadadzą charakter Twojemu wnętrzu.

skrzynki balkonowe w makro

Skrzynki balkonowe

Skrzynki to pojemniki, w których uprawia się rośliny balkonowe. Umiejętnie dobrane i skomponowane z roślinnością, stanowią bardzo estetyczną dekorację balkonu i tarasu.

Przy ich wyborze należy zwracać uwagę m.in. na:

 • Rozmiar,
 • Stylistykę panującą na balkonie i tarasie
 • Materiały, z których zostały wykonane (np. plastik, drewno, stal, ceramika),
 • Trwałość,
 • Jakość wykonania,
 • Stabilność,
 • Otwory odpływowe.

Skrzynki balkonowe powinny być na tyle pojemne, aby pozwalały roślinom na swobodny rozrost. Szerokość skrzynki nie powinna być mniejsza niż 15 cm.

Pamiętajmy o tym, aby kierować się przede wszystkim dobrem roślin. Wymagania rośliny powinny dyktować formę oraz materiał. Skrzynka balkonowa to dodatek i nie powinna przyćmić piękna roślin balkonowych, a wręcz je eksponować.

Duży wybór skrzynek balkonowych sprawia, że mamy o wiele większe możliwości aranżacyjne na balkonie i tarasie!

Pielęgnacja roślin sadzonych w pojemnikach

 • Przy sadzeniu należy pamiętać, że roślina będzie się rozrastać – trzeba, więc zachować około 15 cm odstępu między sadzonymi roślinami,
 • Rośliny należy regularnie podlewać, ponieważ ziemia w pojemnikach szybko wysycha, a promienie słoneczne w upalne dni mocno nagrzewają ścianki skrzynek. Najlepiej podlewać kwiaty wczesnym rankiem lub późnym wieczorem,
 • Trzeba zadbać o wygląd roślin tzn. usuwać zeschłe liście, pędy i przekwitłe kwiaty (będą dłużej i obficie kwitnąć) oraz przycinać pędy (będą się bujniej rozkrzewiać). Rośliny w pojemnikach powinny być posadzone w ziemi z długo działającym nawozem lub regularnie zasilane preparatami wzmacniającymi.
pielegnacja roslin wedlug makro

Sadzenie roślin do skrzynek balkonowych

Zanim rozpoczniesz sadzenie pamiętaj o tym, że do jednej skrzynki nie należy sadzić roślin o znacząco różniących się potrzebach glebowych. Rośliny należy natomiast wyselekcjonować biorąc pod uwagę warunki nasłonecznienia panujące na Twoim balkonie lub tarasie.

Etapy sadzenia:

 1. 1.

  Na dnie skrzynki należy przygotować kilkucentymetrową warstwę drenażu. W tym celu musimy wsypać nieco żwiru, drobnych kamyków, lub starych pokruszonych doniczek. Najlepszym materiałem na wykonanie drenażu będzie keramzyt, który wpływa pozytywnie na regulację gospodarki wodnej - wchłania nadmiar wody i oddaje go, gdy gleba jest przesuszona.

 2. 2.

  Na warstwę drenażową sypiemy glebę, wypełniając skrzynkę do połowy.

 3. 3.

  Umieszczamy rośliny w skrzyni, uprzednio obracając doniczki z sadzonkami i przytrzymując je podczas wysuwaniu korzeni. Rośliny umieszczamy w skrzynce, zaczynając od egzemplarzy największych.

 4. 4.

  Nie sadzimy roślin zbyt gęsto, gdyż będą się rozrastać. W przypadku roślin mocno rozrastających się, takich jak surfinie, czy uczepy, do skrzynki 80 cm można posadzić nie więcej niż 3 sadzonki. W skrzynce o tych samych gabarytach można posadzić nawet do 6 sztuk roślin mniejszych, takich jak werbena, czy niecierpek.

 5. 5.

  Po umieszczeniu roślin i dopełnieniu skrzynki glebą nadchodzi czas na pierwsze podlewanie. Powinno być obfite, aby rośliny dobrze się przyjęły. Teraz pozostaje przez cały sezon podlewać i nawozić rośliny zgodnie z wymaganiami poszczególnych gatunków.